Nokia uderza ze swoim flagowym smartfonem z WP8 na pokładzie. Czy iOS i Android mają się czego obawiać?
Po tegorocznym pożegnaniu się z systemem Symbian, Nokia postawiła wszystkie swoje karty na Windows Phone. Jej urządzenia posiadające ten system pomimo świetnej jakości nie sprzedawały się jednak dobrze. Obecnie nastała epoka nowego WP8. Czy wobec rosnących w siłę urządzeń z Androidem i mocarzy spod znaku nadgryzionego jabłka, Lumia 920 ma szansę na sukces?
Opierając się na konkurencji i konsumenckich trendach, 920 stawia na wielkość, oferując 4,5-calowy wyświetlacz IPS. Tak jak w modelu 900, oferuje on rozdzielczość 1280×760 pikseli oraz gęstość 332 pikseli na cal, co wypada lepiej niż w przypadku iPhone?a 5 (326 ppi). Ten rozmiar ekranu jest wprost idealnie stworzony do obsługi nowego, niezwykle kolorowego interfejsu Windows Phone 8.
Podobnie jak poprzednik, WP8 nie jest rozpieszczany ilością dedykowanych aplikacji i boryka się z paroma pomniejszymi technicznymi zagwozdkami, ale poza tym sprawia naprawdę pozytywne wrażenie i nadal stanowi ciekawą odskocznię w stosunku do konkurencji. Dzięki dobrej optymalizacji nie wymaga olbrzymich pokładów mocy obliczeniowej i dużej ilości RAM-u, stanowiąc przy tym świetną furtkę do całego okienkowego uniwersum. Kolorowe kafelki wesoło mrugają z ekranu oferując dodatkowe informacje o pogodzie czy aktualnych wydarzeniach, a proste i łatwe do personalizacji menu jest mimo wszystko ogromnym krokiem naprzód w porównaniu do interfejsu obecnego w wielu androidowych telefonach.
W porównaniu do swojego desktopowego kuzyna, WP8 wydaje się okrojonym, aczkolwiek oferującym porządną dawkę nowości systemem. Poza standardem w postaci Facebooka czy Twittera, znajdziemy tu również szereg perełek od Nokii, wliczając w to takie tuzy jak Nokia Maps czy Nokia Drive. Główny problem polega jednak na tym, że WP8 nawet nie zbliża się do bogactwa aplikacji oferowanego przez konkurencję. Microsoft musi sypnąć pieniędzmi dla zewnętrznych deweloperów, ponieważ bez odpowiedniej liczby porządnych aplikacji telefony z nowym Windowsem nie będą notować wspaniałych wyników sprzedaży, a ich brak zniechęci twórców oprogramowania do tworzenia na tę platformę. To doprawdy zabójcza spirala, której wypadałoby uniknąć.
Dla użytkowników nie przykładających wielkiej uwagi do aplikacji, Lumia 920 będzie jednakże fantastycznym smartfonem. Jeśli lubisz słuchać muzyki, wprost pokochasz świetnie wyglądającą appkę Nokia Music, która ma jeden mały mankament – nie stworzysz w locie playlisty, wobec czego zmuszony będziesz do podłączenia urządzenia do komputera i załatwienia tej sprawy w staromodny sposób. Poza tym szkopułem wszystko działa (i gra) jak w szwajcarskim zegarku.
To jeden z pierwszych telefonów wspierających ?bezprzewodowe? indukcyjne ładowanie poprzez specjalną poduszkę, na której kładziemy smartfona. Bateria napełnia się szybko, ale warto tu napisać, że nasza ?ładowarka? potrafi się dość mocno nagrzać i wizualnie nie wywołuje zbyt dużego zachwytu.
Obudowa Lumii 920 prezentuje się schludnie, w dalszym ciągu posiada ten charakterystyczny poliwęglanowy urok swoich poprzedników i jest dostępna w szerokim wyborze wyrazistych kolorów. Cały telefon waży 185 g, ale trzeba wziąć pod uwagę, że upchnięto w nim dość potężną baterię 2000 mAh, która jednak rzadko jest w stanie umożliwić działanie telefonu dłużej niż przez jeden dzień.
Windows Phone 8 jest po królewsku obsługiwany przez duży ekran Lumii, a jego interfejs użytkownika śmiga bezproblemowo dzięki procesorowi Snapdragon S4 1,5 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. 920 świetnie też sobie radzi przy bardziej wymagających graficznie grach dostępnych w Xbox Marketplace, co zapewnia bardzo komfortową rozgrywkę. 32 GB wbudowanej pamięci powinny zadowolić większość użytkowników, zwłaszcza z uwagi na fakt dość skromnego wachlarza dostępnych aplikacji. Gdyby jednak zaszła potrzeba, mamy tu dostęp do 7 GB w chmurze SkyDrive.
Nokia zawsze dostarczała dobrą optykę, nie inaczej jest w tym przypadku. 8,7-megapikselowy aparat PureView jest szybki, posiada podwójny LED-owy flesz oraz stabilizowany obiektyw Carl Zeiss. Przedni aparat może się pochwalić możliwością nagrywania video w 720p ? idealnie do videopogawędek. Nie wypada nie wspomnieć też o aplikacji Nokia Creative Studio oferującej sporo opcji edycyjnych i różnych ciekawych filtrów.
Przeglądanie stron internetowych jest bardzo przyjemne, a rolę wyszukiwarki pełni tutaj Bing. Nie jest to może poziom Google, jednak i tak znajdziemy w niej całkiem sporo przydatnych funkcji. Brakuje także wsparcia dla technologii Flash, ale i tak jest nieźle – Internet Explorer 10 bez problemu stawia czoła Safari.
W obliczu rozwijającej się technologii szybkiego internetu LTE, nie sposób nie wspomnieć o fakcie obsługi tego standardu przez najnowszą Lumię. Mamy nadzieję, że jej możliwości staną się nieco bardziej dostępne w naszym kraju i osoby decydujące się na zakup Nokii będą mogły ją w pełni wykorzystać. Oczywiście znajdziemy tutaj też zestaw aplikacji Microsoft Office przydatnych każdemu biznesmenowi, który w natłoku codziennych spraw będzie mógł się również zrelaksować przy grach z Xbox Live.
Zahaczając o temat ceny, trzeba także napomknąć, że Lumia wpasowuje się między telefony będące jej największymi konkurentami (Galaxy S3 oraz iPhone?a 5).
Jeśli tylko jesteś w stanie zaakceptować skromny wybór aplikacji, nowa Lumia jawi się jako telefon niemalże idealny. To najlepszy smartfon z Windows Phone, zostawiający w tyle nawet HTC 8X. Czy wzięlibyśmy go zamiast iPhone?a 5 lub HTC One X? Cóż? nie, jednakże dla fanów mobilnych okienek od dziś wybór jest już tylko jeden.
2 300 PLN, www.nokia.com/pl-pl
SPECYFIKACJA
OS Windows Phone 8
PROCESOR/RAM 1,5 GHz dualcore/1 GB
WYŚWIETLACZ 4,5 cala, 1280×760, 332 ppi
KAMERA TYŁ 8,7 Mpix/1080p
KAMERA PRZÓD 1,2 Mpix/720p
PAMIĘĆ 32 GB
ŁĄCZNOŚĆ 4G, Wi-Fi N, Bluetooth 3.0, NFC, 3,5 mm
DEKLAROWANA ŻYWOTNOŚĆ BATERII 10 godzin rozmów/3G
WYSOKOŚĆ 130 mm
SZEROKOŚĆ 71 mm
GRUBOŚĆ 10,7 mm
WAGA 185 g
SUCHE FAKTY
APARAT
Aparat 8,7 Mpix PureView to duma Lumii: posiada stabilizację obrazu, porządny flesz oraz 4-krotny zoom optyczny.
WYŚWIETLACZ
Niesamowicie jasny i przejrzysty 4,7-calowy ekran pokryty Gorilla Glass, reaguje nawet na dotyk w rękawiczkach.
WYKONANIE
Choć obudowa unibody wygląda atrakcyjnie, to sprawia jednak wrażenie nazbyt masywnej.
ŁADOWANIE
Przyszłościowe i szybkie, ale czy warte wydania dodatkowych niemałych pieniędzy?
ZDANIEM T3
Większa i potężniejsza niż dotychczas ? Noka Lumia 920 to najlepszy dostępny obecnie na rynku smartfon z Windows Phone 8.
W ZBLIŻENIU
TRZY RZECZY, KTÓRE POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O WP8
1. KAFELKI I NFC
Od teraz możesz zdecydować, które powiadomienia będą widoczne na lockscreenie ? po prostu wybierz swoje ulubione aplikacje, by uzyskać natychmiastowe info bez ?budzenia? telefonu. Nie zapomnij także o dodatku w postaci nfc, który można wykorzystać przy płatnościach zbliżeniowych.
2. INTEGRACJA Z DESKTOPAMI
System Windows Phone 8 dzieli bardzo dużo ze swoimi kuzynami zainstalowanymi na komputerach osobistych oraz innych urządzeniach mobilnych. Możliwy jest również dostęp do Xbox Live oraz dashboarda Xbox 360, a wszystko z wykorzystaniem efektywnego kafelkowego interfejsu.
3. ZAPOMNIJ O AKTUALIZACJI
Jeśli posiadasz sprzęt z windows phone 7, to mamy dla ciebie złe wieści, gdyż nie będzie ci dane zaktualizować systemu do jego ósmej wersji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że takie posunięcie zdecydowanie nie spotka się z ciepłym przyjęciem, ale rzeczywistość niestety potrafi być okrutna?
OPINIA
Z ostrym jak żyleta ekranem, atrakcyjnym designem i fenomenalnym aparatem Lumia 920 nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. Nawet wierni fani konserwatywnego designu iUrządzeń mogą tu znaleźć coś dla siebie. Lumia 920 to ponadto fantastyczny telefon dla osób znudzonych interfejsem opartym na ikonach ? wszak świat nie kończy się na telefonach z Androidem i iOS.