W drugiej części naszego zestawienia skupimy się na programach graficznych. W końcu ile razy to webmasterowi zdarza się zakasać rękawy i poprawić coś samemu w grafice strony internetowej?
Czytaj pierwszą część zestawienia – {link_wew 5627}Narzędzia dla webmasterów{/link_wew}
{ikona-nc06}
GIMP 2.6.6
Jest edytor stron WYSIWYG, więc przydałaby się też jakaś szata graficzna! GIMP to najlepsze darmowe narzędzie umożliwiające jej przygotowanie (np. jak stworzyć {link_wew 3697}szablon WWW{/link_wew}).
Program umożliwia pracę na warstwach, wykorzystywanie kanałów Alfa, rozbudowane możliwości transformacji obrazu czy nakładanie tekstu na obraz. Proste jest posługiwanie się pędzlami z możliwością dołączenia innych niż standardowe w programie. GIMP obsługuje wiele formatów graficznych, takich jak: bmp, gif, jpeg, pdf, png, psd, svg, tiff i inne.
Z tekstów Włodzimierza Gajdy dowiesz się, co GIMP oferuje webmasterom i jak skorzystać z pełni jego możliwości:
- {link_wew 649}Kurs GIMP od podstaw cz. 1{/link_wew}
- {link_wew 514}Gimp: tworzenie szablonów stron WWW cz. 1{/link_wew}
Sprawdź też inne darmowe edytory grafiki
- Paint.NET (http://getpaint.net) – prosta aplikacja do obróbki zdjęć i obrazków
- Pixia (http://pixia_polska.republika.pl) – program malarski rodem z Japonii
- Inkscape (http://inkscape.org) – bogaty edytor grafiki wektorowej
{ikona-nc07}
Programy do optymalizacji grafiki
GIMP to bardzo rozbudowane narzędzie, lecz nieraz bardziej przydałby się prosty programik do zmniejszenia lub przekadrowania obrazka.
Dobrym narzędziem będzie tu IrfanView (http://irfanview.com) – przeglądarka zdjęć, która poza ogólnymi możliwościami, świetnie sprawdza się w poprawianiu zdjęć i obsługuje interfejs TWAIN, pozwalający wczytywać obrazy z cyfrowych aparatów fotograficznych, skanerów czy kamer. Program zawiera też narzędzia do operacji wsadowych na wielu plikach. Jednym kliknięcie przekonwertujesz tysiące obrazów na inny format graficzny.
Dla każdego z popularnych formatów stworzono też programiki optymalizujące. Najbardziej znane aplikacje tego typu to OptiPNG (http://optipng.sourceforge.net, GIF Optimizer (http://chemware.co.nz/tgo.htm) i OptimumJPEG (http://theorica.net).
porneL
Wszystkich miłośników optymalizacji grafiki zapraszamy na stronę porneLa – współtwórcy optymalizatora grafiki ImageOptim oraz autora programów do obróbki grafik PNG.
{ikona-nc08}
Inne narzędzia graficzne
Wśród programów graficznych na uwagę zasługuje jeszcze MWSnap i ColSel.
MWSnap
Pierwszy z programów pomaga w tworzeniu zrzutów ekranu. Można je robić z całego widocznego obszaru, zaznaczonej części lub aktywnego okna. Otrzymane obrazy można zapisać w jednym z popularnych formatów graficznych (PNG, GIF, JPG, BMP, TIFF) lub wydrukować. Efekty można też przeglądać i poprawiać w oknie MWSnap. Aplikacja nie radzi sobie z wykonywaniem screenów z gier komputerowych. Świetnie wyręczy ją w tym program Fraps (http://fraps.com).
ColSel 1.05
ColSel służy z kolei do pobierania dowolnego koloru znajdującego się na ekranie. Podstawową funkcją programu jest podanie użytkownikowi kodu wybranej przez niego barwy w wielu dostępnych formatach (HEX, HTML, DEC, VB, C++, Delphi, Java). To jednak nie koniec możliwości. W programie zdefiniujemy swoje ulubione kolory i sprawdzimy, jak wybrana barwa została określona słownie w systemie web-safe.
{ikona-nc09}
Dia 0.97
http://dia-installer.sourceforge.net/
Twórców bardziej rozbudowanych serwisów z pewnością zainteresuje narzędzie do planowania i projektowania architektury stron. Jedną z ciekawych aplikacji tego typu jest Dia. Można jej użyć do rysowania wielu rodzajów diagramów. Posiada specjalne obiekty ułatwiające rysowanie diagramów zależności, wykresów, diagramów sieciowych, schematów organizacyjnych i prostych obwodów.
Łatwiejszym odpowiednikiem tego programu jest Draw wchodzący w składu pakietu OpenOffice (http://openoffice.org). Choć dużo prostszy i nie tak rozbudowany, przyda się wszystkim, którzy przygotowują mapy projektowanych stron. Program posiada również wiele narzędzi wspomagających tworzenie i obróbkę grafiki wektorowej, takich jak: rysowanie linii prostych i krzywych, rysowanie figur geometrycznych (m. in. wielokąty, elipsy), wstawianie tekstu, grafik rastrowych i gotowych kształtów.
Open Workbench
Zarządzanie stroną nie sprowadza się jedynie do tworzenia jej architektury. To także zarządzanie projektem. W tym momencie wchodzą do gry narzędzia w rodzaju Open Workbench (http://openworkbench.org), będącego alternatywą dla Microsoft Project. Jeżeli kierujesz swoim zespołem ludzi, dzięki OW wszystko będzie pod kontrolą. Prześledzisz aktualne zasoby, wyznaczysz deadline, przydzielisz zadania członkom zespołu itd.
{ikona-nc10}
Gżegżółka XP 7.1.2
Na zakończenie warto też przypomnieć Gżegżółkę – popularny konwerter polskich znaków. Zresztą, nie tylko polskich, bo program Piotra Sawickiego radzi sobie także z interpunkcją praktycznie wszystkich alfabetów pochodzenia łacińskiego. Obsługiwane są również inne abecadła: cyrylica, hebrajski, grecki i arabski. Program obsługuje też dużą liczbę stron kodowych (Windows, ISO, Unicode, Macintosh, Atari, Amiga i wiele starszych standardów). Dzięki tej uniwersalności stał się ulubieńcem wielu webmasterów, grafików i osób zajmujących się DTP.
Co jeszcze?
Oczywiście istnieją i inne aplikacje bardzo przydatne webmasterom. Warto zwrócić uwagę na pakiet narzędzi Google (http://google.com/webmasters/tools/?hl=pl). Sprawdzisz dzięki nim, jak Google widzi twoją witrynę, wykryjesz problemy i poprawisz widoczność serwisu w wyszukiwarce.
Godzien uwagi jest też Photo2Web (http://www.ph2web.com) – kompletny program do publikowania w sieci galerii zdjęć.
Wiele ciekawych programów znajdziesz też w naszych wcześniejszych zestawieniach:
- {link_wew 4550}Najlepsze darmowe narzędzia dla webmastera{/link_wew}
- {link_wew 432}10 naprawdę potężnych programów{/link_wew}
Korzystaj!
Jak widać, chociaż narzędzi miało być tylko 10, aplikacji przewinęło się nieco więcej. Żadna z nich nie sprawi sama z siebie, że twoje strony same staną się lepsze. Natomiast każda z pewnością skróci i uprzyjemni twoją pracę. A że wakacje coraz bliżej, warto o ten wolny czas zadbać!