Tanie smartfony nie są już niefunkcjonalnymi kaszalotami. Niektóre z nich mogą nawet konkurować z wielkimi graczami.
Kiedyś kupno niedrogiego telefonu oznaczało mały ekran, dużą obudowę, która zdolna była jedynie pomieścić grę w węża i być może odbierać maile.
Wraz z nadejściem telefonów BlackBerry i Androida nadeszła również zmiana. Wyjmowanie taniego telefonu z kieszeni przestało być obciachem, bo nie brakowało mu już większości funkcji znajdowanych w droższych odpowiednikach.
Kiedy do gry wszedł Windows Phone 7, a Apple zaoferowało starsze modele opatrzone odpowiednim rabatem, rynek nabrał rumieńców i zapełnił się lekkimi smartfonami na ciężkie czasy.
ZTE SKATE
1 OOO PLN, WWW.ZTEPOLAND.PL
Dane techniczne
SPECYFIKACJA
System operacyjny Android 2.3
Procesor 800 MHz
Pamięć 512 MB + microSD (w zestawie 2 GB)
Ekran 4,3 cala, 800×480
Łączność 10,2 Mbps HSDPA, Wi-Fi G, Bluetooth 2.1, audio 3,5 mm
Aparat 5 Mpix/480p przy 30 fps
Bateria 1 400 mAh
Deklarowany czas rozmowy 5 godzin
WYMIARY
Wysokość 126 mm
Szerokość 68 mm
Grubość 11,3 mm
Waga 140 g
Chiński telefon z Androidem od ZTE to prawdziwy bohater proletariatu i czarny koń wyścigu.
Wygląda trochę znajomo? A to dlatego, że ZTE Skate to tak naprawdę Orange Monte Carlo odarty z simlocka, loga oraz dedykowanego interfejsu użytkownika.
Oczywiście wyszło mu to na dobre. Podstawowy interfejs Androida 2.3 Gingerbread – podobny jak w Google Nexus S – jest bardziej przejrzysty i szybszy niż opasłe, pamięciożerne rozwiązanie proponowane swego czasu przez Orange. W efekcie skakanie między ekranami jest szybkie i bez opóźnień, pomimo dość skromnego procesora 800 MHz.
Najlepsza i najkosztowniejsza strona telefonu to jego wyświetlacz: 4,3 cala o rozdzielczości 800×480 pikseli, dużo większy i ostrzejszy niż wskazuje na to klasa sprzętu – jeszcze rok temu była by to rzecz zupełnie nie do pomyślenia. Może nie dorównuje imponującym wyświetlaczom AMOLED znanym z droższych modeli, ale jest kontrastowy i wyraźny na tyle, aby przeglądanie sieci było maksymalnie przyjemne.
Kłamalibyśmy jednak, twierdząc, że jest to genialny sprzęt w nieprzyzwoicie niskiej cenie. Procesor daje radę z interfejsem Androida i pozwala cieszyć się prostymi aplikacjami, ale cokolwiek bardziej zasobożernego potrafi go strasznie spowolnić. Nawet Angry Birds zdarza się zaciąć w najmniej odpowiedniej chwili.
Żywotność baterii również mogłaby być lepsza – duży ekran szybko wysysa z niej soki witalne, a wbudowana pamięć kurczy się do 130 MB po odpaleniu niezbędnych aplikacji. Większość osób będzie pewnie potrzebowała karty pojemniejszej niż 2 GB, aby cieszyć się plikami audio.
Mimo wszystko 5-megowa kamera o jakości DVD i zaskakująco cienka obudowa czynią z tego telefonu ciekawą propozycję – nie możemy narzekać. Jeśli szukacie prostego telefonu na Androidzie z ponadprzeciętnym wyświetlaczem, ten model zasługuje na szansę.
Suche fakty
1/ GORĄCA CECHA
Dedykowany Android jest przyjemnie lekki i nie pożera zasobów.
2/ EKRAN
Wielkość 4,3 cala to rekord tego testu.
3/ APARAT
Brak trybu HD. Za to zdjęcia w jakości 5 Mpix wyglądają przyzwoicie.
4/ WYKONANIE
Jest lekki i cienki, ale trochę plastikowy.
W skrócie
LUBIMY: Wielki, kontrastowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Android oznacza szybką pracę. Lekka, plastikowa obudowa idealnie dopasowana jest do kieszeni.
ALE: Prawie nie ma wbudowanej pamięci. Procesor walczy o przetrwanie w grach i wymagających aplikacjach. Słaba żywotność baterii.
ZDANIEM T3: Ekran zdecydowanie się wyróżnia, ale jest też dużo innych rzeczy zachęcających do Skate, jeśli nie zamierzasz go przeciążać.
AKCESORIA
Sennheiser CX 200 Street II
Wystarczy podpiąć te cuda, żeby muzyka brzmiała jak muzyka, a nie jak zapowiedź odjazdu pociągu.
110 PLN, SENNHEISER.COM.PL
Ocena 3/5
APPLE IPHONE 3GS
1 600 PLN, WWW.APPLE.COM/PL
Dane techniczne
SPECYFIKACJA
System operacyjny iOS 5
Procesor JR 600 MHz
Pamięć 8 GB
Ekran 3,5 cala, 480×320
Łączność 7,2 Mbps HSDPA, Wi-Fi G, Bluetooth 2.1, audio 3,5 mm
Aparat 3 Mpix/ 480p przy 30 fps
Bateria 1 400 mAh
Deklarowany czas rozmowy 5 godzin
WYMIARY
Szerokość 62 mmWysokość 115,5 mm
Grubość 12 mm
Waga 135 g
Odrobinę wysłużony już Apple iPhone 3GS nadal ma w sobie dużo werwy i potrafi zadziwić.
iPhone 3GS sprzedał się już w wielu milionach egzemplarzy od czasu swojej premiery w 2009 roku; wystarczy z nim spędzić tylko chwilę, żeby stało się jasne dlaczego – to pięknie zaprojektowany smart- fon, który jest bajecznie intuicyjny w użytkowaniu i spełnia wszystkie pokładane w nim oczekiwania.
Szybko reaguje, jest prosty i kompatybilny z wieloma aplikacjami. System operacyjny iOS wciąż nie ma sobie równych, a 3GS wykorzystuje jego najnowszą wersję, iOS 5. Mamy tu więc dostęp do iCloud, usprawnione powiadomienia i całą resztę aktualizacji.
Oczywiście w paru aspektach 3GS szczególnie się zestarzał i to niestety widać. Ekran ma skromną, jak na dzisiejsze standardy rozdzielczość, ale na szczęście nie do tego stopnia, aby utrudniać znacząco oglądanie video i czytanie zwykłego tekstu. Aparat jest przyzwoity, ale nic poza tym. Równie uciążliwe może się okazać strumieniowe przesyłanie danych – HSDPA i Wi-Fi G brakuje niekiedy zrywu prędkości.
Zaskoczeniem jest natomiast procesor, który na papierze może i wygląda na powolny, ale prawie nigdy nie daje tego po sobie poznać. W codziennym użyciu działa szybko i sprawnie – większość aplikacji i gier nie sprawia mu problemów. Zdecydowanie gorzej radzi sobie z 3D (w odróżnieniu od Nokii Lumii 710), ale różnica w rzeczywistości jest mniejsza, niż wskazywałyby na to specyfikacje. Żywotność baterii jest dobra – ładujemy ją raz dziennie.
Lata mijają, a iPhone 3GS nadal sprawuje się dobrze i może śmiało konkurować z innymi modelami w tym teście.
Jak można się spodziewać po Apple, 3GS jest tylko relatywnie tani i w tym przedziale cenowym można by oczekiwać czegoś więcej. Przeciętny użytkownik zauważy jednak tylko dwa minusy: aparat i brak możliwości rozbudowy 8 GB pamięci na pokładzie.
Suche fakty
1/ GORĄCA CECHA
iOS jest to najbardziej przyjazny użytkownikowi system mobilny.
2/ EKRAN
Brakuje rozdzielczości, ale jasność i klarowność nadal zdumiewają.
3/ APARAT
Robi znośne zdjęcia, ale nie jest to mocna strona tego modelu.
4/ WYKONANIE
Pod względem solidności nie ma sobie równych.
W skrócie
LUBIMY: Niesamowity wybór aplikacji. Najsolidniejszy w teście – jego przeciwnicy są pod tym względem daleko w tyle. System iOS prowadzi pod względem interfejsu i liczby aplikacji.
ALE: Prosty aparat. Ponad dwuletnia już konstrukcja ma mniejsze możliwości i jest droższa od konkurencji.
ZDANIEM T3: Świetny telefon. Mimo swego wieku, urokowi 3GS ciężko się oprzeć. Zdjęcia będziesz jednak wolał robić ?prawdziwym” aparatem.
Akcesoria
Griffin Adidas miCoach
Jak szybko byś nie biegł, teraz masz pewność, że 3GS jest bezpieczny. Kompatybilny z pozostałymi modelami.
119 PLN, ADIDAS.COM/PL
Ocena: 4/5
MOTOROLA MOTOLUXE
1 300 PLN, WWW.MOTOROLA.COM/PL
Dane techniczne
SPECYFIKACJA
System operacyjny Android 2.3 Gingerbread
Procesor 800 MHz
Pamięć 300 MB + microSD (Brak w zestawie)
Ekran 4 cale, 854×480
Łączność 7,2 Mbps HSDPA, Wi-FiN, Bluetooth 2.1, audio 3,5 mm
Aparat 8 Mpix/ 480p przy 30 fps
Bateria 1 400 mAh
Deklarowany czas rozmowy 6,5 godziny
WYMIARY
Wysokość 118 mm
Szerokość 61 mm
Grubość 9,9 mm
Waga 124 g
Świetny wygląd i bezproblemowa obsługa – zapach zwycięstwa już unosi się w powietrzu.
Zaryzykujemy stwierdzenie, że Motorola Motoluxe wygląda najlepiej spośród wybranych telefonów. Jest cienka i ma ogumiony tył z, tu i ówdzie, metalowym wykończeniem. Wielka podłużna dioda pod ekranem mruga do nas na zielono, kiedy coś czeka na odbiór. Jest też dużo solidniejsza niż pozostałe modele, wyłączając oczywiście iPhona. Krótko mówiąc, naprawdę nie ma się wrażenia, że to tani smartfon. Pięknie ostry, 4-calowy ekran i aparat 8 Mpix potwierdzają tylko to odczucie. Niestety brak video w jakości HD wskazuje, że procesor o częstotliwości taktowania 800 MHz nie został należycie wykorzystany.
Czasem zdarzy się, że podczas przeglądania Internetu albo użytkowania aplikacji coś się przytnie, ale w przeciwieństwie do pozostałych procesorów 800 MHz w tym teście, Angry Birds chodzi jak marzenie – kto powiedział, że wszystkie Androidy są sobie równe?
Wbudowana pamięć jest ledwie zauważalna -karta microSD to tutaj podstawa. Bez niej nawet nie zrobimy zdjęcia. Telefonu nie trzeba nawet wyłączać, żeby włożyć/podmienić pamięć. Żywotność baterii jest na poziomie konkurentów, co znaczy, że fantastyczna nie jest, ale do przyjęcia, jeśli nie przeszkadza nam codzienne ładowanie.
Jak to często bywa w przypadku Motoroli, interfejs trochę zawodzi. MotoSwitch 2.0 bardzo przypomina TouchWiz Sam-sunga i Sense od HTC, ale jest mniejprzyjemny w użyciu, bo większość akcji wymaga jednego kliknięcia za dużo.
Kilka razy aplikacje nam po prostu padły, czemu towarzyszy wyświetlenie irytującego powiadomienia, nie mówiąc o stratach moralnych i załamaniu nerwowym. Podejrzewamy, że związane jest to z faktem testowania wersji przedpremierowej. Potraktujcie zatem tę ocenę z przymrużeniem oka, a na naszej stronie zamieścimy korektę, kiedy tylko będziemy mieli okazję przetestować finalny produkt.
Suche fakty
1/ GORĄCA CECHA
Prosta synchronizacja z kontem Google.
2/ EKRAN
Jest duży i ostry. Ustępuje tylko Nokii Lumii 710.
3/ APARAT
8 Mpix to dużo, ale video nie dorasta niestety do miana HD.
4/ WYKONANIE
Solidny i cienki smartfon. Zupełnie jak sprzęt z wyższej półki.
W skrócie
LUBIMY: Świetnie wygląda i jest cienka, przy tym solidna i dobrze leży w dłoni. Procesor 800 MHz dobrze sobie radzi w większości sytuacji.
ALE: Brak wbudowanej pamięci. Brak video w jakości HD. MotoSwitch wypada blado na tle dość silnej konkurencji.
ZDANIEM T3: Świetny telefon z ogromem funkcji, ale testowany model był podatny na zawieszenia, które znacznie obniżyły ocenę końcową.
Akcesoria
Lenco HP-080
Zamień Motoluxe w odtwarzacz MP3 za pomocą tych tanich, ale efektywnych wytłumiaczy dźwięków otaczającego świata.
119 PLN, LENCO.COM.PL
Ocena: 3/5
SAMSUNG GALAXY ACE
900 PLN, WWW.SAMSUNG.PL
SPECYFIKACJA
System operacyjny Android 2.3 Gingerbread
Procesor 800 MHz
Pamięć 158 MB + microSD (w zestawie 2 GB)
Ekran 3,5 cala, 480×320
Łączność 7,2 Mbps HSDPA, Wi-FiN, Bluetooth 2.1, audio 3,5 mm APARAT 5 Mpix/480p przy 24 fps
Bateria 1 350 mAh
Deklarowany czas rozmowy 11 godzin
WYMIARY
Wysokość 112 mm
Szerokość 60 mm
Grubość 11,5 mm
Waga 113 g
Najtańszy telefon w teście to nie jakiś zwykły brzydal z pierwszej lepszej wyprzedaży.
Jeśli naśladownictwo to najszczerszy wyraz uznania, można bezpiecznie założyć, że Samsung podziwiał iPhona 3GS mocno i szczerze. Wystarczy zmrużyć oczy a Galaxy Ace będzie nie do odróżnienia od produktu Apple. Prawie ten sam rozmiar, znajomy wyświetlacz 3,5 cala na płaskim froncie wykonanym z Gorilla Glass.
Po bliższym przyjrzeniu się, Ace nie dorównuje jednak odpowiednikowi od Apple. Zamiast pancernej obudowy mamy zdejmowany tył, który mówiąć kolokwialnie – trochę skrzypi. Cena czyni jednak cuda i większość użytkowników nawet na to nie zwróci uwagi.
Androida 2.3 Gingerbread otrzymujemy wraz z interfejsem TouchWiz 3.0 i trzeba przyznać, że to dobry zestaw: Ace jest szybki w użyciu i nie jest niepotrzebnie obciążony. Procesor 800 MHz jest na tyle potężny, że spacer po ekranach odbywa się tylko z niewielkim opóźnieniem. Kiedy jednak dołożymy do pieca, nie jest już tak pięknie i nawet Angry Birds zająkuje się przy rozwalaniu świń. Do podstawowych zastosowań jednak w zupełności wystarcza.
Wewnętrzna pamięć w zasadzie nie istnieje, więc karta microSD jest niezbędna do aplikacji, muzyki i innych plików. Załączona karta 2 GB może być z łatwością przekładana – slot pamięci jest z boku i wymiana nie wymaga wyjmowania baterii. Swoją drogą fakt, że bateria ma ponadprzeciętną żywotność w przecież najtańszym modelu, pozostali konkurenci powinni odebrać jako zdecydowany afront i mały prztyczek w nos.
Procesor może i jest powolny a ekran LCD relatywnie słaby (rozdzielczość na poziomie iPhona 3GS, choć z gorszą jasnością i kolorami), za to Samsung potrafi pracować jako hotspot Wi-Fi, co wielu podróżujących na pewno bardzo mocno doceni.
Ace nie jest asem, jak mogłaby sugerować jego nazwa, ale w tej cenie tylko najbardziej zatwardziały przeciwnik będzie mu to wypominał.
Suche fakty
1/ GORĄCA CECHA
ACE to najtańszy model w teście. Na umowę jest tańszy niż barszcz.
2/ EKRAN
Brakuje mu niestety trochę pikseli.
3/ APARAT
Mamy diodowy flash i aparat z przodu, ale znów brak video w HD.
4/ WYKONANIE
Mimo iPhonowatego wyglądu, jakość wykonania dużo poniżej Apple.
W skrócie
LUBIMY: Wygląd z klasą, choć trochę wtórny… Długa żywotność baterii robi jednak wrażenie. Opcja przenośnego hotspotu może się przydać w podróży. Dobry stosunek jakości do ceny.
ALE: Maławy ekran i słaba rozdzielczość. Procesor czasem nie nadąża. Mało wbudowanej pamięci.
ZDANIEM T3: Prosty telefon z Androidem, na którym można polegać. Cena jest naprawdę atrakcyjna.
Akcesoria
SanDisk 8 GB microSD
Karty pamięci można w Ace wymieniać bez problemu. Na tej 8 GB pomieścisz zdecydowanie więcej muzyki i zdjęć.
50 PLN, WWW.SANDISK.PL
Ocena: 3/5
BLACK BERRY CURVE 9360
1 200 PLN, WWW.BLACKBERRY.PL
Dane techniczne
SPECYFIKACJA
System operacyjny BlackBerry OS 7
Procesor 800 MHz
Pamięć 5I2MB + microSD (Brak w zestawie)
Ekran 2,4 cala, 480×360
Łączność 7,2 Mbps HSDPA, Wi-FiN, Bluetooth 2.I, audio 3,5 mm
Aparat 5 Mpix/480p przy 30 fps
Bateria 1 000 mAh
Deklarowany czas rozmowy 5 godzin
WYMIARY
Szerokość 60 mmWysokość 109 mm
Grubość 11 mm
Waga 99 g
W tym konkretnym przypadku chodzi głównie o potęgę słowa pisanego…
Jest takie magiczne miejsce, w którym znajdziemy dużo SMSów, maili i wiadomości – wszystko pod jednym dachem. Nazywa się Świat BlackBerry, a Curve 9360 jest super lekkim i tanim portalem do jego bram.
Zupełnie inne podejście niż w pozostałych telefonach – tutaj nacisk jest na wysyłanie wiadomości. Surfowanie po Internecie, aplikacje i zdjęcia zepchnięto na bocznicę. Fizyczna klawiatura QWERTY i jej spore, dobrze rozmieszczone przyciski, tworzą razem niezastąpione narzędzie dla nałogowych mailingowców. Świetnie się tego używa i może stanowić genialną alternatywę dla klawiatury dotykowej. W oczach nastolatków uzależnionych od darmowych komunikatorów, BlackBerry wspina się jeszcze wyżej dzięki BBM. Mimo niewielkiej, lekkiej konstrukcji, Curve 9360 sprawia wrażenie porządniejszego niż większość tanich modeli. Przycisk nawigacji jest czuły na dotyk i pozwala wygodnie przemieszczać się między ikonami i wiadomościami. Technologia NFC dodaje nadziei, że telefon tak szybko się nie zestarzeje.
Po stronie minusów brak ekranu dotykowego, a ten który jest, ma zaledwie 2,4 cala i nie może konkurować z żadnym z pretendentów. Aplikacje Facebook i Twitter są na ekranie upakowane bardziej irracjonalnie, niż wydaje się to możliwe. Przeglądanie sieci jest powolne i mało przyjemne, ale prawdę powiedziawszy to jedyna rzecz, która powoduje zasapanie procesora 800 MHz. Z odrobiną wprawy przeskakiwanie między aplikacjami i funkcjami jest naprawdę szybkie.
Wbudowanej pamięci prawie nie ma, ale port microSD przyjmuje karty nawet do 32 GB – na aplikacje więcej miejsca nie potrzeba. Sklepik BlackBerry to przydrożny stragan w porównaniu do pasażów handlowych z aplikacjami na iOS i Androida. Jeśli jesteś w stanie się z tym pogodzić, a przy okazji kompulsywnie piszesz, to bierz go śmiało.
Suche fakty
1/ GORĄCA CECHA
Technologia NFC pozwala robić płatności dotykowe.
2/ EKRAN
Ostry i jasny, ale brakuje na nim miejsca.
3/ APARAT
Nie ma co prawda AF i video HD, ale zdjęcia wyglądają przyzwoicie.
4/ WYKONANIE
Jest niewielki, ale jakość wykonania budzi zaufanie.
W skrócie
LUBIMY: Świetna, dobrze skrojona klawiatura. Najmniejszy i najlżejszy telefon w teście. Mały ekran pomaga szybko się poruszać mimo niezbyt mocnego procesora.
ALE: Mały wybór aplikacji. Niewielki, niedotykowy ekran. Brak autofocusa.
ZDANIEM T3: Nałogowi pisarze będą uwielbiać Curve 9360, nawet jeśli piewcy kultu aplikacji nie zapałają do niego entuzjazmem. Przy tak niskiej cenie to wymarzony telefon do rozbudowanej logistyki.
Akcesoria
Obudowa Quicksilver
Ta twarda obudowa zabezpieczy naszego BB przed uszkodzeniami mechanicznymi.
75 PLN, QUIKSILVER-EUROPE.COM
Ocena: 4/5
NOKIA LUMIA 710
1 200 PLN, WWW.NOKIA.PL
Dane techniczne
SPECYFIKACJA
System operacyjny Windows Phone 7.5 Mango
Procesor 1,4 GHz
Pamięć 8GB
Ekran 3,7 cala, 800×480
Łączność 14,4 Mbps HSDPA, Wi-FiN, Bluetooth 2.1, audio 3,5 mm
Aparat 5Mpix/720p przy 30 fps
Bateria 1 300 mAh
Deklarowany czas rozmowy 7,6 godziny
WYMIARY
Szerokość 62 mmWysokość 119 mm
Grubość 12,5 mm
Waga 126 g
Windows Phone 7.5 Mango: niedrogo i bez wielu kompromisów narzucanych przez Androida.
Nokia Lumia 710 to nieco uboższy model i kuzyn Lumii 800. Jednak, jak się okazuje, więcej je łączy, niż dzieli. Mimo że Lumia 710 nie ma wyświetlacza AMOLED, optyki Carl Zeiss, prawie kamiennej poliwęglowej obudowy i 16 GB, to jednak serce bije w niej to samo: procesor 1,4 GHz i system operacyjny Windows Phone Mango to standard dla obu modeli.
Znaczy to mniej więcej tyle, że telefon ten śmiga między ekranami bez najmniejszego zająknięcia i popisuje się grafiką 3D – na przykład avatarami Xbox Live – z przyjemną dla oka łatwością. Znaczy to też, że aparat 5 Mpix jest w stanie rejestrować video w jakości HD 720p jako jedyny smartfon w naszym teście.
Pod względem konstrukcji Lumia 710 jest dość lekka i kieszonkowa – są to mocne zalety. Tylna klapka jest wymienna (dostępne są również inne kolory), co znaczy nieuchronnie, że brakuje jej trochę solidności. Jednak w tym przedziale cenowym jest to jak najbardziej fakt do przyjęcia. Wygląd naprawdę cieszy oko.
Podobnie ekran LCD jest półkę niżej od tego w 800-tce. Mniej żywe kolory i brak kontrastu, ale przynajmniej rozmiar i rozdzielczość pozostają takie same.
Windows Phone 7 to sensowny konkurent Androida i ?OS dzięki interfejsowi opartemu na kafelkach i dobrze zintegrowanemu trybowi spotecznościowemu.
Jest zdecydowanie bardziej wygładzony niż Android, nawet jeśli ma mniejsze możliwości adaptacji i mniej telefonów do wyboru.
Jedyny poważny niedostatek WP7 i tym samym testowanego modelu to niewielki wybór aplikacji – co prawda Microsoft ma nadzieję uzbierać w niedługim czasie 100 000 appsów, ale nie zagrozi to na pewno pozycji Google i Apple. Pomijając ten fakt, Lumia 710 to świetny telefon w niezwykle przystępnej cenie.
Suche fakty
1/ GORĄCA CECHA
Każde naładowanie pozwala na dużo więcej, niż by się można było spodziewać.
2/ EKRAN
Może nie jest olbrzymi, ale za to jasny i wyraźny.
3/ APARAT
Prosty, ale efektywny, Lumia robi ostre zdjęcia i video w HD.
4/ WYKONANIE
Lekki telefon, ale mniej solidny niż Lumia 800.
W skrócie
LUBIMY: Szybkie działanie dzięki konkretnemu procesorowi. Lekka i mocna obudowa. Małaróżnica między tym modelem a Lumia 800.
ALE: Mało aplikacji do wyboru. Nie ma możliwości rozbudowy pamięci.
ZDANIEM T3: Dobry sposób na zapoznanie się z WP7. Lumia wygląda dobrze, dużo potrafi i utrzymuje atrakcyjną cenę bez wielkich ograniczeń funkcjonalności.
Akcesoria
Nokia BH-111
Zestaw Bluetooth, który nie przemienia nas w obwoźnego sprzedawcę.
130 PLN, NOKIA.PL
Ocena: 4/5
Dlaczego Nokia Lumia 710 zasługuje na waszą miłość i pieniądze?
1/ Mamy na pokładzie procesor, który swoich konkurentów pozostawia daleko w tyle.
2/ Jest lekka i kompaktowa, dobrze leży w kieszeni i cieszy różnymi kolorami tylnych klapek.
3/ Wyświetla żywy i niezwykle kontrastowy obraz nawet w pełnym słońcu.
4/ Windows Phone 7.5 wygląda świetnie. Jest niesamowicie intuicyjny w użyciu dzięki innowacyjnemu interfejsowi.
5/ Żywotność baterii jest większa niż u większości konkurencji. Lepsza jest tylko w Galaxy Ace.
6/ Aparat serwuje dobrej jakości obrazy i nawet lepsze video – HD 720p.
7/ Windows Marketplace ciągle rośnie. Niedługo na liczniku będzie 100 000 aplikacji.
8/ Wystarczy poszukać i można znaleźć ten telefon w naprawdę dobrej cenie.
9/ Dostęp do Xbox Live, mnóstwo gier 3D i avatary na ekranie głównym.
U którego operatora znajdziemy naszego zwycięzcę?
[tabgroup][tab title=”Play”]
Operator: Play
Taryfa: Brak
Cena: Brak
SMS-y w pakiecie: Brak
Darmowe minuty: Brak
Dane: Brak
Zamiennik: Lumia 800 [/tab]
[tab title=”Orange”]
Operator: Orange
Taryfa: Pantera II 120
Cena: Abonament 49,90 zł (telefon 429 zł)
SMS-y w pakiecie: 1/1
Darmowe minuty: 120
Dane: 500 MB [/tab]
[tab title=”Plus”]
Operator: Plus
Taryfa: Do usług bis
Cena: Abonament 59,90 zł (telefon 149 zł)
SMS-y w pakiecie: 1/1
Darmowe minuty: 200
Dane: 100 MB [/tab]
[tab title=”T-Mobile”]
Operator: T-Mobile
Taryfa: Multimedialny
Cena: Abonament 59,90 zł (telefon 99zł)
SMS-y w pakiecie: 1/1
Darmowe minuty: 240
Dane: 250 MB [/tab] [/tabgroup]
Opinia
Bartłomiej Luzak Redaktor Magazynu T3
Tanie smartfony nie są już wstydem, jak opasłe modele sprzed lat, czego dowodem są wybrani do testu pretendenci. Brakuje im oczywiście sporo do najnowszych hitów z wyższej półki, ale nadal oferują bardzo wiele w porównaniu do tego, co można było kupić kilka lat temu w tym przedziale.
Naszym zdaniem najlepszym telefonem w teście jest Nokia Lumia 710 z systemem WP7.5. Łączy ona w sobie bowiem najwięcej funkcjonalności bez niepotrzebnego windowania ceny i parametrów samego smartfona.
Na uwagę zasługuje również Apple iPhone 3GS. Mimo dwóch lat za pasem, sprawuje się całkiem nieźle – głównie dzięki iOS 5. BlackBerry nie narzeka na nadmiar aplikacji, choć w jego przypadku chodzi o coś zupełnie innego. Jeśli natomiast liczy się dla was wygląd, na pewno zastanowicie się nad Motorolą Motoluxe, która przebojem zaczyna wbijać się na salony.
Na końcu naszego zestawienia plasuje się ZTE Skate i Samsung Galaxy Ace. Są to może i najprostsze modele, ale w żadnym wypadku nie należy ich pomijać. Decydujcie z głową!