Połącz się z nami

Newsy

Unia Europejska zajmie się sprawą Spotify kontra Apple

Poważnie potraktowano oskarżenia o praktyki monopolistyczne.

Organy Unii Europejskiej coraz częściej stają się arbitrem w konfliktach pomiędzy firmami technologicznymi. Najnowsza sprawa, którą przyszło im rozwiązać, dotyczy popularnych serwisów streamingowych i bardzo poważnych oskarżeń.

Spotify zarzuca Apple, że wysoki podatek od dystrybucji aplikacji w App Store zmusza deweloperów do podwyższenia abonamentu za usługi Premium, jeśli chcą oni zarobić tyle samo, co w wersji na Androida. W efekcie ceny oferowane przez konkurencyjne aplikacje są wyższe niż te proponowane przez rodzimą platformę Apple Music. Według serwisu streamingowego działanie to nosi znamiona praktyk antymonopolowych i jako takie zostało zgłoszone do Unii Europejskiej. Prace nad skargą zostały szybko rozpoczęte – zgodnie z raportem Financial Times organy zebrały informacje na temat sprawy oraz zaczerpnęły opinii użytkowników i konkurentów Apple Music i Spotify. Oficjalne śledztwo ma ruszyć w ciągu kilku tygodni.

W świecie technologii coraz częstszą procedurą jest zgłaszanie sporów pomiędzy firmami i oskarżeń o prowadzenie nielegalnych praktyk do organów Unii Europejskiej. To skutek wprowadzenia w życie wielu chroniących konsumenta dyrektyw, na przykład prawa RODO. UE walczy także z praktykami nieuczciwej konkurencji technologicznej – przykładem może być niedawna sprawa fabrycznie preinstalowanych aplikacji Google. Unijne ustalenia wymusiły na gigancie technologicznym danie europejskim użytkownikom wyboru, z której przeglądarki i wyszukiwarki chcą korzystać.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Apple Watch Series 6 i Watch SE – nowe smartwatche

Newsy

Apple prezentuje nową generację iPada i iPada Air

Newsy

Apple daje zielone światło apkom do streamingu gier

Newsy

Apple pozywa Epic Games za złamanie umowy

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!