Internet jako wciąż nowe i dynamicznie rozwijające się medium w coraz bardziej odczuwalny sposób wpływa na liczne dziedziny życia społecznego. Siła jego oddziaływania jest zróżnicowana i zachęca do refleksji nad społecznymi aspektami sieci, postrzeganymi przez pryzmat zmian zapoczątkowanych przez to medium.
Autorzy: Format: A5, stron: 432 Ocena: 6/6 |
Zagadnienie to stało się przedmiotem zainteresowań młodych badaczy z polskich ośrodków akademickich, odpowiedzialnych za stworzenie prezentowanej publikacji. Pozwala ona zapoznać się ze stanem i kierunkiem prac badawczych w coraz bardziej istotnym obszarze życia społecznego.
Zgromadzony w książce materiał obejmuje pięć głównych zagadnień.
Pierwszym z nich jest ład społeczny. Badacze snują rozważania nad ogólnymi zasadami organizacji przestrzeni społecznej internetu. Zastanawiają się jak informatyzacja społeczeństwa wpływa na podmiotowość jego członków, klasyfikują sposoby komunikowania się za pomocą sieci, a także analizują działalność wspólnot rozwijających oprogramowanie w ramach modelu open source. Na przykładzie usługi IRC omawiają wpływ użytkowników na rozwój danej technologii i proces definiowania obszarów jej zastosowań.
Drugie zagadnienie jest poświęcone sposobom użytkowania internetu. W części tej prezentowane są m.in. wyniki badań panelowych, ukazujące polskie aspekty wykorzystywania sieci z uwzględnieniem zmian w czasie. Badane są też relacje międzyludzkie powstające podczas używania sieci do pracy lub nauki.
Kolejnym obszarem zainteresowań autorów książki jest polityka. Na przykładzie trzech państw europejskich sprawdzają czy internet może być stosowany do wspierania procesów demokratycznych. Prezentują również możliwości wykorzystania tego medium przez polityków w zakresie docierania do wyborców i środowisk opiniotwórczych.
Przyglądają się niuansom funkcjonowania sieci w Chinach, wykazując iż społeczny kontekst internetu w tym kraju ma zupełnie inne oblicze, aniżeli w przypadku USA czy państw europejskich. Godne odnotowania są też refleksje na temat walki informacyjnej, towarzyszącej m.in. realnym konfliktom zbrojnym oraz kwestii zaufania do informacji rozpowszechnianych za pośrednictwem sieci.
Czwarte zagadnienie obejmuje sposoby komunikowania tożsamości oraz modyfikowania jej i tworzenia od podstaw. Przedmiotem badań są w tym przypadku m.in. aplikacje typu MUD, sieciowe formy wyrażania tożsamości przez środowiska homoseksualne oraz trendy feminizmu związane z definiowaniem kobiecej tożsamości w kontekście technologii informacyjnych.
Ostatnia sekcja tematyczna jest poświęcona internetowi postrzeganemu jako przestrzeń i narzędzie do prowadzenia badań. Ukazuje ona m.in. wieloznaczność terminologii internetowej oraz porusza problematykę badań przeprowadzanych za pośrednictwem internetu, ze szczególnym uwzględnieniem czynników wpływających zarówno na uczestnictwo w badaniach, jak i na uzyskiwane rezultaty.
Książka opublikowana przez Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne to jedna z nielicznych pozycji, które pozwalają spojrzeć na fenomen internetu i oferowane przez to medium możliwości z punktu widzenia naukowców.
Kładzie nacisk przede wszystkim na społeczne oddziaływanie światowej sieci, dostarczając wiedzę ułatwiającą analizowanie zasad funkcjonowania nowego medium. Wspomaga ponadto w bardziej efektywnym posługiwaniu się środkami dostępnymi w sieci, ukazując skuteczność ich oddziaływania i wpływ na sieciową społeczność. Na słowa uznania zasługuje również przystępna cena (25 zł), stanowiąca dodatkową zachętę do nabycia publikacji.