Przy dużym ruchu w sieci i wciąż nowych zagrożeniach czyhających na jej użytkowników nie sposób pozostawić komputer bez zabezpieczenia.
Jednym z najpopularniejszych pakietów do kompleksowej ochrony komputera jest Panda Platinum Internet Security. Chroni przed wirusami, robakami internetowymi, trojanami, programami szpiegowskimi, dialerami i atakami hakerów.
W skład pakietu wchodzi program antywirusowy, zapora ogniowa (firewall), antispyware (wychwytywanie programów szpiegowskich), antyspam. Dodatkowo oprogramowanie zabezpiecza przed przekierowaniami połączeń na numery z podwyższoną taryfą, nieautoryzowaną transmisją poufnych danych oraz przed wejściem na strony kontrolowane przez oszustów, gdzie wychwytywane są prywatne dane internautów.
PPIS umożliwia także filtrowanie zawartości stron WWW, blokowanie dostępu do określonych witryn i korzysta z funkcji TruPrevent, która chroni komputer przed jeszcze nieznanymi wirusami.
Producenci pakietu w jednym zdaniu ujmują jego zalety: \”zainstaluj i zapomnij\”. Chodzi o to, że po zainstalowaniu i skonfigurowaniu programu użytkownik nie musi już pamiętać o aktualizacji, skanowaniu czy usuwaniu spamu – wszystko wykonywane jest automatycznie.
Instalacja
{tlo_1}
Krok 1. Rodzaj instalacji
Wybieramy pomiędzy opcją standardową a niestandardową, w której sami konfigurujemy program. Tutaj określamy, gdzie na dysku zostanie zainstalowany program.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 2. Skanowanie komputera
Po wyborze rodzaju skanowania (pamięć, twardy dysk) program wykrywa, usuwa bądź leczy niebezpieczne pliki.
{/tlo}
{tlo_1}
Krok 3. Firewall
Jeśli korzystamy z systemu Windows XP, pojawi się okno z zapytaniem, którego firewalla chcemy używać. Ze względu na dokładność zalecany jest firewall Pandy. Następnie zaznaczamy, czy dany komputer funkcjonuje samodzielnie czy w sieci lokalnej.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 4. Nadawanie praw
Tutaj ustalamy, które z naszych programów będą miały automatyczny dostęp do internetu.
{/tlo}{tlo_1}
Krok 5. Ochrona WWW
Możemy użyć opcji filtrowania zawartości witryn internetowych. Tu decydujemy, czy chcemy zainstalować je od razu, czy zrobimy to później.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 6. Rejestracja
I tak dochodzimy do okienka zachęcającego do rejestracji programu. Dzięki temu uzyskamy dostęp do serwisu Pandy i w razie potrzeby będziemy mogli korzystać z pomocy specjalistów tej firmy. Będziemy też mogli wysyłać anonimowe informacje na temat wirusów i innych zagrożeń. Po instalacji ponownie uruchamiamy komputer.
{/tlo}
Interfejs i zarządzanie
{tlo_1}
Krok 1. Okno główne
Po uruchomieniu programu pojawia się jego główne okno, w którym widzimy zainstalowane składniki i wykonane operacje. Po kliknięciu zielonych przycisków z napisem \”OK\” po prawej stronie, pojawiają się szczegóły stanu ochrony naszego komputera .
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 2. Przegląd funkcji
Zobaczymy aktywne funkcje oraz informacje o liczbie ataków wirusów, programów szpiegujących i innych zagrożeń.
Za pomocą opcji w kolorze niebieskim (poprzedzonych niebieską ikonką ze strzałką) możemy zmodyfikować ustawienia każdej opcji, a także zobaczyć bieżącą aktywność poszczególnych modułów, statystyki działania, lub też dokonać natychmiastowej aktualizacji.
{/tlo}
{tlo_1}
Krok 3. Statystyki
W oknie statusu znajdujemy szczegółowe statystyki ataków i wykrywalności. Możemy je śledzić na wykresach.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 4. Raporty
Jeśli chcemy zobaczyć co, gdzie i kiedy nas nękało, klikamy pierwszą zakładkę od lewej – \”Raport\”, gdzie znajdziemy kompletny spis wykrytych przez program zagrożeń.
{/tlo}{tlo_1}
Krok 5. Skanowanie
Przechodzimy teraz do zakładki \”Skanowanie\”. W tym miejscu dokonujemy wyboru rodzaju skanowania (cały komputer, dysk twardy, poczta, inne elementy). Jest też możliwość przeszukania komputera w poszukiwaniu ewentualnych luk w jego zabezpieczeniu.
Możemy skanować na żądanie, jak również sprawić, by program automatycznie raz na jakiś czas (np. raz na tydzień) uruchamiał skanowanie całego komputera.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 6. Kwarantanna
Kolejną zakładką jest \”Kwarantanna\”. Tu trafiają podejrzane pliki, by w całkowitej izolacji od systemu program \”przyjrzał\” się im bliżej czy nie stanowią jakiegoś zagrożenia. Często lądują tu na przykład załączniki z poczty.
Jeśli jesteśmy całkowicie pewni, że któryś z umieszczonych tu plików jest bezpieczny, możemy go stamtąd wyciągnąć. Aby tego dokonać, klikamy tę zakładkę, wskazujemy plik, który został tam umieszczony, a który na pewno jest bezpieczny i wydajemy komendę \”Przywróć\”.
{/tlo}
Usługi Panda Platinum
Dostępne usługi są widoczne na ilustracji. Poniżej opisujemy tylko te, które wymagają komentarza.
- Moja strefa pobierania – jest to link, który przenosi nas bezpośrednio na stronę firmową, z której możemy pobrać najnowsze aktualizacje.
- Pomoc techniczna – łączy z analogicznym działem online.
- Uwagi użytkowników – uruchamia opcję, której zadaniem jest przesyłanie uwag do firmy.
- Biuletyny Panda – możemy wybrać spośród czterech propozycji tematycznych.
- Dyski ratunkowe – uruchamia kreatora dysków ratunkowych (dowolny nośnik informacji, np. dyskietka, pamięć USB, płyta CD itp.), czyli takich, z których w razie infekcji systemu wirusem można uruchomić komputer, następnie antywirusa Pandy i usunąć z dysku wisury czy inne szkodniki.
Stale pod ochroną
Pakiet Pandy czuwa bez przerwy nad bezpieczeństwem systemu. Jeśli komputer jest stale podłączony do internetu, musimy liczyć się z tym, że będą się pojawiały komunikaty o blokowaniu prób wtargnięcia, o wysłanych do kwarantanny plikach poczty, czy o innych niebezpieczeństwach – podobne do tych na ilustracjach.
Opinia
Panda Platinum 2006 Internet Security jest bardzo dobrym narzędziem do walki z zagrożeniami docierającymi do komputera z internetu. Wiele jego funkcji jest zautomatyzowanych i działa w tle, nie przeszkadzając w normalnej pracy z komputerem.
Opisywany produkt testowałam dwa miesiące. W tym czasie komputer był atakowany wielokrotnie i za każdym razem program radził sobie z odparciem zagrożenia i na bieżąco informował o swoich sukcesach. Samodzielnie dokonywał aktualizacji i posłusznie skanował komputer w poszukiwaniu intruzów.
Darmowe programy antywirusowe
Darmowe programy antywirusowe nie są tak dobrze wyposażone, jak komercyjne, ale jest kilka aplikacji, które cieszą się uznaniem użytkowników. Do najpopularniejszych należą: BitDefender Free Edition, AVG AntiVirus, avast! Home, AntiVir PE oraz ClamWin.
- BitDefender Free Edition – http://www.bitdefender.pl
- AVG AntiVirus – http://www.avg.pl
- avast! Home PL – http://www.avast.com
- AntiVir PersonalEdition Classic – http://www.free-av.com
- ClamWin Free Antivirus – http://www.clamwin.com