Gdy otrzymujemy dokument lub prezentację w formacie innym, niż plik Worda lub PowerPointa, najczęściej jest to dokument PDF. PDF, czyli format który pomieści wszystko i wszędzie wygląda tak samo. Jest na tyle popularny, że oprogramowanie do jego odczytu jest na prawie każdym komputerze. Problem pojawia się, gdy trzeba takiego PDF-a przygotować samemu.
Dotyczy to w szczególności użytkowników pakietu Office, który nadal nie potrafi generować dokumentów PDF. Co prawda można zawsze skorzystać z darmowego pakietu biurowego OpenOffice, ale gdy zależy nam na czasie, wówczas najlepiej sprawdzi się niewielki program. Taki, który będzie prosty w obsłudze, szybki i najlepiej darmowy.
Zasada działania wszystkich programów do generowania dokumentów PDF jest podobna. Podszywają się one pod dodatkową drukarkę w Windowsach. Dzięki temu potrafią przechwytywać dokumenty z każdego innego programu, który ma funkcję drukowania. Zamiast trafiać na papierowy wydruk, dokumenty są przesyłane do wirtualnej drukarki, która zamienia je na PDF-y.
Zobacz jak to działa w praktyce (na przykładzie programu PrimoPDF):
{flv}pdf{/flv}
PDF Creator
Cena: darmowy
Doskonały darmowy program, niestety w przeciwieństwie do poprzednich wersji, niedostępny w polskiej wersji językowej. Generowane dokumenty PDF mogą być dodatkowo zabezpieczone hasłem lub pozbawione możliwości drukowania i modyfikowania.
W przypadku większej liczby plików do przerobienia, pomocna jest funkcja automatycznego nadawania nazw generowanym PDF-om, nadawanych wedle daty lub nazwy katalogu. Dodatkowo program radzi sobie z generowaniem innych typów plików, w tym z różnymi formatami graficznymi.
Doskonałą funkcją PDF Creatora jest łączenie kilku PDF-ów w jeden dokument oraz możliwość uruchomienia programu na serwerze. Warto dodać, że PDF Creator to program udostępniany na zasadach open source.
PrimoPDF
Cena: darmowy
Idealne rozwiązanie dla osób, które szukają prostego programu do konwersji PDF-ów. Korzystając z PrimoPDF, nie trzeba się wgłębiać się w techniczne szczegóły. Zamiast tego można skorzystać z gotowych profili różniących się jakością pliku. Dostępne są: ustawienia do wyświetlania na ekranie monitora (najgorsza jakość), ustawienia do wydruku, do wygenerowania eBooka oraz dająca najlepszą jakość opcja Prepress.
Trzeba jednak pamiętać, że czym lepsza jakość, tym większa objętość pliku. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skonfigurować własne ustawienia. Dodatkowo PrimoPDF dobrze radzi sobie z zabezpieczeniem wygenerowanych PDF-ów hasłem i opatrzeniem dokumentu informacjami o autorze.
Bullzip PDF Printer
Cena: darmowy
Ten niepozorny program łączy możliwości wszystkich pozostałych konwerterów PDF. Potrafi zarówno konwertować dokumenty do różnych formatów, nie tylko PDF, jak również łączyć dwa PDF-y w jeden. Obsługuje także zabezpieczanie dokumentów hasłem i różne poziomy kompresji (dostępnych jest pięć poziomów: uniwersalna, na ekran, do stron WWW, do druku i jakość robocza).
To, co wyróżnia Bullzipa, to funkcja nanoszenia na PDF znaku wodnego w postaci tekstu. W ten sposób każda ze stron dokumentu może być opatrzona nieusuwalnym oznaczeniem, np. w postaci adresu strony WWW. Dużą zaletą programu jest dostępność polskiej wersji językowej.
doPDF
Cena: darmowy
Prosty i darmowy program do konwersji PDF-ów, którego największą zaletą jest duża szybkość działania i małe obciążenie komputera. Użytkownik ma jednak niewielki wpływ na jakość generowanego dokumentu, poza ustawieniem rozdzielczości wydruku.
Brak również funkcji zabezpieczania PDF-ów hasłem. Trzeba jednak przyznać, że do podstawowych zadań, doPDF nadaje się znakomicie.