Do naszej redakcji trafił stacjonarny odtwarzacz muzyczny SueezeBox Boom od firmy Logitech. To dosyć tajemnicze urządzenie, zapowiadane jako „rewolucyjny odtwarzacz sieciowy”. Jak się sprawdzi w praktyce?
Sprzęt gabarytami przypomina mikro wieżę. Obudowa jest bardzo w stylu Logitecha – czarna błyszcząca, nowoczesna. Między dwoma niewielkimi głośnikami zlokalizujemy podświetlane na zielono gumowe przyciski, pokrętło sterujące oraz duży czytelny wyświetlacz. Siedem umieszczonych pod nim przycisków umożliwia łatwy dostęp do ulubionych stacji radiowych.
Naszym zdaniem:
SqueezeBox Boom to aktualnie najlepsze kompaktowe radio internetowe. Jakość wykonania i dobre parametry, w pełni rekompensują cenę, która może wydawać się wysoka. Za nowinki techniczne trzeba jednak płacić.
Z tyłu znajdziemy 4 gniazda: zasilania sieciowego, LAN, wyjście słuchawkowe oraz wejście liniowe. Ponadto radio ma wbudowany bezprzewodowy modem 802.11g. Niestety nie możemy liczyć na słuchanie muzyki poza domem, producent zrezygnował z zasilania akumulatorem. W rewanżu, do zestawu dołączono przewód mini-jack – mini-jack, więc bez zbędnych zabiegów możemy podłączyć odtwarzacz mp3. Ciekawostką jest wyposażony w magnes pilot zdalnego sterowania. Można przyczepić go np. do drzwi lodówki.
Sieć
SquuezeBox Boom można podłączyć do Internetu za pomocą kabla RJ-45. Takie rozwiązanie jest mało funkcjonalne. Wyobraźmy sobie, że router mamy w salonie, a radio chcemy postawić w łazience czy w kuchni – przeciąganie kabli może być uciążliwe. Wygodniej jest skorzystać z wbudowanego Wi-Fi.
Konfiguracja sieci bezprzewodowej nie należy jednak do łatwych. Bez trudności połączymy się jedynie z siecią niezabezpieczoną. Jeśli ustawiono hasło dostępu do sieci, mogą wystąpić problemy z jego wpisaniem. Da się jedynie wprowadzić ciąg znaków właściwych dla szyfrowania WPA lub WPA-2. Jeśli zabezpieczenie jest inne, niemożliwe staje się wprowadzenie hasła. To najpoważniejsza wada produktu.
- porządne wykonanie i ładny wygląd
- bardzo dobry dźwięk
- pilot zdalnego sterowania
- dużo funkcji
Minusy
- skomplikowana obsługa
- brak polskiego menu
- dostęp tylko do sieci niezabezpieczonych lub zabezpieczonych WPA, WPA-2
- brak zasilania akumulatorowego
- brak złącza USB
Funkcje
Urządzenie wyposażone jest w wiele ciekawych i przydatnych funkcji. Umożliwia nie tylko słuchanie internetowych stacji radiowych, ale również plików muzycznych (w rożnych formatach) znajdujących się na dysku twardym podłączonego komputera. Kolejnym atutem jest możliwość odtwarzania plików muzycznych bezpośrednio z sieci. I to bez zbędnego kombinowania, ponieważ odtwarzacz potrafi połączyć się z najpopularniejszym serwisem muzycznym Last.fm. Nie zabrakło także obowiązkowej w tego typu urządzeniach funkcji budzika.
Aby jednak móc skorzystać ze wszystkich funkcji, trzeba się sporo natrudzić. Obsługa jest bardzo skomplikowana i mało intuicyjna. Nie znajdziemy też polskojęzycznych komunikatów na wyświetlaczu, a te w języku angielskim są dosyć niejasne (przeważają nazwy własne Logitecha). Dołączona do sprzętu instrukcja nie wyjaśnia wszystkiego.
Gdy przebrnie się przez konfigurację, można spróbować posłuchać radia. Jak na radio podłączone do internetu przystało, możemy wyszukiwać staje radiowe według lokalizacji, nazwy, czy gatunku. Szkoda tylko, że ich baza nie jest aktualna – część z nich nie działa, a w dodatku ciężko znaleźć najpopularniejsze polskie stacje.
Na szczęście, gdy to się już uda, będziemy mile zaskoczeni jakością dźwięku. Brzmienie z niepozornych głośników może „powalić na kolana”. Dźwięk jest czysty i głęboki. Nie ma mowy o zakłóceniach. Podbicie basów robi pozytywne wrażenie Przy sprzęcie tej wielkości jest to dość zaskakujące. Jak się okazuje, jest to zasługa wbudowanego 30-watowego wzmacniacza cyfrowego. Dla bardziej wymagających producent zadbał o możliwość podłączenia urządzenia do innych zestawów głośnikowych (Line Out).
Podsumowanie
SuqeezeBox Boom to sprzęt wysokiej klasy, o ciekawym wyglądzie i doskonałym brzmieniu. Innowacyjne rozwiązania techniczne i jakość wykonania sprawiają, że na pewno znajdzie grono entuzjastów. Lepiej jednak, aby byli to doświadczeni użytkownicy komputerów. Osobom nieobeznanym z sieciami bezprzewodowymi oraz internetem urządzenie może bowiem sprawić zbyt wiele problemów z konfiguracją.
Ze względu na jakość dźwięku, w awaryjnych sytuacjach przyda się też zwolennikom kameralnych imprez domowych. Na co dzień może stanowić dodatkowy element wyposażenia wnętrza łazienki czy kuchni (dosyć drogi element). Aktualna cena Logitech SqueezeBox Boom waha się w okolicach 900-1200zł.
Strona WWW: http://www.logitech.pl
Zawartość opakowania:
- SqueezeBox Boom
- Zasilacz
- Instrukcja
- Kabel minijack-minijack
- Pokrowiec