Pobrane z sieci pliki, choć wydają się „w porządku”, w rzeczywistości mogą zawierać drobne błędy wynikające z błędów transferu. Sprawdzenie sum kontrolnych da nam pewność, że pobraliśmy identyczny plik, jak na serwerze.
To, że w czasie ściągania pliku z serwera nasz downloader nie sygnalizował żadnych błędów, nie musi wcale oznaczać, że udało nam się skopiować oryginał dokładnie co do każdego bajta. W czasie transferu dużego pliku, ściąganego niejednokrotnie w wielu odrębnych wątkach i z kilku różnych serwerów, może dojść do sytuacji, że zostanie on uszkodzony. Zweryfikowanie jego poprawności może być szczególnie istotne przy dużych programach (np. demach gier) i wieloczęściowych archiwach. Dlatego wraz z plikami coraz częściej są publikowane tzw. sumy kontrolne (patrz ramka), które mają za zadanie weryfikować autentyczność i zgodność bitową wszystkich duplikatów.
W przypadku dużych, wieloczęściowych archiwów sumy kontrolne zapisywane są zazwyczaj w odrębnych plikach tekstowych, a w przypadku mniejszych aplikacji są publikowane bezpośrednio na stronie WWW, obok odsyłacza do programu. Dlatego warto zaopatrzyć się w program do generowania i weryfikowania sum kontrolnych.
Advanced CheckSum Verifier
Program jest przeznaczony do hurtowej obsługi, tworzenia i weryfikowania sum kontrolnych w całych katalogach. Trzeba tylko wskazać folder, określić wariant zapisu pliku kontroli i wybrać odpowiedni tryb operacji – generowanie sumy kontrolnej (Update) bądź sprawdzenie spójności danych (Verify).
http://www.irnis.net
Status: shareware
Cena: 15 $
Ocena: 6/6
- różne warianty zapisu sum kontrolnych
- filtr eliminacji wskazanych plików
Użytkownik ma do wyboru pięć wariantów zapisu: zbiorczy w określonej lokalizacji, zapis w katalogu macierzystym, odrębne sumy dla każdego podkatalogu w określonej lub macierzystej lokalizacji, odrębne sumy dla każdego pliku z osobna. Filtr (po wprowadzeniu odpowiednich wzorców) pozwala wyeliminować pliki nie objęte sprawdzaniem z procesu działań.
Odpowiednie opcje umożliwiają pomijanie podkatalogów, nadpisywanie starszych plików kontroli oraz określanie algorytmu obliczania – do wyboru są domyślny MD5 lub SFV (CRC32).
eXpress CheckSum Calculator i eXpress CheckSum Verifier
Dwa proste, darmowe i nie wymagające instalacji programy, z których jeden służy do generowania sum kontrolnych dla pojedynczych plików (Calculator), a drugi do ich weryfikacji (Verifier).
http://www.irnis.net/soft/xcsc/
Status: freeware
Ocena: 5/6
- łatwa obsługa
- nie wymaga instalacji
W pierwszym wystarczy wskazać obiekt i określić algorytm obliczania (do wyboru CRC32, MD5 lub SHA-1), a program wygeneruje odpowiednią sumę kontrolną w postaci ciągu liczb i liter.
Drugi program operuje wyłącznie na plikach kontroli (MD5, SFV, LST, SUM) i pozwala zweryfikować poprawność wytypowanych zbiorów.
AccuHash
Rozbudowany program komercyjny, w którym można znaleźć wiele narzędzi do generowania, sprawdzania i konwertowania sum kontrolnych z/na inne formaty (opcja Import/Export).
http://accuhash.com
Status: shareware
Cena: 20 $
Ocena:5/6
- kalkulator sum kontrolnych
- import/eksport sum kontrolnych na inne formaty
Program obsługuje trzy najpopularniejsze algorytmy obliczania (CRC-32, MD5, SHA-1), pozwalając wybierać pliki oraz metody kodowania.
Udostępnia też wygodny w obsłudze kalkulator sum kontrolnych, który pozwala szybko ustalić, czy ściągnięty ze strony WWW plik jest zgodny z opublikowaną na stronie sumą kontrolną.
EF CheckSum Manager
Program stylizowany trochę na wzór menedżera plików.
http://efsoftware.com
Status: shareware
Cena: 10 €
Ocena: 5/6
- operacje na pojedynczych plikach
- precyzyjne filtry i reguły
Wystarczy otworzyć wybrany katalog, aby podejrzeć wartości sum kontrolnych tych zasobów, które je zawierają, a następnie szybko zweryfikować ich zgodność.
W równie prosty sposób można też wygenerować sumę kontrolną, i to wyłącznie dla zaznaczonych plików, a nie tylko całych katalogów, choć i taki wariant jest możliwy do zrealizowania.
FastSum
Program do generowania i sprawdzania sum kontrolnych według algorytmu MD5. FastSum dostępny jest w dwóch wersjach: komercyjnej, z pełnym, okienkowym interfejsem obsługi, i darmowej, działającej wyłącznie z linii poleceń (DOS).
http://www.fastsum.com
Status: freeware/shareware
Cena: 14,95 $
Ocena: 4/6
- dodatkowy wariant obsługi z poziomu linii komend
- integracja z menu kontekstowym Eksploratora Windows
- obsługa tylko algorytmu MD5
Wersja okienkowa jest w stanie sprawdzać i generować sumy dla całych katalogów, jak i pojedynczych plików (z możliwością filtrowania).
Zadaniami sterują dwa specjalne kreatory, które podpowiadają co i jak należy ustawić, aby uzyskać zamierzony wynik. Warto dodać, że polecenia generowania i sprawdzania sum można zintegrować z menu kontekstowym systemowego Eksploratora i bezpośrednio z jego poziomu wydawać polecenia.
Hash Tab
Mały, darmowy program integrujący się z powłoką systemowego menedżera plików.
http://beeblebrox.org
Status: freeware
Ocena: 5/6
- integracja z powłoką Eksploratora Windows
- weryfikacja tylko pojedynczych plików
Okienko Właściwości pliku zostaje poszerzone o nową zakładkę o nazwie Sumy kontrolne, gdzie widać wartości sum MD5, SHA-1 i CRC-32, wygenerowane na bieżąco dla danego pliku.
Można je porównać z wartościami opublikowanymi na stronie WWW, albo dla większej pewności przeprowadzić programową analizę, kopiując kod ze strony w odpowiednią rubrykę i wydając polecenie Porównaj.
Co to jest suma kontrolna?
Suma kontrolna (ang. checksum) to liczba uzyskana w wyniku działania odpowiednich programów komputerowych, które wykorzystując zaawansowane algorytmy matematyczne (MD5, CRC, SHA) weryfikują bitową zgodność określonych zasobów zarówno pod kątem wielkości plików, jak i innych wartości porównawczych – kolejności bajtów, długości bloków itp.
Najczęściej stosowany algorytm MD5 ma postać 32-znakowego ciągu zapisanego w systemie szesnastkowym i jest wykorzystywany przez wiele popularnych aplikacji powszechnego użytku, np. programy antywirusowe czy popularne klienty P2P (np. e-Mule).