Połącz się z nami

Internet Maker

Najlepsze darmowe narzędzia dla webmastera cz. 1

Zestawienie open source’owych narzędzi do tworzenia stron internetowych. Zawarliśmy tutaj wszystko: począwszy od projektowania wyglądu, a na testowaniu ich działania skończywszy.

Potrzebujesz strony internetowej, która będzie interaktywna, często uaktualniana i da się łatwo rozbudować. Zapewne chciałbyś, aby wokół strony powstała społeczność internetowa – w takim razie będziesz potrzebował narzędzi do komunikacji. Twoja strona powinna wyglądać efektownie i na czasie – trzeba zatem przygotować się na wydatki na konieczne oprogramowanie, prawda? Otóż niekoniecznie.

Niektóre z najlepszych narzędzi dostępne są za darmo. Dosłownie za darmo. Sprawdziliśmy najlepsze darmowe oprogramowanie stworzone z myślą o przygotowywaniu stron WWW. Zaczęliśmy od tego najbardziej oczywistego, przeznaczonego do projektowania layoutu.

Najpierw będziesz potrzebował edytora stron. Przez długi czas najlepsze możliwości wśród open source\’owych edytorów WYSIWYG oferował NVU (http://www.nvu.pl). Problem w tym, że jego rozwój został zatrzymany, a ostatnie wydanie pochodzi jeszcze z 2005 r. Dlatego warto zainteresować się KompoZerem (http://kompozer.net), stworzonym na bazie tego samego kodu źródłowego i określanym jako \”nieoficjalny następca NVU\”. Korzystanie z tego programu przypomina obcowanie z wcześniejszymi wersjami Dreamweavera, tyle że z dodanym edytorem CSS i walidatorem. KompoZer to nowoczesne narzędzie, dostępne na Windows, Linuksa i Maca.

Oba wymienione programy bazują na oryginalnym Kompozytorze Stron od Netscape, którego kod został udostępniony na zasadach open source wraz z uruchomieniem projektu Mozilla. Kompozytor Stron jest nadal dostępny za darmo jako część pakietu SeaMonkey (http://www.seamonkey-project.org).

Narzędzia do edycji kodu CSS udostępnione w NVU są dosyć proste, dlatego jeżeli zdecydujesz się na ten edytor, przyda ci się dodatkowy program w rodzaju CSSed (http://cssed.sourceforge.net). Brak mu opcji podglądu strony, ale za sprawą wbudowanej funkcji autouzupełniania, hierarchicznego widoku kodu i walidacji CSS, sprawdzi się on nawet w komercyjnych zastosowaniach. Jeżeli jednak zależy ci na szybkich efektach i nie masz czasu na dopieszczanie kodu, sięgnij po generator CSS online dostępny pod adresem http://www.csscreator.com.

Narzędzia dla webdeveloperów

Faktem jest, że społeczność open source bardziej docenia osoby zagrzebane po łokcie w kodzie. Przejawia się to w większej ilości darmowych narzędzi, które obsłużą kod HTML, CSS, JavaScript i skrypty działające po stronie serwera. Na czele najlepszych z najlepszych w tej dziedzinie utrzymuje się pakiet Aptana Studio (http://www.aptana.com). Ułatwia on pracę ze skryptami, oferując wiele dodatkowych funkcji pomocnych przy zaawansowanym programowaniu, włączając w to wsparcie dla Ruby on Rails, Adobe AIR, a nawet dla iPhona – wszystko to dzięki systemowi darmowych wtyczek.

Aptana jest dostępna dla systemów Windows, OS X i Linux, aczkolwiek programistom korzystający z Linuksa polecamy zapoznanie się z pakietem Quanta Plus (http://quanta.kdewebdev.org). Jest on jednak nastawiony w większym stopniu na tworzenie stron internetowych, niż ma to miejsce w przypadku Aptany.

A może potrzebujesz czegoś bez przerostu funkcji? Gorąco polecamy edytor Notepad++ (http://notepad-plus.sourceforge.net), będący również zamiennikiem dla systemowego Notatnika. Oferuje on doskonałe wsparcie dla HTML, CSS i PHP.

Czas przejść do AJAX-a. Tutaj nie wystarczy dobry edytor, przyda się także narzędzie z wbudowaną obszerną biblioteką skryptów. Nie ma przecież potrzeby wynajdywać od nowa koła, skoro inni zrobili to wcześniej? Polecane przez nas frameworki AJAX-a są od dawna obecne w sieci. Pierwszy to biblioteka Prototype (htttp://www.prototypejs.org), dająca \”klasy\” dla plików, formularzy i obsługi zewnętrznych danych. Z kolei Rico (http://www.openrico.org) to biblioteka gotowych elementów interfejsu, efektów i interaktywnych modułów, stworzonych na azie Prototype. Aby zwiększyć możliwości Prototype, możesz użyć biblioteki Scriptaculous (http://script.aculo.us). To nie są narzędzia dla początkujących, ale i tak znacznie ułatwiają pracę z AJAX-owymi interfejsami.

Planowanie strony

To, czego brak wszystkim wymienionym narzędziom, to mechanizmy wspomagające planowanie strony internetowej. Zajmijmy się więc tym tematem. Pomijając funkcje zarządzania projektami i plikami (czym zajmiemy się w następnej kolejności), co innego oferują komercyjne narzędzia w rodzaju Adobe Dreamweavera i Microsoft Expression Web? Może chodzi o wizualną metodę planowania stron internetowych?

Aby się o tym przekonać, sprawdź aplikację Dia (http://www.dia-installer.de). Jest to narzędzie do rysowania złożonych diagramów, zestawień i nakreślania hierarchii. Może być wykorzystane do planowania i kontrolowania architektury stron. Jeżeli to wszystko brzmi dla ciebie zbyt specjalistycznie, sięgnij po program Draw wchodzący w skład pakietu OpenOffice (http://www.openoffice.org). Jest ono idealne do przygotowywania mapy strony jeszcze zanim ona powstanie.

Jednak zarządzanie stroną nie sprowadza się jedynie do tworzenia jej architektury. To także zarządzanie projektem. To właśnie w tym momencie wchodzą do gry narzędzia w rodzaju Open Workbench (http://www.openworkbench.org), będącego alternatywą dla Microsoft Project. Jeżeli kierujesz swoim zespołem ludzi, dzięki temu programowi będziesz w stanie śledzić zasoby, wyznaczać deadline\’y, przydzielać zadania członkom zespołu itd. Chociaż jest to rozwiązanie skierowane głównie do obsługi dużych projektów, sprawdzi się również w przypadku wspólnego tworzenia serwisu internetowego.

Do kontroli wersji i zarządzania plikami przydatne okaże się natomiast narzędzie TortoiseSVN (http://tortoisesvn.net). Jest to program bazujący na Subversion (http://subversion.tigris.org) w bardziej przyjaznej dla użytkownika wersji.

Mamy zatem gotowy zestaw narzędzi do planowania i wykonania strony internetowej. A co z designem i multimediami? Do tworzenia layoutów stron, buttonów, banerów i logo polecamy edytor Inkscape (http://www.inkscape.org). Jest to edytor grafiki wektorowej, podobny do Adobe Illustratora, który umożliwia zapisywanie grafik w wielu formatach. W praktyce domyślnym formatem jest jednak SVG.

Do edycji bitmap polecamy GIMP-a (http://www.gimp.org), będącego w zasadzie darmową wersją Photoshopa. Nie brakuje w nim żadnego z popularnych narzędzi, jak również obsługi dużych plików, warstw, transformacji, animacji i wsparcia dla różnych formatów plików.

Narzędzia to jednak nie wszystko, co jest dostępne w sieci dla webdesignerów. Odpowiednio szukając, znajdziesz nie tylko cliparty i czcionki, ale także darmowe layouty stron. Wśród serwisów z szablonami stron wyróżniają się szczególnie Open Source Web Design (http://oswd.org) i Open Designs (http://www.opendesigns.org). Oba są źródłem layoutów przygotowanych i ocenionych w praktyce przez dużą społeczność użytkowników. Znajdziesz tam niektóre wyjątkowe layouty, które możesz dopasowywać do swoich potrzeb, o ile tylko zawrzesz na stronie informacje o ich autorach. Jeżeli natomiast jesteś fanem minimalistycznych rozwiązań, sięgnij po zasoby CSS Tinderbox (http://csstinderbox.raykonline.com), gdzie znajdziesz podstawowe szablony w CSS.

Nie brak jednak w sieci wielu kiepskich stron z grafikami i clipartami. Dlatego z dużą przyjemnością polecamy serwis Open Clipart (http://www.openclipart.org), gdzie nie znajdziesz żadnych animowanych banerów oraz nachalnych reklam. Ta strona zawiera m.in. open source\’owe czcionki, ale i tak nie możemy nie wspomnieć o serwisie BlamBot (http://www.blambot.com), gdzie znajdziesz tysiące czcionek z komiksów.

Gdy mowa o multimediach, które są nieodłącznym elementem nowoczesnej strony, użytkownicy Windwsów i Maców mają do dyspozycji narzędzia, które doskonale poradzą sobie z edycją wideo. Windows Movie Maker to idealne narzędzie do wyprodukowania filmu na YouTube, podczas gdy na Macu podobną funkcjonalność oferuje iMovie. Nie ma tutaj za wiele open source\’owych rozwiązań, chociaż w przypadku Linuksa warto zainteresować się Open Movie Editorem (http://www.openmovieeditor), który bardzo przypomina niegdysiejszy Avid Free DV.

Użytkownicy Maców mają jednak lepiej niż użytkownicy Windows, gdy przychodzi do edycji audio, a to dzięki darmowemu oprogramowaniu Garageband załączonemu do systemu operacyjnego. Idealnie nadaje się ono do nagrywania podcastów, o ile nasz Mac ma wejście audio (nie tak jak Mac Mini). Reszcie pozostaje Audacity (http://audacity.sourceforge.net) – wielośladowy edytor audio i encoder w jednym. Aby program potrafił zapisywać pliki w formacie MP3, konieczna jest instalacja pakietu LAME (http://lame.buanzo.com.ar). Otrzymujemy wówczas idealne narzędzie do obróbki audio pod wszystkie systemy.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Jak przy pomocy WordPressa stworzyć stronę internetową dla firmy

Publikacje

Poznajemy Ajax

Internet Maker

Co warto analizować na www

Internet Maker

Darmowe ikony do Waszych projektów

Internet Maker

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!