Cześć,
ja i różni moi znajomi mamy monitory LCD. Na niektórych widać nieczynne piksele, czasami po kilkanaście w rzędzie. Słyszałem, że da się to naprawić samemu, metodą \”domową\” lub za pomocą oprogramowania. Czy to prawda? Gdzie szukać takich programów?
A.M.
Owszem, to prawda, w ekranach LCD można naprawić piksele, które wyświetlają nie to co powinny, pod warunkiem, że piksele te są jedynie \”zatkane\” (ang. stuck) – w rozumieniu, że nie są w stanie samoistnie pozbyć się ładunku elektrycznego – a nie zepsute, bowiem zepsutych nie da się naprawić.
Jak odróżnić piksele \”zatkane\” od zepsutych? Te ostatnie nie wyświetlają nic, czyli są cały czas czarne, bez względu na to co się dzieje na ekranie. Natomiast piksele \”zatkane\” mogą wyświetlać najrozmaitsze kolory, a przeważnie są białe. Oznacza to, że wszystkie trzy zawarte w nich składowe (RGB – red, green, blue – czerwony, zielony, niebieski) są włączone na pełną (lub prawie pełną) jasność. Zwykle tego rodzaju wada powstaje w trakcie produkcji ekranów LCD.
Istnieją dwie metody naprawy \”zatkanych\” pikseli: software\’owa oraz dotykowa. Aktualnie istnieją następujące bezpłatne programy:
- JScreenFix – http://www.jscreenfix.com – aplet Javy, który działa z poziomu przeglądarki internetowej (na razie tylko w Firefoksie i Operze, nie obsługuje Internet Explorera),
- DPT – http://www.dps.uk.com/freeware_DTP.htm,
- UDPixel – http://udpix.free.fr,
- Kill Dead Pixel – http://www.killdeadpixel.com – to właściwie nie jest program, lecz animowany GIF, którego należy naprowadzić na \”zatkane\” piksele i pozostawić tam przez ok. godzinę.
Działanie tych aplikacji polega na bardzo szybkim, naprzemiennym wyświetlaniu różnych kolorów na zadanym obszarze ekranu, co zmusza \”zatkane\” piksele do jakiejś reakcji (aż w końcu zmienia ich ładunek elektryczny doprowadzając do normalnego stanu). Należy jednak pamiętać, że aby operacja naprawy \”zatkanego\” piksela się powiodła, program musi działać przez dłuższy czas, zwykle 30-60 minut.
Metoda dotykowa polega na delikatnym (po prostu z wyczuciem) naciskaniu \”zatkanego\” piksela przedmiotem o zaokrąglonym czubku (np. długopisem, ale nie od strony, którą się pisze!) w czasie, gdy monitor jest wyłączony, a następnie należy włączyć monitor i zwolnić nacisk, gdy pojawi się obraz.
Najlepsza strona informacyjna o tym problemie jest dostępna pod adresem:
http://www.wikihow.com/Fix-a-Stuck-Pixel-on-an-LCD-Monitor
(JB)