Cześć,
kupuję Wasze czasopismo dopiero od trzech miesięcy, dlatego mam pewne braki. Jestem początkującym webmasterem. Tworzę sobie witryny internetowe \”dla sportu\”. Ostatnio jednak pokazałem mój nowy projekt WWW mojemu znajomemu. Okazało się, że witryna jest wyświetlana u niego niezbyt dobrze. Powodem jest mniejsza rozdzielczość jego ekranu. Chodzi o to, że aby mógł zapoznać się z materiałem na stronie, musi przewinąć okno w prawą stronę. To prawda, ponieważ moja strona wyświetla się na środku tylko w rozdzielczości 1024×768.
Dowiedziałem się, że w języku HTML istnieje coś takiego jak właściwość \”align\”. Dzięki temu strona, niezależnie od używanej rozdzielczości wyświetla się zawsze na środku. Nie wiem jednak jaką dokładną postać ma ta właściwość i jak jej użyć w kodzie strony. Czy trzeba stosować ją do każdego elementu na stronie, czy wystarczy dodać jedną linijkę kodu do każdej strony, aby wszystko działało?
BZTak, istnieje atrybut \”align\”, który służy do wyrównywania elementów takich jak np. tekst czy tabele. Jednak problem opisany przez pana dotyczy czego innego. Chodzi mianowicie o to, że w swoim kodzie HTML zastosował Pan prawdopodobnie tabelę, której szerokość została zdefiniowana na 1024 piksele. A to jest jeden z podstawowych błędów. Jeśli już musimy założyć jakąś dokładnie określoną, minimalną szerokość (czego robić raczej nie należy, a jeśli już to z wyraźnych przyczyn, np. estetycznych), niech to będzie szerokość, którą da się wyświetlić na monitorach o mniejszej rozdzielczości niż 1024×768. Zawsze należy brać pod uwagę tych użytkowników, którzy mają starszy sprzęt.
Poza tym nigdzie nie jest powiedziane, że wszyscy muszą korzystać z większych rozdzielczości – może np. ktoś oszczędza wzrok i celowo używa mniejszych rozdzielczości. Standardowe rozdzielczości mniejsze niż 1024×768 to 640×480 i 800×600. 640×480 można sobie darować, dziś naprawdę mało kto korzysta z tak małej powierzchni roboczej. Natomiast 800×600 jest jeszcze bardzo popularna. Dlatego szerokość minimalną tabeli należy ustalić na 760-780 pikseli (nieco mniej niż wymiar ekranu w poziomie, bo jeszcze dochodzą paski przeglądarki) i wówczas będzie ona dobrze wyświetlana. Odpowiedni kod HTML powinien więc mieć postać np. taką:
komórka a | komórka b |
Najważniejsza jest oczywiście pierwsza linijka – to dzięki niej tabela zostanie wyświetlona zawsze na środku strony, niezależnie od rozdzielczości ekranu, a poza tym zostanie dobrze wyświetlona także na monitorach pracujących w rozdzielczości 800×600 (parametr width=\”760\”). Zwracam też uwagę na to, że szerokość tabeli i jej poszczególnych komórek można zdefiniować w procentach (parametr