Internet wykorzystujemy dziś co krok i to w każdej dziedzinie życia. Bardzo możliwe, że już niedługo przeglądarka i dostęp do sieci wyprą instalowane dotychczas na dysku twardym tradycyjne programy. W jaki sposób? Odpowiedzią są narzędzia online.
Mają one wiele plusów! Przede wszystkim, niezależnie od tego gdzie i na jakim komputerze pracujemy, mamy pod ręką wszystkie ważne pliki i programy. Najczęściej web-aplikacje są także darmowe, a więc całkiem sporo zaoszczędzimy. Oczywiście są i minusy, jak mniejsza stabilność programów internetowych. Każda kolejna generacja tych aplikacji zachęca jednak, by się im bliżej przyjrzeć.
Przygotowaliśmy dla was przegląd następców tradycyjnego oprogramowania. Zostawmy zbędne wstępy -oto najlepsze narzędzia przyszłości.
Systemy operacyjne online
eyeOS
Jeden z najładniejszych i najbardziej użytecznych systemów operacyjnych online. Ładuje się w kilku sekund. Na pulpicie znajdziemy podstawowe skróty: Kalendarz, Kontakty, Zarządzanie plikami i Czytnik RSS. W katalogu Aplikacje znajdują się linki do wszystkich pozostałych programów. Odnajdziesz tam m.in. edytor tekstu, klienta poczty i FTP, moduł do tworzenia prezentacji, a nawet kilka gier komputerowych.
Na razie nie jest to może pełnoprawny system operacyjny, lecz to z pewnością bardzo ciekawy internetowy pulpit, który możemy mieć ze sobą w każdym miejscu. 3 GB miejsca na serwerze sprawiają, że może przydać się również jako dysk internetowy. Tłumacze eyeOS są w trakcie prac nad pełną polską wersją językową.
G.ho.st
Łatwy w obsłudze, lecz o większym wymaganiach niż eyeOS. G.ho.st znajduje się nadal w fazie testowej alfa. Zawiera sporo błędów i czasami „zamraża” przeglądarkę. Programy są dostępne za pośrednictwem menu, jest pasek szybkiego uruchamiania oraz panel sterowania (Control Panel), gdzie można zmienić tapetę pulpitu czy wyłączyć dźwięki.
Na uwagę zasługuje integracja z pakietem biurowym Zoho. Użytkownik może edytować teksty (Writer) czy tworzyć arkusze kalkulacyjne (Sheets). Do tego dochodzi rozbudowany zestaw narzędzi: kalkulator, zegar, komunikator Yahoo!, gry, odtwarzacz MP3 i last.fm, przeglądarka filmów z YouTube czy zdjęć z Flickra.
Wiadomości na temat internetowych systemów operacyjnych znajdziesz w artykule „{link_wew 4353}Systemy operacyjne online{/link_wew}”
Pakiety biurowe
Zoho
Rozbudowane narzędzie, składające się z wielu osobnych aplikacji. Umożliwia prowadzenie różnego rodzaju zestawień i obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym (Zoho Sheet), a także założenie własnej strony WWW lub czata.
Najważniejszym elementem pakietu jest jednak Writer, a więc edytor tekstu. Na pochwałę zasługuje możliwość importu i eksportu dokumentów do wielu różnych formatów, a także ich przechowywania na serwerach Zoho.
Google Docs
Najpopularniejszy pakiet biurowy online. Edytor tekstu Docs zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych web-edytorów. Jest szybki, pewny i elastyczny. Podobnie jak Zoho umożliwia eksport do wszystkich najważniejszych formatów tekstowych (m.in. do PDF-a).
Google oferuje również interesujący arkusz kalkulacyjny (Spreadsheets), pozwalający na swobodny import i eksport tabelek (kompatybilny z arkuszami Excel i Calc). Nie jest tak rozbudowany, jak odpowiedniki offline, lecz świetnie sprawdza się do niewielkich obliczeń, wykresów i kalkulacji.
Peepel
Dość ciekawe zapowiadającym się pakietem biurowym jest również Peepel, choć złośliwi dorobili mu już tytuł „wiecznej wersji beta”. Program oferuje sporo możliwości, które wciąż działają jednak bardzo niepewnie.
Edytory grafiki
Picnik
Wygodny edytor grafiki online. Zachwyca przejrzystym wyglądem i dużymi, jak na tego typu aplikację, możliwościami. Poszczególne narzędzia zostały podzielone na dwie zakładki -Edit i Creative Tools. Ta pierwsza udostępnia funkcje, takie jak: Rotate (obracanie zdjęć, wyrównywanie źle skadrowanych ujęć), Crop (przycinanie), Resize (zmienianie rozmiarów), Exposure (wyrównywanie jasności/kontrastu), Colors (wyrównywanie tonacji barw), Sharpen (wyostrzanie) i Red-eye (usuwanie efektu czerwonych oczu).
W zakładce Creative Tools znajduje się bogata paleta filtrów: sepia, nakładanie winiet i ramek, edycja ostrości zdjęć, zaokrąglanie narożników, malowanie pędzlem czy zniekształcanie fragmentów. Zdjęcia można zapisać na dysku lub na serwerze programu. Innowacją jest możliwość bezpośredniej publikacji obrazów w systemie Picasa (http://picasa.google.pl) lub Flickr (http://flickr.com), a także możliwość przesłania grafiki na wybrany e-mail.
Pixenate
Nie wymaga zakładania konta użytkownika. Zakres oferowanych funkcji to: kadrowanie grafik, zmiana rozmiaru, obracanie, korekcja jasności, kontrastu, barwy i nasycenia kolorów, redukcja efektu czerwonych oczu i prostowanie źle skadrowanych ujęć (Spirit level). Rozwijając dodatkową paletę filtrów, uzyskamy dostęp do efektów specjalnych, takich jak zaokrąglanie narożników, nakładanie wzorków (płatki śniegu) czy dodawanie tekstu.
Informacje na temat innych edytorów grafiki online znajdziesz w artykule „{link_wew 2888}W cieniu Photoshopa{/link_wew}”.
PicMarkr
Świetny, darmowy program online, dzięki któremu z łatwością zabezpieczymy przed kradzieżą swoje prace graficzne. PicMarkr może się także przydać w celach promocyjnych. Proste w obsłudze narzędzie umożliwia nanoszenie na obrazek wybranego tekstu lub znaku wodnego. W wersji darmowej za jednym zamachem oznaczymy do 5 grafik.
Poczta elektroniczna
Gmail
7 gigabajtów miejsca, świetny filtr odrzucający SPAM i robaki internetowe oraz to, co interesuje nas teraz najbardziej -dostęp do poczty przez stronę internetową. Poczta Gmail jest bardzo łatwa w obsłudze i funkcjonalna. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że użytkownicy poczty mogą -gdy tylko zalogują się na stronie -porozmawiać ze sobą na specjalnym czacie. Oczywiście, tak jak w komunikatorach internetowych, możemy przejść w tryb „zajęty” lub „niewidoczny”.
Polskie odpowiedniki
Polskie portale także przygotowały dla swoich użytkowników programy pocztowe online. Wyróżniają się wśród nich Poczta WP (http://poczta.wp.pl) oraz Onet-poczta (http://poczta.onet.pl). Początkowo webmaile obu dostawców były dość niestabilne. Obecnie jednak problemy z ich użytkowaniem pojawiają się bardzo rzadko.
Komunikatory internetowe
Webgadu
Jest to Gadu-Gadu dla tych wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą zainstalować komunikatora (np. w pracy, w gościach, w szkole), a chcą porozmawiać ze swoimi znajomymi na GG.WebGadu można używać na różnych przeglądarkach oraz -co ważne -na różnych systemach operacyjnych (Windows, Mac OS i Linux)!
Wystarczy, że wpiszesz swój numer GG oraz hasło do serwera i po chwili masz całą swoją listę kontaktów i komunikator gotowy do rozmowy. Prosto przez stronę WWW, bez potrzeby instalowania czegokolwiek na dysku.
Meebo
Multikomunikator obsługujący większość sieci, w tym jabber, ICQ, AIM, Yahoo i MSN. Świetnie udający aplikację biurkową, wyposażony w masę ciekawych opcji, wygodny i stabilny. Poważną zaletą Meebo jest to, że wszystkie nasze dane są na serwerze. Dzięki temu na dowolnym komputerze mamy tę samą historię rozmów, listę kontaktów, a nawet skórkę i tapetę aplikacji.
W tej chwili obsługa GG i Tlen jest dostępna tylko poprzez uprzednio skonfigurowane transporty jabberowe, których ustawienie nie jest najprostsze, a używanie wiąże się z pewnymi niewygodami. Meebo zostało szeroko opisane przez programistę Krzysztofa Palikowskiego (więcej: http://webware.palikowski.net/aplikacja/meebo).
Skanery antywirusowe online
Jeśli nie mamy zainstalowanego programu antywirusowego, a boimy się, że na naszym komputerze zagnieździł się wirus, nie musimy wcale rozpaczać i przeszukiwać kolekcji płyt. Z pomocą przychodzą skanery antywirusowe online.
Najlepsze i najbardziej znane skanery to te sygnowane przez marki MKS, Kaspersky i BitDefender. Bazy danych każdego z powyższych skanerów aktualizowane są kilka razy dziennie, a wykrywalność wirusów to ponad 85%. Oczywiście, jeśli tylko chcemy, narzędzia te automatycznie usuną niepożądane pliki.
- MKS – http://mks.com.pl/skaner
- Kaspersky – http://kaspersky.pl/virusscanner.html
- BitDefender – http://bitdefender.com/scan8
Konwersja plików online
Zamzar
Aplikacja sieciowa konwertująca dokumenty z jednych formatów na inne. Nowe pliki będziemy mogli ściągnąć na dysk korzystając z adresu URL, który otrzymamy e-mailem. Lista obsługiwanych formatów jest imponująca -jest ich kilkadziesiąt! Przekonwertujemy m.in. dokumenty tekstowe, pliki graficzne oraz formaty muzyczne i filmowe.
Zobacz również: Media-Convert (http://media-convert.com).
Edukacja
Wikipedia
Przełomowa encyklopedia internetowa, z której korzystają dzieci i dorośli na całym świecie. W polskiej wersji językowej to ponad pół miliona haseł (w tym wiele wyczerpujących, bogato ilustrowanych artykułów).
Wikimedia to jednak nie tylko sztandarowa encyklopedia, lecz również inne serwisy edukacyjne:
- Wikicytaty (http://wikicytaty.pl) -projekt gromadzący cytaty, sentencje i maksymy
- Wikiźródła (http://wikizrodla.pl) -literatura, dokumenty historyczne, dane statystyczne itd.
- Wikibooks (http://wikibooks.pl) -darmowe podręczniki redagowane przez użytkowników
- Wikimedia Commons (http://commons.wikimedia.org) -grafiki, filmy i dźwięki
Codecogs Engineering
Rozbudowane narzędzie do liczenia i prezentacji obliczeń. Jest trochę skomplikowane, lecz efekty pracy są znakomite. Jedną z najpopularniejszych aplikacji pakietu Codecogs jest LaTeX Equation Editor (http://www.codecogs.com/components/equationeditor/equationeditor.php}). Umożliwia on opracowywanie i rozwiązywanie zadań, których nie sposób przedstawić w żadnym edytorze tekstu lub grafiki.
Oto przykład, wpisz w okienku „Type your equation”:
\sum_{i=0}^{n-1}\left (\frac{\sum_{j=0}^{2i}\cdot i}{i^{2\pi}} \right )\cdot\begin{vmatrix}
cos{\psi} & \sin{\psi} & 1\
-sin{\psi} & \cos{\psi} & 1\
1 & 1 & 1
\end{vmatrix} \cdot \int_{0}^{\frac{\pi}{2}}\sin^2({\alpha})\cdot d\alpha
A otrzymasz wzór widoczny na ilustracji poniżej:
Słowniki
Powiedz „dość!” wielotomowym słownikom i skończ z leksykonami komputerowymi w cenie przekraczającej 200 złotych! Internet to największa baza przeróżnych słowników:
- Słownik języka polskiego –http://sjp.pwn.pl
- Słownik ortograficzny –http://so.pwn.pl
- Słownik synonimów –http://synonimy.ux.pl
- Słowniki języków obcych –http://ling.pl, http://slowniki.onet.pl
Inne narzędzia online
Remember the milk
Zaawansowany system do zarządzania zadaniami. Bardzo prosty w obsłudze, a zarazem pełen ciekawych opcji. Remember the milk oferuje wiele: przypomnienia poprzez mail, SMS oraz komunikatory internetowe, używanie relatywnych dat (jutro, następny piątek, etc.), dodawanie lokalizacji zadań (na bazie Map Google), nawigacja za pomocą tagów lub list, współdzielenie zadań, ustawianie priorytetów czy wyszukiwanie. Autorzy zapewniają, że z RTM nigdy już o niczym nie zapomnisz.
Czytnik Google
Dostępny za pomocą przeglądarki czytnik kanałów Atom i RSS. Jest najpopularniejszym czytnikiem RSS online, jeśli chodzi o liczbę wyświetlanych wiadomości. Umożliwia śledzenie aktualnych wiadomości za pomocą tzw. kanałów -dynamicznie aktualizowanych list zawartości stron internetowych. Czytnik Google współpracuje z milionami stron wykorzystującymi tę technologię, pozwalając na śledzenie wybranych informacji z całego świata.
Del.icio.us
Serwis pozwalający na katalogowanie zakładek (stron ulubionych) w sieci, dzięki czemu mamy do nich dostęp z każdego komputera: w pracy, na wakacjach, u znajomego itd. Pozwala na łatwe dodawanie stron, które chciałbyś mieć w swojej osobistej kolekcji linków. Umożliwia także podział stron za pomocą słów kluczowych i współdzielenie własnej listy ulubionych z innymi użytkownikami serwisu.
Istnieją polskie odpowiedniki Delicji, takie jak Linkologia (http://linkologia.pl) i Sznurki (http://sznurki.net). Na nieco podobnych zasadach działa również Wykop (http://wykop.pl).
Podsumowanie
Jak widać narzędzia online rosną w siłę. Ich ogromną zaletą są częste aktualizacje! I nie piszemy tutaj jedynie o kosmetycznych zmianach. Przyglądając się bliżej poszczególnym projektom znaleźlibyśmy dziś niejedną lukę. Obserwując jednak postęp prac nad web-aplikacjami, bardzo możliwe, że błędy, o których teraz wspominamy, latem będą już nieaktualne. Niczym serwisy internetowe, aplikacje online nigdy nie przestają się rozwijać.