Kontynuujemy poszukiwania darmowego edytora graficznego, który mógłby z powodzeniem zastąpić Photoshopa. Oto kolejne propozycje.
W poprzedniej części naszego zestawienia przedstawiliśmy 4 darmowe edytory, najbardziej zbliżone funkcjonalnością do zaawansowanego, ale i nietaniego Adobe Photoshopa. Teraz przyszła kolej na edytory o odmiennej koncepcji działania.
5. Artweaver 0.5.7
W odróżnieniu od producentów innych edytorów, konkurować z Photoshopem wcale nie zamierza Boris Eyrich. Jak sam mówi, jego Artweaver to program malarski. Najważniejsze są tutaj narzędzia do malowania (wiele pędzli, spreje, ołówki, kredki czy pióro) oraz możliwość edycji ich parametrów.
By uzyskać ciekawe efekty, możemy posłużyć się dodatkowymi „pędzelkami”
Z drugiej strony, gdyby ktoś nie przyjrzał się poszczególnym opcjom, mógłby sądzić, że otwarty program to właśnie czempion ze stajni Adobe. Interfejs Artweavera czerpie od mistrza pełnymi garściami. W pracy pomogą z pewnością dziesiątki filtrów i rozszerzenia. Nie tylko artyści docenią też pracę na warstwach i przezroczystości. Program obsługuje wszystkie popularne typy plików, dając również możliwość pracy na specjalnie utworzonym formacie graficznym AWD.
Uwaga! Artweaver nie sprawi, że zaczniesz rysować jak 18-letnia Sophie z Japonii. Dlaczego by jednak nie spróbować? 🙂
Artweaver robi furorę wśród rysowników używających tabletu. Program radzi sobie z obsługą większości tabletów graficznych i doskonale przenosi na ekran to, co udało nam się za ich pomocą narysować.
6. XnView 1.96.1
Z myślą o imporcie i eksporcie obrazu, warto poznać też XnView. To przeglądarka plików graficznych, która zawiera również opcje skanowania, wczytywania obrazu z aparatów czy kamer i seryjnego wydruku fotografii. Choć program nie jest i nie chce być edytorem grafiki, warto mieć go przy sobie jako dopełnienie wcześniejszych aplikacji.
XnView posiada menedżer plików, w którym odczytamy nawet 400 typów plików. Co więcej, program umożliwia konwersję do 50 popularnych formatów (co bardzo ważne, nie tylko pojedynczą, lecz także seryjną!). Możliwe są też proste operacje graficzne, takie jak konwersja kolorów, wycinanie, zmiana jasności i kontrastu czy choćby usuwanie efektu czerwonych oczu.
XnView Pocket – przeglądarka grafik na Pocket PC i telefony komórkowe
To jednak nie wszystko! Z wybranych plików można też stworzyć pokaz slajdów lub prosty album internetowy.
7. Hugin 0.7
Ten przegląd kończymy aplikacją do korekt perspektywy, zszywania kilku zdjęć w jedno i tworzenia zdjęć panoramicznych. Brzmi ciekawie, prawda? I jest tak w praktyce, choć Hugin przedstawiany jest najczęściej jako specjalistyczne narzędzie dla wtajemniczonych.
Rzeczywiście – początki są trudne! Z drugiej strony, co szkodzi się pobawić? Zwłaszcza, że w eksperymentach pomogą samouczki zgromadzone na oficjalnej stronie programu i w wielu innych miejscach w sieci.
- Składanie zdjęć panoramicznych w programie Hugin ( http://blog.khron.net/2007/07/31/skladanie_zdjecia_panorama_hugin) – ciekawy tutorial na blogu KHRoN
- http://flickr.com/photos/tags/hugin – zbiór prac w serwisie Flickr wykonanych przy pomocy programu Hugin
- http://hugin.sourceforge.net/tutorials – samouczki i linki do samouczków w różnych wersjach językowych
Jak widać, alternatyw dla Photoshopa nie brakuje! GIMP to prawdziwy kombajn, a Paint.NET to coś dla tych, którzy GIMP-a nie trawią. Fotografix spodoba się tym, którzy chcą wprowadzić tylko drobne korekty na słabszym sprzęcie, a PhotoFiltre to niezła zabawka, której na razie trochę jeszcze brakuje. Wśród programów wspomagających, malarze i użytkownicy tabletów docenią Artweavera, a miłośnicy fotografii Hugina i XnView.
Już niedługo przyjrzymy się natomiast edytorom graficznym online, które coraz częściej stają się poważną konkurencją dla tradycyjnych programów.