SOCJAL
Do góry


Wikipedia trafi na Księżyc

Archiwum wiedzy ludzkości w skali mikro.

Motyw znajdowania śladów dawnych kosmicznych cywilizacji przewija się w filmach i literaturze od dziesiątek lat. Fundacja Arch Mission chce przekuć go w rzeczywistość, rozsyłając biblioteki wiedzy ludzkości po Wszechświecie. Ich najnowszy projekt zakłada wysłanie angielskiej Wikipedii na Księżyc.

W jaki sposób utrwalona zostanie wiedza zawarta w angielskiej Wikipedii? Arch Mission planuje wydrukować treść wszystkich stron portalu na niklowych płytkach wielkości monety o grubości 20 mikronów. Tekst zostanie wygrawerowany laserowo – poszczególne litery mają być nie większe, niż komórki bakterii, a do ich odczytania potrzebny będzie mikroskop optyczny o powiększeniu przynajmniej 1000x. Tak przygotowana Wikipedia zajmie powierzchnię porównywalną do płyty CD. Zostanie ona wyniesiona w kosmos i zostawiona na powierzchni naszego satelity przez lądownik księżycowy Peregrine w 2020 roku. Za budowę tego ostatniego odpowiedzialna będzie firma Astrobotic. Poza tekstem Wikipedii na płytkach wygrawerowany zostanie również tekst pochodzący z Projektu Rosetta, czyli biblioteki ziemskich języków.

To nie pierwszy projekt Arch Mission związany z archiwizacją kultury ludzkości w Kosmosie. W podobny sposób przygotowany został tekst trylogii Fundacja Isaaca Asimova, który w tym roku poleciał w czerwonej Tesli Roadsterze w kierunku orbity Marsa podczas misji Falcon Heavy. Arch Mission planuje wysłać archiwa wiedzy, sztuki i kultury także w inne miejsca w kosmosie. Oby tylko ktoś zawarł w nich notkę, że Wikipedia nie zawsze jest najlepszym źródłem informacji, bo inaczej przyszłe cywilizacje mogą popełnić sporo błędów…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy