Jeśli chcesz stworzyć schemat lub wykres, a nie znasz lub nie posiadasz odpowiedniego oprogramowania, to aplikacje działające online mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Są proste w obsłudze, posiadają sporą liczbą funkcji, a często nie wymagają nawet rejestracji.
Serwisy internetowe pozwalające tworzyć wykresy i schematy są w większości anglojęzyczne. Wiele z nich ma więc problemy z obsługą polskich liter. Łatwo także dostrzec, że w polskim internecie istnieje spora nisza, która może zostać łatwo zagospodarowana. Poziom możliwości przedstawianych serwisów oraz jakość ich wykonania różnią się od siebie. Prezentujemy te, które uznaliśmy za najlepsze.
Chartle
Chartle to darmowy i dobrze prezentujący się serwis umożliwiający szybkie tworzenie wykresów. Nie wymaga rejestracji i nawet nie udostępnia takiej funkcji. Aby skorzystać z Chartle musisz jedynie posiadać plugin Java zainstalowany w przeglądarce. Praca z aplikacją wymaga jedynie wybrania rodzaju wykresu oraz wprowadzenia danych. Obok zostanie przedstawiony podgląd wykresu. Gotowy wykres może zostać udostępniony znajomym przez specjalny link, dołączony do dowolnej strony przez znacznik EMBED lub błyskawicznie wysłany do wielu serwisów społecznościowych.
Witryna udostępnia wiele rodzajów wykresów. Są to między innymi standardowe wykresy słupkowe, kołowe i liniowe, ale także linie czasu, mapy świata, czy wykresy typu „mioton chart”. Jeżeli potrzebujesz szybko stworzyć dobrze prezentujący się wykres, to Chartle przypadnie ci do gustu.
Rich Chart Live
http://www.richchartlive.com/RichChartLive/rcl-free.aspx
Rich Chart Live jest serwisem, który zadziwia swoją prostotą. Cała aplikacja mieści się na jednej stronie i składa się z kilku zakładek. Wystarczy, że wybierzesz rodzaj wykresu oraz wprowadzisz dane do tabeli. Dodatkowo możesz zmienić wygląd wykresu, jego siatkę, tło oraz sposób animacji. Niczego więcej nie potrzeba do stworzenia ładnego wykresu. Oczywiście nie jest on tak mały, jak na przedstawionym zrzucie ekranu. Kliknij „preview”, aby zobaczyć wykres w większym rozmiarze.
Gotowy wykres możesz pobrać w formacie Flash, jako prezentację PowerPoint, przechować w serwisie (po zarejestrowaniu się) lub wstawić na stronę.
Draw Anywhere
Draw Anywhere to przyjazna w obsłudze aplikacja pozwalająca tworzyć różnego rodzaju schematy. Darmowe konto pozwala przechowywać 3 diagramy oraz maksymalnie 10 MB plików. Wersje płatne zwiększają ten limit nawet do 1 GB na każdy schemat.
Użytkownikom udostępniono sporą liczbę elementów. Od najprostszych figur geometrycznych, przez schematy blokowy, elementy instalacji sieciowych, wyposażenia biura, aż po rozmaite symbole i cliparty. Na bazie takiej gamy dostępnych elementów może powstać zarówno schemat sieci informatycznej, jak i opis skomplikowanego procesu przygotowany przez menadżera. Niektóre elementy schematu mogą mieć modyfikowane kolory i dodawaną przezroczystość, a w przypadku innych zmianie podlega jedynie rozmiar. Do schematu mogą być dodane własne ilustracje, a każdy element możesz wyposażyć w dodatkowy opis.
Project Draw
http://draw.labs.autodesk.com/ADDraw/draw.html
Project Draw to darmowa aplikacja umożliwiająca tworzenie wielu rodzajów schematów, a przygotowana przez firmę Autodesk (tworzącą specjalistyczne oprogramowanie, np. AutoCAD i 3ds Max). Aplikacja jest darmowa, a rejestracja i logowanie jest wymagane tylko, jeśli chcesz przechowywać w serwisie swoje projekty. Project Draw posiada dużą liczbę funkcji, ale zarazem jest prosty w użyciu. Do dyspozycji użytkowników oddano m.in. podstawowe kształty, schematy blokowe, strzałki, elementy instalacji sieciowej, elementy interfejsu Mac OS X oraz Windows, kształty pozwalające stworzyć plan pomieszczenia oraz części schematów elektronicznych. To sprawia, że Project Draw może być wykorzystywany do większej gamy zastosowań, niż Draw Anywhere.
Każdy element posiada podane rozmiary, co ułatwia tworzenie dokładnych planów. Wymiary mogą być podawane zarówno w systemie metrycznym, jak i anglosaskim. Elementy mogą mieć zmieniane kolory, regulowaną grubość linii, a także dodany gradient i cień. Siatkę przedstawioną na poniższym zrzucie ekranu możesz bez problemu wyłączyć. Warto dodać, że projekt może zostać eksportowany do kilku formatów, jak PNG czy PDF. A jeśli wybierzesz format MMD lub FMD, to plik będziesz mógł ponownie importować do aplikacji. To zdecydowanie dobry pomysł twórców Project Draw.
Flowchart.com
Flowchart.com jest aplikacją, która funkcjonuje w stanie „beta”, a skorzystanie z niej wymaga posiadania zaproszenia. Wystarczy jednak wypełnić formularz zgłoszeniowy, aby w krótkim czasie otrzymać własne zaproszenie. Początkowo Flowchart zaskakuje niezbyt intuicyjnym interfejsem do którego jednak można się przyzwyczaić.
Pierwszym krokiem jest wybór szablonu rysunku. Może to być pusty szablon albo np. diagram prezentujący budowę systemu audio , jeden z kilku gotowych schematów blokowych, czy szablon dla analizy SWOT. Tworząc schematy możesz skorzystać z bardzo szerokiej biblioteki symboli i elementów graficznych. Dostępne są elementy dla rozmaitych rysunków technicznych (pod tym względem Flowchart.com oferuje najszersze możliwości wśród omawianych aplikacji) oraz figury i kształty przydatne przy tworzeniu schematów biznesowych, a całość uzupełnia spora liczba clipartów.
Jeszcze więcej aplikacji
Oprócz omówionych projektów warto przyjrzeć się także takim aplikacjom, jak Gliffy (http://www.gliffy.com), Create a Graph (http://nces.ed.gov/nceskids/createagraph/default.aspx) albo ChartGizmo (http://chartgizmo.com). To z pewnością nie wszystkie dostępne serwisy pozwalające rysować wykresy i schematy, ale wśród przedstawionych propozycji każdy powinien znaleźć odpowiadające mu rozwiązanie.