Prowadzenie działalności biznesowej opartej w dużym stopniu o możliwości oferowane przez internet to zagadnienie, które pobudza wyobraźnię obecnych i przyszłych przedsiębiorców.
Autorzy: Format: B5, stron: 392 Ocena: 5/6 |
Informacje o sukcesach i potencjale kolejnych przedsięwzięć e-biznesowych nęcą od lat perspektywą zarabiania pieniędzy znajdujących się wręcz na wyciągniecie dłoni.
Wielu użytkowników pamięta zapewne pęknięcie tzw. banki internetowej, kiedy okazało się, że liczne pomysły finansowane bez opamiętania m.in. przez inwestorów giełdowych były oparte bardziej na panującej wówczas modzie i myśleniu w kategoriach życzeniowych, a nie na racjonalnych przesłankach.
Krach przetrwało jednak wiele przedsiębiorstw zajmujących się e-biznesem. Wciąż powstają też nowe. Twórców odpowiedzialnych za sukcesy większości z nich łączy racjonalność i metodyczność postępowania.
W jaki sposób może zatem probować swych sił potencjalny przedsiębiorca planujący rozpoczęcie tego typu działalności? Racjonalnym posunięciem jest korzystanie z wiedzy i porad udzielanych przez osoby doświadczone na tym polu, których działania mogą być postrzegane w kategoriach sukcesu.
Do tego grona na polskim rynku można zaliczyć m.in. Piotra Majewskiego. W 2000 roku wydał on pierwszy numer sieciowego magazynu CzasNaE-Biznes. Krąg odbiorców tej pozycji zwiększył się przez kilka lat ze 150 osób do 50 tysięcy czytelników. Doświadczeniem, które zdobył przez kilka lat doradzając twórcom serwisów internetowych dzieli się z czytelnikami prezentowanej książki.
Autor rozpoczyna swe rozważania od zaprezentowania podstawowych pojęć związanych z e-biznesem. Zachęca do powiększania dochodu pasywnego, powołując się m.in. na teorie budzącego w wielu kręgach kontrowersje Roberta Kiyosakiego. Przedstawia także czynniki, które w jego przekonaniu mają decydujący wpływ na powodzenia planowanych przedsięwzięć.
Następnie zabiera czytelnika w podroż po kolejnych aspektach e-biznesu. Nakreśla znaczenie strategii, omawia proces budowania marki, udzielając porad związanych z doborem właściwej nazwy serwisu lub firmy, i zachęca do automatyzacji czynności biznesowych, traktując ja jako konieczny warunek uzyskania niezależności finansowej.
Porusza zagadnienia związane z technikami przyciągania uwagi klienta, rozsyłaniem korespondencji w taki sposób, aby nie zostać spamerem i możliwościami oferowanymi przez autorespondery. Przybliża też zasady pozycjonowania witryn w wyszukiwarkach i wyjaśnia, co rozumie pod pojęciem świadomego marketingu. Sporo uwagi poświęca również reklamie, zaś całość wieńczy materiałem traktującym o programach partnerskich.
\”Czas na e-biznes\” to pozycja kierowana przede wszystkim do początkujących adeptów sztuki prowadzenia działalności biznesowej z wykorzystaniem internetu. Zwraca uwagę na liczne aspekty, które wymagają podejmowania przemyślanych, racjonalnych działań. Wskazuje ścieżki, które przyniosły powodzenie innym przedsiębiorcom. Inspiruje do zwiększania aktywności i stałej troski o prowadzone przedsięwzięcie.
Dla weteranów e-biznesu książka będzie raczej odświeżeniem posiadanej przez nich wiedzy. Bodźcem do dyskusji o technikach, które postrzegają w innym świetle aniżeli autor publikacji. Być może także okazja do zweryfikowania zdobytych doświadczeń i ponownego przemyślenia stosowanej strategii. Zdecydowanie większą korzyść odniosą z niej jednak osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie lub potrzebują bodźca do podjęcia tego typu wyzwań.