Producent rozwiązań do ochrony danych prezentuje listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały komputery w styczniu 2009 r.
Lista jest tworzona na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), nową technologię zaimplementowaną w linii 2009 produktów przeznaczonych do użytku domowego. Dane te umożliwiają firmie Kaspersky Lab nie tylko natychmiastowe uzyskanie informacji o zagrożeniach oraz śledzenie ich ewolucji, lecz także wykrycie nieznanych zagrożeń i zapewnienie ochrony użytkownikom tak szybko jak to możliwe.
- Virus.Win32.Sality.aa
- Packed.Win32.Krap.b
- Worm.Win32.AutoRun.dui
- Trojan-Downloader.Win32.VB.eql
- Trojan.Win32.Autoit.ci
- Trojan-Downloader.WMA.GetCodec.c
- Packed.Win32.Black.a
- Virus.Win32.Alman.b
- Trojan.Win32.Obfuscated.gen
- Trojan-Downloader.WMA.GetCodec.r
W pierwszym miesiącu nowego roku eksperci z Kaspersky Lab nie zaobserwowali poważniejszych zmian w składzie pierwszego zestawienia 20 najpopularniejszych szkodliwych programów.
Trojan.HTML.Agent.ai i Trojan-Downloader.JS.Agent.czm, które pojawiły się w grudniowym rankingu, ustąpiły miejsca exploitowi Exploit.JS.Agent.aak. Z rankingu zniknął robak AutoRun.eee zastąpiony szkodnikiem Worm.Win32.AutoRun.vnq. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są to klasy szkodliwych programów, które charakteryzują się częstą zmianą modyfikacji.
Do gry powrócił Trojan-Downloader.WMA.Wimad.n, który wypadł z rankingu w listopadzie. W ten sposób ranking zawiera trzy niestandardowe downloadery, co świadczy o masowym rozpowszechnieniu tego typu programu trojańskiego oraz zaufaniu użytkowników do plików multimedialnych. Ponadto opisana w poprzednim rankingu metoda rozprzestrzeniania się poprzez wykorzystywanie sieci peer-to-peer oraz downloaderów multimediów okazała się bardzo skuteczna. Świadczy o tym duży awans szkodnika o nazwie Trojan-Downloader.WMA.GetCodec.r, który przeskoczył aż o 10 miejsc w górę.
Na pierwszym miejscu pozostaje wirus Sality w wersji .aa. Uaktywniła się ponadto wersja .z szkodnika z tej rodziny. Tym samym Sality stanowi jedną z najbardziej rozpowszechnionych i niebezpiecznych rodzin w ostatnim czasie.
W rankingu znajdują się również przedstawiciele niepospolitej i niesławnej rodziny robaków sieciowych Kido, które wykorzystują krytyczną lukę w zabezpieczeniach Microsoft Windows. Obecna epidemia oraz obecność przedstawicieli tej rodziny w naszym zestawieniu nie powinna nikogo dziwić, biorąc pod uwagę stosowaną przez Kido metodę rozprzestrzeniania, znakomite ilościowe i dynamiczne wskaźniki tego robaka, jak również liczbę niezabezpieczonych komputerów.
Po raz kolejny obserwujemy przewagę samodzielnie rozprzestrzeniających się programów, co charakteryzuje się tendencją wzrostową, nad trojanami.
Podsumowując, w styczniu na komputerach użytkowników wykryto 46 014 unikatowych szkodliwych programów, aplikacji wyświetlających reklamy oraz potencjalnie niebezpiecznych narzędzi. Okazuje się, że okres świąteczny nie spowodował spadku liczby zagrożeń występujących „na wolności” – wręcz przeciwnie: w styczniu wykryto o 7 800 więcej takich próbek niż w grudniu (38 190).