Jeśli chcesz mieć dostęp do swoich ulubionych z każdego miejsca na świecie, zapisz je bezpośrednio w sieci, w serwisie Iloggo.
Iloggo (http://www.iloggo.com, http://www.iloggo.pl) to internetowy menedżer linków do stron WWW (tzw. ulubionych). Struktura serwisu została tak opracowana, aby każdy użytkownik mógł się dzielić każdym wprowadzonym adresem z innymi użytkownikami serwisu, tworząc coś w rodzaju rankingu najciekawszych stron.
Trzymanie ulubionych na serwerze wiąże się z drobnymi utrudnieniami. Po pierwsze nie ma tu możliwości eksportu ani importu gotowego zestawu adresów z/do przeglądarki. Po drugie brak specyficznego dla przeglądarek podziału na kategorie. Każdy wprowadzony adres da się wprawdzie zakwalifikować do jednej z dziesięciu grup tematycznych (użytkownik sam określa ich nazwy), jednak na liście podglądu wszystkie własne rekordy zapisywane są w jednym miejscu.
Aby wyselekcjonować adresy z którejś grupy, trzeba skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki. Po trzecie chcąc skorzystać z zapisanych adresów lub dodawać nowe, trzeba się najpierw zalogować.
{tlo_1}
Krok 1
Aby założyć w Iloggo własną bazę adresową, należy w pierwszej kolejności założyć tam konto. Klikamy pozycję Zarejestruj się, po czym wypełniamy krótki formularz, akceptujemy go i czekamy na e-maila z linkiem, który uaktywni nasze nowo założone konto.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 2
Po kliknięciu linku zawartego w wiadomości pocztowej, w domyślnej przeglądarce otworzy się strona z informacją o aktywacji konta i od tego momentu możemy już przystąpić do układania własnych zakładek. Korzystając z wprowadzonych w formularzu rejestracyjnym danych (login, hasło), ze strony głównej logujemy się na własne konto i tam za pośrednictwem panelu dodawania strony wprowadzamy do okienka adres strony, którą chcemy dopisać do listy.
{/tlo}
{tlo_1}
Krok 3
W kolejnym okienku z grubsza opisujemy dodawaną stronę oraz przydzielamy jej kilka parametrów, które będą później decydować o jej statusie i położeniu w sieciowym katalogu. W rubryce Opis wprowadzamy jakąś słowną kategorię grupy (maks. 10 pozycji).
Poniżej można wybrać jedną z trzech metod graficznej wizualizacji rekordu. Można zdać się na próbę automatycznej selekcji grafiki z logiem serwisu (co jednak nie zawsze się udaje), zlecić zrobienie miniaturowego zrzutu dodawanej strony albo też ręcznie wybrać jakąś grafikę z własnych zasobów.
Dwa ostatnie polecenia decydują o lokalizacji zapisu adresu. Zaznaczenie pozycji Moja siatka (tytuł można zmienić w opcjach) spowoduje umieszczenie graficznego logo w specjalnej siatce skrótów, gdzie stronę wybiera się na podstawie skojarzeń wizualnych.
Opcja Proponowane to z kolei możliwość podzielenia się dodawanym linkiem z innymi użytkownikami serwisu. Będzie on widoczny we wspólnej zakładce Proponowane, skąd każdy będzie mógł dopisać link do puli prywatnych adresów. W okienku opisu jest jeszcze opcja Wpis prywatny. Zaznaczając ją sprawimy, że adres nie będzie brany pod uwagę w rankingach popularności.
{/tlo}{tlo_0}
Krok 4
Po zatwierdzeniu danych serwis przystępuje do ściągania grafiki, formatuje rekord i dodaje go do listy. W ten sposób dopisywane są kolejne pozycje i umieszczane na liście.
Już w chwili założenia konta główna lista zawiera linki do kilku najbardziej popularnych serwisów informacyjnych. Każdą pozycję można jednak w dowolnej chwili usunąć z listy, przeedytować lub wysłać znajomemu e-mailem.
{/tlo}
{tlo_1}
Krok 5
Zapisane w głównej zakładce Moje wpisy pozycje można sortować według alfabetu, dat wpisu i dat ostatniego otwarcia. Poza tym dostępna tam wyszukiwarka pozwala przefiltrować i wyróżnić na liście wyłącznie linki zdefiniowane uprzednio w ustalonych wcześniej kategoriach tematycznych.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 6
Logowanie do serwisu oraz dodawanie nowych adresów można znacznie uprościć wykorzystując specjalne wtyczki dla IE i Firefoksa. Po zainstalowaniu takiej wtyczki na pasku narzędzi w przeglądarce pojawią się dwie nowe ikony. Pierwsza to skrót do strony głównej serwisu, natomiast druga pośredniczy w dodawaniu przeglądanych stron do własnej puli adresów.
Posługiwanie się wtyczką jest szybsze i wygodniejsze także z tego względu, że automatycznie uzupełniane są dane odnośnie adresu strony, jej tytułu i opisu.
{/tlo}
{tlo_1}
Krok 7
W czasie dodawania adresu może się zdarzyć, że serwis zaproponuje już sformatowanego gotowca, którego adres ktoś wcześniej umieścił w serwisie proponowanych stron. Można wówczas skorzystać z podpowiedzi lub zmodyfikować odwołanie do którejś z podstron.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 8
Iloggo monitoruje dodawane przez użytkowników adresy witryn i tworzy z nich ogólny ranking zasobów. W ten sposób każdy zalogowany użytkownik może analizować zasoby serwisu i sortować adresy według różnych kryteriów doboru, ułożenia bądź popularności.
{/tlo}