Mobilne wersje stron internetowych to nie tylko ograniczenia, ale także zupełnie nowe możliwości. Zobacz, jak robią to najlepsi w Polsce.
Dostęp do Internetu za pośrednictwem sieci GSM, coraz większe wyświetlacze przystosowanych do pracy w sieci telefonów oraz malejące koszta zachęcają do przeglądania stron przy użyciu komórki.
Najważniejsze cechy mobilnej strony, takie jak brak zbędnych grafik, płynna szerokość, font bezszeryfowy i rezygnacja z nadmiernego stylowania są wyjątkowo ważne. Twórcy takich witryn zwykle ograniczają ich funkcjonalność do minimum poprzez zostawienie tylko niezbędnych opcji, ale niektórzy dodają również funkcje zupełnie nieprzydatne na dużym komputerze, a niezastąpione podczas wyjścia z domu.
m.nokaut.pl
Porównywarka cen w wersji mobilnej wykonana jest po mistrzowsku. Wygląd nie budzi zastrzeżeń, ale prawdziwym majstersztykiem jest możliwość wpisania kodu kreskowego przedmiotu i własnej lokalizacji. Nokaut poda okoliczne sklepy, w których znalazł tańszy odpowiednik produktu. Idealna strona na zakupy dla oszczędnych.
m.interia.pl
Wszystkie duże, polskie portale mają swoje komórkowe odpowiedniki. Na małym ekranie najlepiej prezentuje się Interia – nie umieszcza grafik z prognozą pogody (jak Onet) ani odnośników do wielu zewnętrznych serwisów (wp.pl), a informacji jest więcej niż w gazeta.pl. Różnice między portalami nie są jednak znaczne. Wszystkie wersje mobilne są poprawne, ale a żaden nie wybija się znacząco. Wybór zależy bardziej od gustu czytelnika.
wap.ittv.pl
Mobilna Telewizja Interaktywna pozwala na oglądanie wybranych transmisji na ekranie telefonu. Wybór nie jest olbrzymi, ale serwis zapowiada się ciekawie. Dużą zaletą {link_wew 6108}layoutu{/link_wew} jest całkowite zrezygnowanie ze stylów. Przeszkadzają tylko informacje o tym, że video wymaga dużego transferu.
m.goldenline.pl
GoldenLine postawił na pełen minimalizm. Taka wersja strony działa zdecydowanie szybciej niż standardowa. Na wierzchu pozostawiono tylko najważniejsze funkcje: odbiór wiadomości i wyszukiwanie użytkowników serwisu. Idealna strona w celu szybkiego sprawdzenia z kim zaczynamy współpracę.
mwykop.pl
Mobilny Wykop znalazł ciekawy sposób na zaoszczędzenie miejsca potrzebnego do umieszczenia {link_wew 6187}nawigacji{/link_wew}. Zamiast klasycznych linków ulokował je w dwóch rozwijanych listach. Ponadto wersja przenośna nie zawiera reklam i wczytuje się znacznie szybciej niż jej zwykły odpowiednik, więc część internautów korzysta z niej… nawet na zwykłym komputerze.
m.allegro.pl
Zupełnie poprawnie wykonano komórkowy odpowiednik serwisu Allegro. Zmieniono nie tylko style, ale usunięte zostały wszystkie nieistotne opcje. Wiadomo, że z takiego serwisu z komórki wchodzi się tylko w celu podbicia aukcji w ostatniej chwili. Na wyświetlaczu telefonu nie zobaczymy żadnych {link_wew 6224}reklam{/link_wew} znanych z pełnej wersji.
wapedia.mobi/pl/
Wapedia to przenośna wersja Wikipedii. Zwykła Wikipedia jest zbyt ciężka, a jej interfejs jest nieprzystosowany do wyświetlaczy komórek, więc Wapedia okaże się więcej niż pomocna. Oprócz encyklopedii w serwisie znajdziemy m.in. aktualności i wyszukiwarkę obrazów. Szata graficzna jest dobrana całkiem dobrze.