Programy portable robią furorę. Powstają dziesiątki stron, które zajmują się tylko nimi, a coraz więcej producentów wypuszcza swoje aplikacje również w wersji przenośnej. Dziś odpowiadamy na pytania, gdzie ich szukać i w jakie programy dobrze się wyposażyć.
Nie trzeba tłumaczyć, dlaczego portable apps są tak popularne. Ulubione aplikacje stale możesz mieć przy sobie. Niezależnie od tego, gdzie jesteś, możesz poczuć się jak we własnym pokoju. Swoje narzędzia przenieść możesz choćby na pendrivie.
Wśród takich programów znajdziesz m.in. komunikator i klient poczty. Z łatwością sprawdzisz wszystkie sprawy, będąc nawet tysiące kilometrów od domu. Co więcej, na odpowiednim nośniku, możliwa jest również instalacja własnego systemu operacyjnego.
Instalacja programów polega (najprościej mówiąc) na braku instalacji. Znaczy to, że aplikacja gotowa jest do użycia z chwilą pobrania na dysk. Zależnie od decyzji producenta albo otworzysz ją bezpośrednio po ściągnięciu, albo zostaniesz poproszony o wskazanie, gdzie dany program ma zostać zagnieżdżony.
Instalacja aplikacji przenośnej na pendrive
- Pobieramy program na dysk
- Wkładamy pendrive do gniazda USB
- Uruchamiamy ściągnięty plik, a jako miejsce instalacji wybieramy pendrive
Po zakończeniu instalacji program jest gotowy do użycia na dowolnym komputerze (jedynym problemem może być system operacyjny i wymagania sprzętowe aplikacji).
Jeszcze jedna zaleta przenośnego oprogramowania to trwałość konfiguracji. Jeśli namęczyłeś się nad usprawnieniem swojej aplikacji, zainstalowałeś specjalne rozszerzenia etc., dzięki portable nie musisz robić tego ponownie na komputerze kolegi.
Gdzie szukać przenośnych aplikacji?
Dobrze będzie dowiedzieć się najpierw, gdzie szukać tych programów. Istnieją specjalne serwisy, które zajmują się dystrybucją darmowych aplikacji przenośnych.
1. PortableApps.com
Pierwszym z nich jest PortableApps. To najciekawsza i stale wzbogacana kolekcja przenośnych aplikacji. Co więcej, autorzy przygotowali kilka pakietów narzędzi. Nie musimy ściągać każdego programu osobno, lecz wybrać jedną z paczek PortableApps. Dużym plusem tego rozwiązania są aktualizacje, dzięki którym nie musisz już pamiętać o regularnym sprawdzaniu czy są nowe wersje posiadanych aplikacji.
2. List of portable software (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_portable_software
Kolejnym źródłem programów portable jest angielska Wikipedia. Znajdziesz tam wielką, uporządkowaną tematycznie listę oprogramowania. Redaktorzy czuwają, by w spisie znajdowały się tylko te programy, których nie trzeba instalować, nie wymagają wprowadzania żadnych zmian w rejestrze i nie pozostawiają śladów na używanym komputerze.
3. PortableFreeware.com
Następna strona to The Portable Freeware Collection – duży serwis, katalogujący ponad 1200 darmowych aplikacji. Poza częścią główną TPFC na uwagę zasługuje forum użytkowników, gdzie zapytać można o potrzebny program lub sposób używania posiadanej aplikacji. Jest też FAQ – centrum najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi.
Mini-przegląd
Portable jest dla osób mobilnych i poszukujących szybkości. Nasze opisy będą więc zwięzłe. Wskazujemy aplikacje najbardziej użyteczne i wartościowe. Te, które mogą przydać się szczególnie tam, gdzie brak możliwości instalacji dodatkowego oprogramowania (kawiarenka internetowa, szkoła czy praca).
1. Mozilla Firefox 3.52 Portable
Najpopularniejsza przeglądarka internetowa teraz w wersji przenośnej. Chcesz surfować bez pozostawiania śladów? Na dysku w pracowni masz tylko IE i zakaz instalowania nowych programów? Wrzuć Firefoxa na pendrive i niczym się nie przejmuj.
2. FileZilla Portable 3.2.7
Przy okazji zaopatrz się w porządny klient FTP. Nierzadko trzeba wgrać coś na serwer i co wtedy zrobisz? Przecież na obcym komputerze nie znajdziesz swojego ukochanego Commandera. FileZilla to dobrze zaszyfrowane dane, intuicyjny interfejs i bezawaryjność.
3. KeePass Password Safe Portable 1.16
Hasło do serwera świetnie przechowa FileZilla. Co jednak z innymi poufnymi informacjami? Trudno mieć to wszystko w głowie. Dobra metoda to KeePass – malutki program do zarządzania i przechowywania haseł. Możesz być spokojny, informacje kodowane są najlepszym szyfrem blokowym AES (Advanced Encryption Standard).
4. Miranda IM Portable 0.8.4
Teraz coś dla miłośników internetowych pogaduszek. Miranda IM to genialny komunikator, dzięki któremu porozmawiamy za jednym zamachem z użytkownikami ICQ, MSN, Tlen, Gadu-Gadu czy IRC. Program nie należy do najłatwiejszych! Koniecznie zapoznaj się z tutorialami dostępnymi w Polskim Portalu Mirandy IM (http://www.miranda-im.pl).
Jeśli szukasz czegoś mniejszego, skorzystaj z Pidgina (również portable i wieloplatformowy) lub WebGadu – przeglądarkowej wersji Gadu-Gadu.
5. Mozilla Thunderbird Portable 2.0.0.22
Skoro komunikacja, to wciąż także poczta e-mail. Mailowanie miało zostać wyparte przez komunikatory i serwisy web 2.0, lecz wciąż ma się bardzo dobrze. Dlaczego Thunderbird? To klient poczty wyjątkowo sprytny i bogaty. Obsługuje kanały RSS, pozwala na instalację mnóstwa wtyczek i zapewnia bardzo dobre zabezpieczenia.
Więcej na temat programu Thunderbird w artykule: {link_wew 5570}Czas na e-mail: programy pocztowe{/link_wew}
6. Mozilla Sunbird Portable 0.9
Mozilla rozpieszcza i portable daje nam też Sunbirda. Co to takiego? Bogaty program, pełniący funkcję kalendarza i organizatora zadań. Dobre planowanie jest szczególnie ważne w podróży, więc z pewnością przyda się aplikacja, która pozwoli – od czasu do czasu – zajrzeć do grafika. Programu możesz też użyć jako pamiętnika, notesu lub dziennika pokładowego 😉
7. OpenOffice.org Portable 3.1
W tych ostatnich zadaniach świetnie sprawdzi się też zwykły edytor tekstu. Zwykły tam, gdzie jest, a tam, gdzie go brak – na wagę złota! OpenOffice.org to jedna z tych aplikacji, których raczej nie trzeba przedstawiać. Świetny konkurent tradycyjnego „biurowca” Microsoftu.
8. KompoZer Portable 0.7.10
Czasem przyda się też coś do poprawek lub przygotowania strony WWW od podstaw. KompoZer to narzędzie, dzięki któremu każdy może łatwo i szybko stworzyć swoją stronę internetową, bez potrzeby znajomości języków programowania. To następca starego, dobrego Nvu, o którym wspominamy w artykule {link_wew 5627}10 narzędzi każdego webmastera{/link_wew}.
9. GIMP Portable 2.6.7
Do obróbki zdjęć i grafiki internetowej warto będzie się również zaopatrzyć w program graficzny. Najciekawszy w wersji przenośnej jest GIMP – jedyny darmowy edytor, który z powodzeniem zastępuje płatne kombajny pokroju PSP i Photoshopa.
Więcej przeczytasz o GIMP w artykułach: {link_wew 649}Kurs GIMP od podstaw cz.1{/link_wew} i {link_wew 5934}Czy Photoshopa da się zastąpić?{/link_wew}
10. Audacity Portable 1.2.6
Był edytor grafiki, więc czas na coś dla muzyków. Audacity to najlepszy darmowy edytor audio. Przyda Ci się, jeśli chcesz nagrać muzykę z radia, skonwertować posiadaną muzykę, edytować i ciąć posiadane pliki muzyczne oraz zmieniać prędkość i tonację piosenek.
11. VLC Media Player Portable 1.01
Wszystkie multimedia najłatwiej otworzysz w przenośnym programie VLC Media Player. To prosty odtwarzacz audio i wideo, który posiada wbudowane kodeki i doskonale radzi sobie z mnóstwem formatów, a także filmami DVD i nagraniami na Audio CD. U znajomych żaden film nie chce się otworzyć? Weź ze sobą pendrive z VLC Playerem.
Do plików audio świetnie sprawdzi się też CoolPlayer+ Portable.
12. 7-Zip Portable 4.65
Równie częsty problem to rozpakowanie posiadanych plików. Jest sporo rzadkich formatów kompresji, z którymi najlepiej radzi sobie WinRAR i 7-Zip. Jakie są zalety tego drugiego? Jest szybszy, darmowy i przenośny. Jeśli chcesz mieć pewność, że nawet najdziwniej spakowane pliki uda Ci się otworzyć, nie wahaj się długo!
13. Sumatra PDF Portable 0.9.4
No tak… A co jeśli rozpakowany plik okaże się PDF-em? I tutaj pojawiają się problemy, jeśli nie ma Adobe Readera. Ale spokojnie! Z pomocą przychodzi Sumatra PDF – niewielki, ale bardzo dobry i polski reader.
14. ClamWin Portable 0.95
Jako czternasty wpada do nas ClamWin, który opisywaliśmy już w tekście {link_wew 5817}Darmowe programy antywirusowe{/link_wew}. Porównując go z potężnymi systemami, skupiliśmy się na słabościach. Dziś dostrzegamy częste aktualizacje i rozwój programu oraz dobry silnik open source. Jako jedyny z darmowych antywirusów, ClamWin posiada też swoją wersję przenośną!
15. CCleaner Portable 2.22
W zachowaniu porządku i bezpieczeństwa pomoże nam CrapCleaner. CC radzi sobie między innymi z oczyszczaniem przeglądarek internetowych, usuwaniem niepotrzebnych plików z systemu i zainstalowanych aplikacji. Działa jak odkurzacz i pochłania wszystkie windowsowe śmieci.
Inne aplikacje
Wśród przenośnych aplikacji jest też wiele ciekawostek! Miłośnicy starych gier docenią DOSBox Portable, studenci Biblii BPBible, a zainteresowani astronomią świetny symulator Celestia. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej, którą sami poznacie, przeglądając wspomniane na początku serwisy. Miłego buszowania!