Połącz się z nami

Publikacje

Wywiad: Elize Ryd (Amaranthe)

Szybkie tempo, miks cięższych brzmień z klawiszami oraz agresywnych wokaliz z czystymi. W przypadku Amaranthe te ostatnie są zasługą Elize…

Opublikowane

dnia

Spotykamy się w Warszawie przed waszym koncertem dla polskiej publiczności. Codziennie jednak jesteście gdzieś indziej. Od jutra kolejno w Niemczech, Czechach i na Węgrzech. W takich chwilach dominuje zmęczenie czy adrenalina?

W trakcie koncertu jest adrenalina, a w ciągu dnia… chyba samotność! To jedno z wyzwań bycia artystą podróżującym po całym świecie.

Zasłynęliście z kawałków, które choć łatwo wpadają w ucho, mają też prawdziwie rockowo-metalowy pazur. Na krążku Maximalism zdecydowaliście się jednak zaproponować bardzo popowy kawałek That Song. Spotkał się on z miażdżącą krytyką fanów. Czy dlatego porzuciliście tego typu eksperymenty na nowej płycie Helix?

Problemem That Song był fakt, że to była po prostu zabawa, jeden z dwunastu utworów na płycie, który nie reprezentował tego, co głównie się na niej znajdowało. Wytwórnia jednak chciała, by ta piosenka promowała ją, więc tak też się stało – my byśmy takiego wyboru nie dokonali. Wbrew pozorom, za nagraniem „tej piosenki” nie stała jakaś większa myśl dotycząca kierunku w którym idzie Amaranthe.

Jednym z moich ulubionych utworów z tego albumu jest Endlessly, pokazujący, że nie tylko w muzyce elektronicznej, ale i symfonicznej odnajdujecie się bardzo dobrze. Zauważyłaś coś szczególnego związanego z reakcją na ten kawałek?

Dziękuję ci za ten wybór – to bardzo miłe, bo to oczywiście szczególny utwór dla mnie ze względu na tę „power balladową” inność. Wiem, że ta piosenka często pojawia się na weselach i myślę, że zasługiwała na bycie singlem. Do dzisiaj żałuję, że tak się nie stało.

Przypomina mi ona dzisiaj to, co Evanescence zrobiło ze swoimi utworami, aranżując je ponownie na krążku Synthesis z elementami orkiestrowymi i elektronicznymi. Nie myśleliście nigdy o czymś podobnym?

Absolutnie marzę o tym! Do tego dodam, że nasze utwory są tak napisane, że mogłyby zostać zagrane przez orkiestrę! Stosunkowo łatwo byłoby dodać do kompozycji smyczki i inne instrumenty. Jedynym problemem byłoby wcielenie w życie tego pomysłu, ze względu na duże koszty zatrudnienia orkiestry. Chociaż wiem, że polska orkiestra jest naprawdę fantastyczna i znana na całym świecie, więc kto wie? Może tutaj się to kiedyś wydarzy?!

Twój zespół ma już 10 lat. Kiedy zaczynaliście, MySpace był wciąż czymś znaczącym na rynku, czyli było to wieki temu! Czy żałujesz czegoś, co zrobiłaś lub nie zrobiłaś przez ten okres swojej kariery?

Są takie rzeczy… ale na razie ci o nich nie opowiem! (śmiech) Może kiedyś. Jednak mogę zdradzić, że do dzisiaj są takie momenty, kiedy biję się z myślami: jak mogłam o czymś nie pomyśleć, nie przewidzieć, nie wziąć pod uwagę… Kariera muzyczna jest pełna niebezpieczeństw dla wykonawców i trzeba być cały czas czujnym.

Moimi ulubionymi kawałkami na HelixThe Score, CountdownMy Haven. Czy mogłabyś mi opowiedzieć coś więcej o jednym z nich?

Dobry wybór! Ja wybiorę zatem Countdown. Utwór o tym, że kiedy przestajesz akceptować siebie, zaczynasz próbować dostosowywać się do tego, czego oczekuje od ciebie społeczeństwo – wtedy zaczyna się tytułowe odliczanie do twojego końca!

Chwila prawdy: co zrobiłabyś, gdyby historia potoczyła się inaczej i dostałabyś angaż jako wokalistka Nightwisha?

Pewnie byłabym dzisiaj szczęśliwą osobą… (śmiech) A poważnie, to jest coś, czego nigdy się pewnie nie dowiem.

Rozmawiałem parę razy z Tuomasem (założyciel i kompozytor grupy – przyp. red.) i zapewne wiesz to, co ja, że lubi się rządzić!

Tak, myślę, że mogłabym doznać jakiegoś uszczerbku na psychice. (śmiech) No i fakt, że nie lubię jak ktoś ingeruje w moją sztukę, więc… może jednak dobrze się stało?

Od dziewięciu lat redaktor naczelny Magazynu T3. Ekspert w dziedzinie nowych technologii. Częsty gość programów radiowych i telewizyjnych. Prowadzący konferencji technologicznych. Autor wydawnictw książkowych o grach oraz organizator koncertów. Pasjonat muzyki, kina i literatury.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

CEIDG online – firmę możesz zarejestrować online!

Opublikowane

dnia

Tylko we wrześniu 2019 roku działalność gospodarczą rozpoczęło w Polsce niemal 29,5 tys. firm, w tym 4 326 zarejestrowało się w Krajowym Rejestrze Sądowym. W tym roku najwięcej przedsiębiorstw otworzyło swoją działalność w styczniu – to ponad 35 tys. firm. Od kilku lat osoby, które chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, mogą zrobić to w pełni w trybie online – za pośrednictwem strony Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo za pomocą bankowości online.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Handel detaliczny – jak prowadzić spójną obsługę klienta?

Opublikowane

dnia

Handel detaliczny w Polsce rośnie na siłach. Klienci oczekują rozwiązań ekologicznych, prozdrowotnych, zwracają uwagę na kraj pochodzenia produktu[3] oraz zauważają sposób komunikacji i obsługi poszczególnych przedsiębiorstw. W natłoku konkurencji, oprócz wysokiej jakości produktów ważna jest kampania marketingowa i związanie z klientem. Gdy ten czuje się doceniony i zauważony – istnieje większa szansa na jego lojalność i dalsze rekomendacje.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Czym jest VPN i dlaczego warto go używać?

Opublikowane

dnia

Surfowanie po internecie przestało być zajęciem dla wybranych, tak jak to było w połowie lat 90-tych kiedy nie wszystkie domy jeszcze miały dostęp do sieci. Od tego czasu sporo rzeczy uległo zmianie. Jedną z najbardziej istotnych zmian jest to, że dostęp do internetu stał się standardem, bez którego większość z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić życia

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Być jak Iron Man

W filmach zbroje Iron Mana to szybkie i zwinne cuda techniki. „Magazyn T3” spotkał się z człowiekiem, który przekuł fikcyjny gadżet superbohatera w (latającą) rzeczywistość.

Opublikowane

dnia

przez

Nadanie człowiekowi umiejętności lotu było jednym z największych wyzwań, przed którymi stawali wynalazcy ze wszystkich epok ludzkości. Pierwszy przelot samolotem wcale nie zakończył marzeń o szybowaniu w przestworzach, a wręcz przeciwnie, zaostrzył apetyt. Teraz samolotem możemy polecieć prawie w dowolne miejsce, ale perspektywa wznoszenia się w powietrzu poza ogromną, metalową tubą, wciąż wydaje się niezmiernie kusząca.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Mysz Hama EMW-500 – czyli ergonomia i wygoda dla efektywnej pracy

Wymiana tradycyjnej myszki na ergonomiczną niesie za sobą same korzyści.

Opublikowane

dnia

przez

Wiele godzin przed komputerem, z nieodpowiednio dobraną myszką, powoduje napięcie nadgarstka i jego ból. Rozwiązaniem może być mysz EMW-500 o nietypowej, stożkowej budowie, która umożliwia ułożenie ręki w najbardziej naturalnej dla ruchów nadgarstka pozycji, odciążając ją, a jednocześnie poprawiając komfort pracy.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne