Połącz się z nami

Newsy

Virgin Galactic prezentuje ponaddźwiękowy samolot pasażerski

Ma osiągnąć rekordową dla tego typu pojazdów prędkość Mach 3.

Ledwie kilka dni temu firma Richarda Bransona uraczyła nas wizualizacjami kabiny statku kosmicznego, na pokładzie którego realizowane będą loty komercyjne. Ich najnowsza zapowiedź również obiecuje nam wrażenia w przestworzach, chociaż tym razem bez opuszczania przestrzeni okołoziemskiej.

Zaprezentowane przez Virgin Galactic grafiki przedstawiają projekt samolotu o charakterystycznych skrzydłach typu delta. Docelowo urządzenie ma osiągać prędkość Mach 3, czyli ok. 3 580 km/h – oznacza to, że statek będzie poruszał się trzykrotnie szybciej od prędkości dźwięku. Tym samym Virgin Galactic chce pobić rekord maksymalnej prędkości samolotu pasażerskiego, dotychczas należący do legendarnego Concorde’a, który osiągał Mach 2,04/2 170 km/h. Statek będzie poruszał się na pułapie 18 290 m i ma wykorzystywać ekologicznie zrównoważone paliwo.

Nienazwany jeszcze samolot ponaddźwiękowy powstaje we współpracy z NASA i Rolls-Royce, który swego czasu wyprodukował silniki Concorde’a. Podobnie jak auta tej ostatniej marki, ma on być prawdziwie luksusowy – wewnątrz znajdzie się miejsce maksymalnie na 19 foteli klasy biznesowej lub pierwszej, co nie pozostanie bez wpływu na cenę biletów. Nie oznacza to jednak, że skorzystają z niego jedynie najbogatsi: technologie opracowane na potrzeby samolotu mają trafić także do mniej luksusowych pojazdów, a w przyszłości także do projektów NASA.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

2 komentarze

2 Comments

 1. Krzysiek

  04/08/2020 dnia 16:24

  W języku polskim samolot to statek (powietrzny), a nie pojazd.

  • Marcin Kubicki

   12/08/2020 dnia 16:14

   Dzięki!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Nowa aplikacja Xbox z możliwością streamingu gier na smartfony z Androidem

Newsy

Royole prezentuje składany Flexpai 2

Newsy

Znamy wymagania sprzętowe Cyberpunka 2077 na PC

Newsy

TikTok wciąż będzie dostępny w Stanach Zjednoczonych

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!