Osoby, które spotkały się z reklamą Google AdWords, kojarzą ją najczęściej z reklamą tekstową w wyszukiwarce. W obecnym czasie zaś reklama Google AdWords w Polsce obejmuje wiele innych form reklamy internetowej. Warto zapoznać się z nimi, aby wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom biznesowym.
Reklama tekstowa na stronach Partnerów wyszukiwania
Reklama tekstowa Google AdWords może być wyświetlana w obrębie wyników wyszukiwania witryn, które wykorzystują wyszukiwarkę Google. Nieraz pokazywana ona jest wraz z reklamami samej witryny. Przykładem witryn, które wyświetlają tekstowe reklamy AdWords w obrębie wyników wyszukiwania mogą być np.: Onet.pl, Gazeta.pl.
System AdWords nie pozwala na bezpośrednie kierowanie reklamy na wybranych Partnerów wyszukiwania. Przy włączeniu targetowania reklamy na Partnerów wyszukiwania , nie mamy wpływu, u jakich Partnerów wyszukiwania ta reklama się pojawi.
Reklama na mapach Google
Reklama na mapach Google to szczególna forma reklamy tekstowej na stronach Partnerów wyszukiwania. Reklamy pojawiają się ponad wynikami wyszukiwania na mapach i pod nimi. Reklama na mapach pojawia się dla zapytań lokalnych dla tych kampanii Google AdWords, które mają uaktywnione kierowanie na Partnerów wyszukiwania.
Reklama tekstowa w Sieci partnerskiej Google
Kolejną formą reklamy AdWords jest reklama tekstowa w Sieci partnerskiej Google. Sieć partnerska Google obejmuje w Polsce tysiące witryn, które wyświetlają reklamy tekstowe Google w różnych miejscach na stronie.
Przy wyświetlaniu reklamy AdWords w Sieci partnerskiej możemy wybrać jeden z trzech dostępnych form targetowania:
- słowa kluczowe – wybieramy słowa kluczowe a system wyświetla reklamę na witrynach, których treść jest związana z wybranymi przez nas słowami kluczowymi
- miejsca docelowe – podajemy adresy url witryn z Sieci partnerskiej Google, w obrębie których chcemy wyświetlać reklamy tekstowe
- miejsca docelowe i słowa kluczowe – podajemy adresy url jak również wybieramy słowa kluczowe, a system będzie wyświetlał reklamę na podstronach wybranych witryn, które są związane z wybranymi słowami kluczowymi
W przypadku reklamy w Sieci partnerskiej istnieje możliwość maksymalizowania jej wyświetlania dla pozyskiwania unikalnych użytkowników. W ustawieniach kampanii możemy sprawdzać ograniczenia kontaktów z reklamą dla użytkowników z Sieci partnerskiej.
Reklama graficzna w Sieci partnerskiej Google
W obrębie Sieci partnerskiej Google możemy również wyświetlać reklamy graficzne AdWords. Często reklamy graficzne i tekstowe są wyświetlane na przemian w tych samych miejscach reklamowych.
Możliwe jest wyświetlanie następujących formatów reklam
- Baner: 468 x 60
- Kwadrat: 250 x 250
- Mały kwadrat: 200 x 200
- Długi baner: 728 x 90.
- Średni prostokąt: 300 x 250
- Duży prostokąt: 336 x 280
- Wieżowiec: 120 x 600
- Szeroki wieżowiec: 160 x 600
Reklamy graficzne mogą być tworzone w formatach .JPEG, .PNG lub .GIF. Ich rozmiar nie może przekraczać 50 KB.
Stawka minimalnego kosztu tysiąca wyświetleń (CPM) w przypadku reklam kierowanych na miejsca docelowe wynosi 0,75 zł USD. Stawka minimalnego kosztu kliknięcia (CPC) dla reklam graficznych kierowanych za pomocą słów kluczowych na Sieć partnerską wynosi 0.03 zł.
Informację o tym, na których witrynach Sieci Partnerskiej można umieszczać reklamy graficzne można znaleźć w Narzędziu rozmieszczania reklam.
Reklamy animowane w Sieci partnerskiej Google
Reklamy animowane to szczególna forma reklam graficznych Google. Podobnie jak w przypadku reklam statycznych można kierować je na witryny Sieci partnerskiej za pomocą słów kluczowych lub też poprzez wybór konkretnych witryn Sieci partnerskiej. Reklamy animowane są wyświetlane w takich samych formatach, jak statyczna reklama graficzna AdWords.
Dopuszczalne formaty animowanych reklam graficznych to: GIF i Flash. Limit rozmiaru reklam animowanych wynosi podobnie jak w innych reklamach graficznych Google AdWords 50 KB. Animacja w reklamie animowanej może mieć długość maksymalnie 30 sekund (wliczając w to zapętlenia animacji – po 30 sekundach reklama musi być nieruchoma)
Reklamy na telefon komórkowy
Reklamy AdWords na telefon komórkowy to głównie krótkie reklamy tekstowe, które są pokazywane użytkownikom przeprowadzającym wyszukiwanie w Google za pomocą telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych.
Reklama taka może przenosić użytkownika na stronę internetową reklamodawcy bądź też może łączyć go z firmowym numerem telefonu reklamodawcy. Reklamy na telefony komórkowe zawierają dwa wiersze tekstu, z których każdy nie może być dłuższy niż 18 znaków.
Niedawno pojawiła się również graficzna forma reklamy AdWords na urządzenia mobilne. Banery AdWords na telefon komórkowy mogą być wyświetlane w witrynach internetowych przygotowanych na komórki.
Reklamy wideo
Reklamy wideo AdWords podobnie jak reklamy graficzne mogą być wyświetlane w Sieci partnerskiej Google. Najpopularniejszą formą reklamy wideo AdWords jest reklama typu „kliknij, by odtworzyć”, która jest pokazywana w formie statycznego obrazu początkowego. Użytkownicy mogą kliknąć przycisk „odtwórz” lub obraz początkowy, aby obejrzeć video.
Jeśli użytkownik kliknie wyświetlany adres URL u dołu reklamy albo kliknie reklamę w trakcie jej odtwarzania, przejdzie na witrynę internetową reklamodawcy.
Reklamę można kupować w 2 różnych formach rozliczenia:
- opłata za kliknięcie – reklamodawcy płacą za kliknięcia prowadzące użytkowników do witryny,
- opłata za wyświetlenia – reklamodawcy płacą za wyświetlenia obrazu początkowego reklamy
W obu przypadkach dla opłat za reklamę nie ma znaczenia liczba odtworzeń samego wideo.
Reklamy InVideo
Reklamy typu InVideo to animowane reklamy w formacie Flash, które są wyświetlane w najpopularniejszych materiałach wideo partnerów i użytkowników w witrynie YouTube lub w sieci partnerskiej Google.
Reklama jest wyświetlana w obszarze nieprzekraczającym 20% powierzchni odtwarzanego klipu wideo, licząc od dołu. Wymiary reklamy to : 480 x 70 pikseli, zaś maksymalny rozmiar 100 kb.
Narzędzie tworzenia reklam graficznych
Narzędzie tworzenia reklam graficznych nie jest odrębną formy reklamy AdWords, ale narzędziem umożliwiającym szybkie tworzenie reklam graficznych i wideo w Google AdWords. W narzędziu można stworzyć baner bądź wideo praktycznie bez jakiejkolwiek znajomości obróbki grafiki.
W narzędziu tym możemy wybrać jeden z wielu dostępnych szablonów reklamy, a następnie dodać do tego szablonu własne treści reklamowe (np. informację o ofercie, promocji, cenach i itp) i własne logo.
Podsumowanie
Google AdWords oferuje wiele różnych form reklamowych, z których tylko część jest szeroko wykorzystywana przez reklamodawców. Warto zapoznać się z nimi, aby wybrać te, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom biznesowym. Może się okazać, że niszowa forma reklamowa zapewni nam dużo niższy koszt dotarcia do klienta niż te, które dotychczas wykorzystujemy.