TNS OBOP na zlecenie eBay przeprowadził badania dotyczące postrzegania Świąt Bożego Narodzenia. Polacy odpowiedzieli co lubią, a czego nie w Świętach, co chcieliby dostać, i ile wydają na prezenty.
Największą radość sprawia nam przebywanie z rodziną (47% respondentów) i dawanie prezentów innym (38%). Kłótnie, stres świąteczny i wydatki to według nas największe wady Świąt. Aż 45% respondentów wskazało stres jako jeden z trzech najbardziej uciążliwych aspektów świąt, na drugim, niechlubnym miejscu, uplasowały się świąteczne wydatki (40% respondentów).
Najbardziej lubimy obdarowywać. Mamy jednak problem z decyzjami, najczęściej więc kupujemy, włócząc się po centrach handlowych, oglądając wystawy i kupując gdy w końcu wpadnie nam coś w oko (48% badanych), albo wybieramy coś przypadkowo, nie przykładając zbytniej uwagi do tego co kupujemy. W ten sposób na pewno nie unikamy stresujących sytuacji, zmęczenia i wydatków w trakcie zakupów, albo zakłopotania przy wręczaniu prezentów. Zakupy robione w tłumie zdenerwowanych konsumentów nie przełożą się na trafione prezenty. A jak wskazują badania nie wystarczy już kupić przysłowiowy krawat, żeby sprawić prawdziwą przyjemność. Nasze oczekiwania co do prezentów są dosyć sprecyzowane.
O ile nie uważamy się za ekscentryczny 1% populacji, prezent w postaci skarpetek czy majtek, nie sprawi nam radości. Co innego elektronika, wycieczka lub odprężający pobyt w SPA. O takich prezentach marzy prawie połowa Polaków. W tym roku zagraniczne wycieczki mogą się okazać popularnym prezentem i to nie tylko dla najbardziej zamożnych Polaków. Silna złotówka sprawia, że zagraniczne podróże i zakupy są w zasięgu co raz większej liczby osób. A decydując się na zakupy za granicą często mamy szansę na znalezienie niedrogiego i oryginalnego prezentu.
Warto mieć na uwadze skuteczne sposoby na zmniejszenie wydatków podczas kupowania prezentów, dzięki temu będziemy mogli wybrać bardziej atrakcyjne podarunki. Zwykle najwięcej wydajemy na prezenty dla dzieci (ponad 200 zł), na drugim miejscu są nasi małżonkowie (około 170 zł). Najmniej pieniędzy przeznaczamy na prezenty dla sąsiadów (60 zł). Mimo oznak spowolnienia gospodarczego nie przewidujemy znacznych oszczędności przy świątecznych zakupach. Większość z nas spodziewa się, że wyda tyle samo pieniędzy co w zeszłym roku, a tylko 11% respondentów zamierza ograniczyć wydatki. Więcej w tym roku kupimy on-line.
Większość z nas nie przepada za tradycyjnymi zakupami świątecznymi. Jak wskazują badania, część Polaków już zdecydowała się na zakupy internetowe, doceniając przede wszystkim wygodę, niższą cenę, większy wybór produktów i brak tłoku. Ponieważ liczba polaków korzystających z Internetu i kupujących w sieci ciągle rośnie, możemy się spodziewać, że odsetek osób kupujących prezenty online też będzie rósł.
Źródło: www.ebay.pl