„To nie jest rozmowa na naszą-klasę, wejdź na Gadu-Gadu” – napisał mi ostatnio kolega. Stwierdzenie absurdalne, lecz temat na kolejny artykuł zupełnie poważny i ciekawy. Komunikatory internetowe. Które są najlepsze, a które najpopularniejsze? Dlaczego warto poznać kilka programów tego typu i czym się od siebie różnią?
Programy umożliwiające rozmowę i przesyłanie plików pomiędzy użytkownikami to dziś norma. Trudno o internautę, który nie posiadałby konta choćby w dwóch popularnych komunikatorach. Stały dostęp do sieci zaoferował nam wszystkim wielkie możliwości. Czy wiecie, że jeszcze dziesięć lat temu aplikacje tego typu były dla polskich internautów tylko ciekawostką z zachodu, którą powoli próbowali wprowadzać do Polski twórcy Gadu-Gadu?
Gadu-Gadu: Komunikator wszystkich Polaków?
Warto zresztą zacząć od tego programu. Nie dlatego, że jest to komunikator najlepszy lub rewolucyjny. Przyczyna jest bardziej oczywista. Gadu-Gadu (http://www.gadu-gadu.pl) używa w Polsce około 7 milionów osób. Każdego dnia setki tysięcy ludzi przekazują nim firmowe polecenia, dyskutują i dzielą się swoimi uczuciami. Ułatwia to czytelny i prosty w obsłudze program, a także możliwość prowadzenia rozmów za pośrednictwem przeglądarki.
Webgadu (http://web.gadu-gadu.pl), czyli GG przez stronę internetową, zainteresuje przede wszystkim tych, którzy z różnych powodów nie mogą zainstalować programu na komputerze, na przykład w pracy lub w szkole. Wystarczy, że wpiszą swój numer oraz hasło, aby po chwili mieć do dyspozycji swoją listę kontaktów i gotowy do rozmowy komunikator!
Użytkownicy GG mogą również udzielać się w portalu Moja Generacja http://mojageneracja.pl. Można za jego pośrednictwem poznać nowych znajomych i przedstawić swoją osobę innym. I choć Nonsensopedia (http://nonsensopedia.wikia.com) nazywa Moją Generaję „siedliskiem pokemonów i emo”, przyznać trzeba, że serwis rozwija się z miesiąca na miesiąc.
Gadu-Gadu jest całkiem proste w użyciu. Świetnie radzi sobie z rozmową tekstową, a jakiś czas temu pojawiła się również możliwość połączeń audio i wideo. Na GG można również wejść za pomocą telefonu komórkowego (http://mobilne.gadu-gadu.pl).
Inne przydatne adresy to baza oficjalnych dodatków do Nowego GG (http://gadudodatki.pl), baza gotowych opisów do wykorzystania w Gadu-Gadu lub innym komunikatorze (http://statusiki.pl). Ciekawe wtyczki, skórki i buźki do najnowszego GG można także pobrać spod adresu http://gadu.gadu.hxh.pl.
Talky 3D
Uukraińsko-rosyjska wersja Gadu-Gadu. Do niedawna znana jako Bałaczka, obecnie pod nazwą Talky 3D. Kolejne odsłony wzorowane są na zmianach i modyfikacjach wprowadzanych w polskim GG.
Skype: Chcę Cię usłyszeć!
Choć Gadu-Gadu umożliwia pogawędki głosowe, Polacy do rozmów audio i wideo dużo chętniej wykorzystują program Skype (http://skype.com/intl/pl). Komunikator ten ma zresztą fanów na całym świecie. Dość powiedzieć, że liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi ponad 250 milionów. W Polsce programu używa przynajmniej 5 milionów osób.
Dlaczego decydują się na Skype? Przede wszystkim ze względu na wysoką jakość rozmów głosowych, możliwość dyskusji wielu osób na raz (w tym audio-czaty) i świetny system przesyłania plików pomiędzy użytkownikami. Całości dopełnia wiele dodatków, których instalacja nie powinna sprawić kłopotów nawet początkującym.
Polscy użytkownicy Skype’a powinni odwiedzić forum użytkowników programu działające pod adresem http://forum.skype.com.pl. Wiele porad i dodatków zgromadzono takżę na nieoficjalnej stronie Skype’a, dostępnej pod adresem http://skype.bajo.pl. Warto odwiedzić także serwis aplikacji SkypeOnet (http://skype.onet.pl), prowadzonej przy współudziale portalu Onet.pl.
Ciekawe strony o komunikatorach
W internecie funkcjonuje wiele polskich stron, na których znajdziesz mnóstwo informacji o opisywanych programach, a także liczne wtyczki, dodatki i modyfikacje do tych aplikacji. My polecamy komunikatory.org, komunikatory.net oraz komunikatory.pl.
Tytani komunikacji
Polacy korzystają najchętniej z krajowych komunikatorów, a szczególnie programów umożliwiających kontakt pomiędzy kilkoma protokołami jednocześnie (multikomunikatory). Warto jednak przyjrzeć się największym i najstarszym zagranicznym aplikacjom tego typu.
ICQ
Wspominaliśmy już, że do Polski komunikatory internetowe przywędrowały dość późno. Na świecie pierwsza aplikacja tego typu powstała już w roku 1996. Był nią projekt izraelskiej firmy Mirabilit – ICQ. Pierwsza wersja programu powstawała przez 4 miesiące. „Szukam Cię” (ang. „I seek you”, stąd nazwa ICQ) pomimo trudnych początków osiągnął w roku 2000 liczbę miliona użytkowników. Do dzisiaj pozostaje jednym z najbardziej popularnych komunikatorów. Łączna liczba użytkowników wynosi obecnie ponad 50 milionów.
Główną możliwością ICQ jest oczywiście rozmowa tekstowa. Program ma jednak sporo dodatkowych opcji, takich jak: transfer plików P2P, wysyłanie SMS-ów, czaty, wysyłanie kartek elektronicznych, gry on-line (również dla wielu graczy) oraz konferencje audio i wideo.
Yahoo! Messenger
Kolejnym komunikacyjnym gigantem jest Yahoo! Messenger. Popularny poza granicami naszego kraju (szczególnie w Stanach Zjednoczonych) komunikator pozwalający na prowadzenie rozmów tekstowych, głosowych oraz wideo. Yahoo! Messenger pozwala nie tylko na komunikowanie się w obrębie własnej sieci, lecz także prowadzenie rozmów z użytkownikami Windows Live Messenger.
Program oferuje m.in. blokowanie niechcianych rozmówców oraz dzielenie się plikami ze znajomymi (maksymalna wielkość pliku to 1 GB). Ciekawą opcją komunikatora Yahoo! jest możliwość słuchania oraz nadawania radia internetowego. Funkcjonalność aplikacji poszerza szereg wtyczek dostępnych na stronie producenta.
Google Talk
Wart uwagi jest także intensywnie rozwijany komunikator Google Talk. To kolejny świetny projekt Google, który światło dzienne ujrzał – po raz pierwszy – w roku 2005. Jest w pełni sprzężony z pocztą Gmail (http://mail.google.com), więc aby móc z niego korzystać, wystarczy posiadać konto pocztowe Google.
Oprócz umożliwiania prowadzenia rozmów, Google Talk powiadamia nas także o nowej poczcie na Gmailu, a nasze rozmowy zapisywane są na skrzynce w katalogu Chats. Historię rozmów można przeszukiwać tak samo, jak normalne e-maile. Warto także dodać, iż Google Talk umożliwia komunikację z użytkownikami innych sieci wykorzystujących protokół Jabber.
Zobacz też: Windows Live Messenger (http://webmessenger.msn.com).
Co to jest Jabber?
Jabber to otwarty protokół komunikacji oraz powiadamiania o obecności w czasie rzeczywistym. Jego głównym zastosowaniem jest wymiana wiadomości w komunikatorach internetowych. Serwery Jabbera umożliwiają także – za pomocą tzw. transportów – komunikację z użytkownikami innych protokołów, jak AQQ, Gadu-Gadu, Tlen.pl, ICQ czy MSN Messenger. Jabber to otwarte i uniwersalne spojrzenie na komunikację internetową.
Oficjalna strona protokołu działa pod adresem jabber.org. Polski serwis Jabbera to z kolei jabberpl.org. Warto odwiedzić także jogger.pl, będący serwisem blogowym opartym na protokole Jabbera.
Multikomunikatory
Kolejnym rodzajem komunikatorów internetowych są tak zwane multikomunikatory. To programy do rozmów przez sieć, które obsługują wiele protokołów jednocześnie. Oznacza to, że za pomocą jednego programu, będziemy mogli porozmawiać z użytkownikami Gadu-Gadu, ICQ czy Google Talka. Istnieje wiele ciekawych, polskich komunikatorów tego typu.
Meebo
Meebo to nietypowa strona internetowa, będąca zarazem jednym z najlepszych multikomunikatorów na świecie. To jedyny program tego typu dostępny przez przeglądarkę internetową, a przy tym obsługujący mnóstwo komunikatorów, takich jak: Yahoo! Messenger, Windows Live Messenger, Google Talk, AOL Instant Messenger, ICQ, MySpaceIM, Facebook Chat, Jabber.
Spik
Jest to polski multikomunikator umożliwiający rozmowy tekstowe i głosowe (oferuje wysoki poziom transmisji dźwięku!). Spik umożliwia połączenie z komunikatorami Gadu-Gadu, ICQ i Tlen oraz serwerami Jabbera. Dostajemy też do dyspozycji konferencje i czaty. Lista znajomych podzielona jest na poszczególne sieci komunikacyjne. Możliwe jest również wymieszanie kontaktów lub przyłączenie do jednej nazwy użytkownika kont różnych komunikatorów. Dzięki temu, niezależnie od tego, czy nasz znajomy użyje GG czy ICQ, informacja o jego aktywności pojawi się na naszym ekranie.
Spik to również wiele dodatkowych opcji, jak przesyłanie plików (o pojemności do 4 GB), wysyłanie SMS-ów, powiadamianie o ich dostarczeniu oraz nowych listach w naszej skrzynce elektronicznej. Liczne wtyczki odblokują również dodatkowe moduły programu (m.in. możliwość przeglądania za pomocą programu obserwowanych kanałów RSS).
AQQ
Bogatszy od Spika jest – pod względem liczby obsługiwanych sieci – program AQQ. Ten polski komunikator obsługuje protokoły, takie jak: Jabber, Tlen, Google Talk i Gadu-Gadu. Posiada również własną sieć, którą wykorzystują użytkownicy programu.
Oprócz standardowych funkcji, takich jak rozmowy tekstowe czy ustawianie stanów i opisów, posiada m.in. możliwość przesyłania obrazów i plików, konferencje i czaty z wieloma osobami jednocześnie oraz rozmowy głosowe w technologii VoIP. Umożliwia też wysyłanie SMS-ów z jednej spośród czterech bramek internetowych (bramki operatorów: Plus, Orange i Era GSM oraz bramka komercyjna: WapSter SMS).
Nieoficjalny polski serwis QAA działa pod adresem http://aqq.komunikatory.pl, natomiast na stronie http://forum.aqq.eu działa forum użytkowników tego komunikatora.
Tlen
Drugim – po Gadu-Gadu – najchętniej używanym, polskim komunikatorem jest niewątpliwie Tlen. To multikomunikator tworzony przez portal internetowy o2.pl. Jego protokół komunikacyjny jest zmienioną, zamkniętą kopią protokołu Jabbera. Komunikator Tlen.pl domyślnie umożliwia komunikację z użytkownikami sieci Tlen.pl oraz Gadu-Gadu. Jego główne funkcje to prowadzenie rozmów w czasie rzeczywistym, czat, przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych, wideokonferencje i wysyłanie SMS-ów.
Interfejs komunikatora jest bardzo elastyczny. Oparty na XML, umożliwia użytkownikom wprowadzanie drobnych poprawek, jak również tworzenie własnych dodatków: skórek, stylów rozmowy, zestawów ikon czy dźwięków. By się pobawić, nie trzeba przy tym znać żadnego języka programowania – wszystko zrobić możemy za pomocą dostępnych ustawień. Najciekawsze bazy wtyczek i dodatków do Tlena dostępna znajdziesz w serwisach doTleń http://wiadomosc.info/dotlen oraz TlenHXH http://tlen.hxh.pl.
Wraz z założeniem konta w Tlenie, otrzymujemy również skrzynkę elektroniczną o pojemności 10 GB oraz Tlenofon (http://tlenofon.pl) umożliwiający prowadzenie rozmów telefonicznych poprzez VoIP.
Miranda IM
Choć Miranda nie należy z pewnością do najbardziej znanych komunikatorów, wspięła się na sam szczyt, jeśli chodzi o elastyczność. Możliwości programu są ogromne. Za pomocą wtyczek uaktywnimy całą gamę sieci, począwszy od Gadu-Gadu, przez GTalk, Battle.net, ICQ, Skype, Tlen, Yahoo!, aż po IRC. Podstawowe wtyczki są dostarczane wraz z programem. Ponad 500 pozostałych jest dostępnych w oficjalnym serwisie internetowym Mirandy. Nieużywane wtyczki mogą zostać wyłączone lub usunięte, zmniejszając tym samym zużywane zasoby systemowe.
Miranda IM to bardzo wygodny program. Użytkownik może w dużym zakresie zmieniać jego wygląd i funkcje. Na stronie z dodatkami znajduje się wiele skórek i tematów graficznych modyfikujących wygląd listy kontaktów, wiadomości, historii i okna rozmowy. Dla początkujących komunikator ten może wydać się dość trudny w obsłudze. Jego najważniejsze opcje zostały wyjaśnione w Centrum Pomocy MIM (http://mirandaim.pl). Strona domowa programu funkcjonuje natomiast pod adresem http://miranda-im.org.
Konnekt
Bardzo rozbudowanym multikomunikatorem jest również Konnekt. Dzięki rozbudowanej konfiguracji i licznym dodatkowym wtyczkom można dostosować go do swoich potrzeb. Może być zarówno rozbudowanym centrum komunikacyjnym, jak i małym programikiem do wysyłania wiadomości SMS.
Konnekt umożliwia rozmowy w sieciach Jabber, GaduGadu, Tlen, WPK, LAN, AQQ, ICQ, AIM i Yahoo. Posiada również obsługę SMS, przesyłanie plików i obrazków (w tym zrzutów ekranu) i – co ciekawe – tablicę do wspólnego rysowania. Dostępnych jest również mnóstwo dodatków, jak choćby automatyczna sekretarka.
Jaki komunikator wybrać?
Przyjrzeliśmy się łącznie 10 komunikatorom internetowym. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest najlepszy. Z jednej strony, mając zainstalowane samo Gadu-Gadu (http://www.gadu-gadu.pl), porozmawiamy w Polsce niemal z każdym. Z drugiej, warto na pewno bliżej przyjrzeć się AQQ (http://aqq.eu) i Mirandzie (http://miranda-im.pl) lub Konnektowi (http://konnekt.info). Doskonale radzą sobie one z obsługą GG, a przy tym bezproblemowo współpracują z wieloma innymi komunikatorami.
Na pewno dobrze będzie zainstalować jeden z programów nastawionych na rozmowę głosową. Najciekawszą opcją wydaje się tutaj Skype (http://skype.com/intl/pl). Mądrze będzie też zwrócić uwagę na Meebo (http://meebo.com) – narzędzie online, które pod wieloma względami, znacznie przewyższa najpopularniejsze komunikatory instalowane na dysku.