Jakiś czas temu będąc na strychu u dziadków, znalazłem kilka starych gazet. Zainteresowało mnie, że tytuły sprzed zaledwie kilkunastu lat wyglądają wręcz archaicznie. Pomyślałem, żeby zrobić małe zestawienie i sprawdzić, czy webdesign i design zmieniały się podobnie względem siebie.
Bardzo często nie zwracamy uwagi na to, co nam towarzyszy w teraźniejszości. Dopiero kilka lub kilkanaście lat później, przeglądając rzeczy pochodzące z tego okresu dochodzimy do wniosku, że są staroświeckie i niemodne. Tak jak ubrania, piosenki, filmy, czy strony internetowe. Są jednak rzeczy, które nawet mimo swojego wieku nadal wydają się na czasie.
Żeby zobrazować, jak ewoluował webdesign w latach 90., sięgnąłem po porównania do przedmiotów, które wtedy były szczytem nowoczesności i synonimem wysmakowanego designu. Pomocny był w tym wehikułu czasu, jakim jest strona archive.org.
1995
Po raz pierwszy uruchomiony zostaje pierwszy polski portal Wirtualna Polska. Jednocześnie w 1995 roku do produkcji trafia Nokia 2110 (cechy charakterystyczne: potrafiła wysyłać SMS-y i była czarna). Jak na 1995 rok, to był naprawdę niezły telefon, co odzwierciedlała cena, która skutecznie wpasowała się w wizerunek telefonu komórkowego jako przedmiotu luksusowego.
1996
Yahoo.com z lat dziewięćdziesiątych idealnie nadawałby się do wyświetlania na ekranach dzisiejszych telefonów. Niestety ówczesnym szczytem mobilnej techniki był zaprezentowany w 1996 roku PalmPilot 1000 wyposażony w 16 Mhz procesor. Za to stacjonarne komputery z tamtych lat rozpędzały się już do zawrotnych 200Mhz dzięki nowo zaprezentowanym procesorom Intel Pentium MMX
My natomiast po raz pierwszy odpaliliśmy fenomenalnego Duke Nukem 3D, który bił na głowę wszystkie inne gry pod względem fabuły (grafiki też, ale to tylko do momentu pojawienia się Quake’a).
Idąc tropem wysmakowanego wyglądu, od razu pomyślałem o włoskiej motoryzacji, która zawsze jest w najlepszym guście (no, może poza Fiatem Multipla). Aż trudno uwierzyć, że strona internetowa Alfa Romeo ruszyła w tym samym roku co premiera modelu 156. Zestawienie jakby z innej epoki.
1997
Rok 1997 to wielkie wydarzenia, które na zawsze będą kojarzone w Polsce z rozwojem internetu. OptimusNet oficjalnie zmienia się w Onet.pl. W tym samym czasie do produkcji trafia pierwszy telefon komórkowy z kolorowym wyświetlaczem (4 kolory!) Siemens S10, którego początkowa cena była astronomiczna. My jednak zagrywaliśmy się w pierwsze GTA, które było zdecydowanie tańsze.
Jedna z ciekawszych reklam z tamtego okresu powstała dla firmy Diesel, produkującej odzież. Nawet dzisiaj trudno zgadnąć, z jakiego roku pochodzi.
Co ciekawe, nawet Apple nie zawsze było tak do przodu w dziedzinie designu, jakby się to wydawało. Strona internetowa z firmy z jabłuszkiem w logo odbiegała od serwisów konkurencji. Inaczej sprawa się miała z samym systemem. Większość z nas jeszcze korzystała z Windowsa 95 kiedy Apple zaprezentował MacOS w wersji 8.
Żeby nie było tak źle, oto monitor Samsung TFT400 z 1997 roku, który zdobył tytuł GoodDesign.
1998
Nowy rok i nowy telefon od firmy Nokia, tym razem jest to biznesowy 3110, któremu towarzyszy strona internetowa. Powoli do codziennego użytku w internecie wchodzi Flash (już w wersji 3.0).
Alfa Romeo 156 wygrywa zaszczytny tytuł auta roku, natomiast strona WWW tego włoskiego producenta aut wreszcie zaczyna jakoś wyglądać. Gorzej ma się oficjalny serwis modelu 156.
1999
Pod sam koniec lat 90-tych portal Onet.pl zmieniał swój design aż trzy razy! Podobnie jak Wirtualna Polska. Dziś tak częste odświeżanie wyglądu portalu jest praktycznie niespotykane.
Szczytem technologii w dziedzinie fotografii pod koniec lat 90-tych mógł być Sony DSC F505 z 2-megapikselową matrycą i obrotowym korpusem. A skoro już mieliśmy czym robić zdjęcia, trzeba było mieć gdzie je pokazać. Pod koniec 1999 roku zaczęliśmy powoli zapełniać mało znany serwis DeviantArt.com swoimi pracami.
Być może to właśnie tutaj narodziły się pomysły na nowe projekty stron internetowych, utrzymanych już w duchu nowego tysiąclecia.