Telewizory 4K w odróżnieniu od odbiorników Full HD wyświetlają obraz posiadający aż 4-krotnie większą liczbę pikseli, przekładającą się na bardzo znaczącą różnicę w kwestii ilości widocznych na ekranie detali, a o jakości tego standardu najłatwiej przekonać się oglądając np. przeskalowaną do 4K transmisję sportową lub jeden z najnowszych kinowych blockbusterów odtworzonych z krążka Blu-ray.
Jeszcze do niedawna za urządzenia oferujące rozdzielczość 3840×2160 pikseli trzeba było wyłożyć równowartość kilkunastu tysięcy PLN – obecnie ich cena ustaliła się na bardzo przyzwoitym poziomie, co w perspektywie gorączki świątecznych zakupów może zachęcić cię do nabycia nowego władcy twojego salonu…
SONY KD49X8500B
Specyfikacja
- 3D Pasywne
- OKULARY Dwie pary
- TUNER DVB-T2
- HDMI 2.0 Tak
- HEVC Tak
- GŁOŚNIKI 20 W
- WYSOKOŚĆ 664 mm
- SZEROKOŚĆ 1094 mm
- GRUBOŚĆ 66 mm
- WAGA 18,1 kg
- CENA 6 000 PLN
Suche fakty
- OBRAZ Skalowanie do 4K wypada świetnie. Razi natomiast niezbyt głęboka czerń.
- WYKONANIE Jest w porządku, ale nie ma się tu czym zachwycać.
- DŹWIĘK Bez zestawu audio się nie obejdzie.
- DETALE Bardzo cienka ramka ekranu ma prawo się podobać.
Sony to niekwestionowany władca Ultra HD. Japoński gigant posiada w Los Angeles swoje własne studio odpowiedzialne za nagrywanie filmów/seriali w tym standardzie oraz nieustannie zalewa rynek wieloma urządzeniami obsługującymi rozdzielczość 4K, wśród których można znaleźć kamery, projektory i – jakżeby inaczej – telewizory.
Linia X85 obejmuje modele z dolnej półki cenowej, więc decydując się na zakup któregoś z nich należy brać pod uwagę obecność pewnych aspektów odpowiedzialnych za tak atrakcyjny koszt tego odbiornika. Zacznijmy jednak od plusów, na czele z 49-calowym ekranem wyświetlającym naprawdę niezłej jakości obraz 4K – zarówno natywny, jak i ten poddany wcześniejszemu skalowaniu. Wrażenie robi zwłaszcza drugi z wariantów, gdyż dzięki procesorowi 4K X-Reality Pro sztuczne podbijanie rozdzielczości obrazu wypada tutaj wręcz wyśmienicie.
Zastosowany przez Sony panel IPS radzi sobie dobrze przy jasnych scenach, natomiast podczas wyświetlania ciemnego obrazu daje się odczuć jego niezbyt przekonującą głębię. Drobne zastrzeżenia można mieć tez pod adresem płynności skalowanego obrazu podczas bardziej dynamicznych scen.
Nie trzeba mieć wtedy sokolego wzroku, by dostrzec delikatny motion blur, będący problemem wielu urządzeń z podobnego segmentu cenowego. Owe rozmycie kłuje w oczy zwłaszcza przy oglądaniu transmisji sportowych, co może nie spodobać się wielu wizualnym estetom. Niski koszt urządzenia nie wpłynął na szczęście na ilość opcji podłączeniowych i możemy się tu cieszyć m.in. obsługą NFC oraz złączem HDMI 2.0.
KD49X8500B kusi swą relatywnie niską ceną i dopracowanym skalowaniem, ale w naszym teście znajduje się jeszcze tańszy produkt, który pod względem oferowanych możliwości nie daje najmniejszych szans telewizorowi Sony.
Zdaniem T3 3/5
Nie jest doskonały, choć dzięki niskiej cenie może trafić do niejednego salonu.
LG 55UB950V
Specyfikacja
- 3D Pasywne
- OKULARY Dwie pary
- TUNER DVB-C, DVB-T2, DVB-S2
- HDMI 2.0 Tak
- HEVC Tak
- GŁOŚNIKI 20 W + 15 W
- WYSOKOŚĆ 734 mm
- SZEROKOŚĆ 1232 mm
- GRUBOŚĆ 60 mm
- WAGA 23,1 kg
- CENA 7 500 PLN
Suche fakty
- OBRAZ Podobnie jak w przypadku Sony – jakość czerni nie powala na kolana.
- WYKONANIE Model ten wyprodukowano z użyciem wysokiej klasy materiałów.
- DŹWIĘK Wbudowany system audio 2.1 zaprojektowany przez Harman Kardon.
- DETALE Metalowa ramka nadaje mu luksusowego powabu.
Przy rozważaniu o rozwoju telewizyjnych funkcji smart, pod żadnym pozorem nie powinno się zapominać o przykładzie firmy LG, która w krótkim czasie przeszła w tej kwestii prawdziwą rewolucję. Jej egzemplifikacją jest bez wątpienia interfejs webOS, obecny niemalże we wszystkich najnowszych odbiornikach wyprodukowanych przez koreański koncern. W opinii wielu znawców branży uchodzi on za najlepszy telewizyjny system operacyjny, cechujący się największą przystępnością, a już zwłaszcza dla użytkownika trzymającego w dłoni dedykowany kontroler Magic Remote.
Sprawy dobrze mają się również w temacie designu i jakości wykonania urządzenia. Metaliczność konstrukcji przyciąga spojrzenia, podobnie zresztą jak stylistyczny minimalizm, widoczny przede wszystkim na przykładzie intrygującej podstawki. LG wyposażyło też swój sprzęt w dużą liczbę złącz, a dzięki portowi HDMI 2.0 oraz wsparciu dla kodowania HEVC model ten spokojnie będzie nam służył przez długie lata.
Największym mankamentem koreańskiego telewizora jest słaby kontrast widoczny głównie podczas oglądania materiałów w natywnej rozdzielczości 4K. Sama matryca z wyświetlaniem jasnych kolorów radzi sobie nieźle, czego niestety nie można powiedzieć o czerniach, którym zdecydowanie brakuje nieco większej wyrazistości.
Zakup tego modelu odradzamy zapalonym graczom z alergią na duży input lag, ponieważ zjawisko to jest w jego przypadku dość mocno odczuwalne. Osoby nie lubiące spędzać wolnego czasu z padem w dłoniach oraz maniacy sportu mogą się zaś cieszyć z wysokiej jakości obrazu dynamicznego, pozbawionego nawet najmniejszych smużeń.
Generalnie można rzec, że mamy do czynienia z bardzo udanym sprzętem, ale z uwagi na problemy z input lagiem sporym nadużyciem byłoby danie temu telewizorowi pięciu gwiazdek.
Zdaniem T3 4/5
Zadowoli każdego kinomaniaka oraz wielbiciela eleganckiego designu.
PHILIPS 55PUS7809
Specyfikacja
- 3D Pasywne
- OKULARY Cztery pary
- TUNER DVB-C, DVB-T/T2, DVB-S/S2
- HDMI 2.0 Brak
- HEVC Brak
- GŁOŚNIKI 25 W
- WYSOKOŚĆ 710 mm
- SZEROKOŚĆ 1232 mm
- GRUBOŚĆ 350 mm
- WAGA 19,5 kg
- CENA 6 000 PLN
Suche fakty
- OBRAZ Dobrze radzi sobie ze scenami dynamicznymi.
- WYKONANIE Solidne, choć podstawka wygląda niezbyt efektownie.
- DŹWIĘK Głośniki stereo o mocy 25 W zapewniają odpowiednio donośne brzmienie.
- DETALE Podświetlenie Ambilight znacząco poprawia komfort podczas seansu.
Widoczny na zdjęciu model można kupić już za 6 000 PLN, co stawia go w gronie faworytów dla konsumentów liczących się z każdą stówą mającą zostać wydaną na nowy telewizor. Co ciekawe, atrakcyjnej cenie towarzyszy tutaj równie przyjemny wygląd urządzenia, którego jakość wykonania zawstydza sporą liczbę o wiele droższych odbiorników.
Choć można zachwycać się smukłością metalicznej konstrukcji, to największe wrażenie zdecydowanie robi tu podświetlenie Ambilight. Znajdujące się z tyłu obudowy cztery kolorowe diody LED rozświetlają przestrzeń za odbiornikiem, automatycznie dopasowując barwę światła do obrazu wyświetlanego na ekranie telewizora.
Co więcej – jeśli chcesz, by twój salon wypełnił prawdziwy pokaz świateł synchronizowanych kolorystycznie z aktualną zawartością ekranu, to możesz wyposażyć się w zestaw żarówek Philips Hue, które za pośrednictwem sieci Wi-Fi będą dopasowywać swą barwę do podświetlenia Ambilight.
Telewizor Philipsa bezproblemowo radzi sobie ze skalowaniem do rozdzielczości 4K oraz oferuje bardzo dobre parametry wyświetlanego obrazu i nawet przy oglądaniu filmów w 1080p można docenić jego dużą szczegółowość.
Smuci fakt, że Philips nie zdecydował się na implementację zbyt wielu technologii czyniących z tego modelu sprzęt gotowy sprostać multimedialnym wyzwaniom przyszłości. Po pierwsze, brakuje tutaj obsługi standardu HEVC (H.265) obsługującego skompresowane pliki wideo w wysokich rozdzielczościach. Drugim powodem do narzekań jest nieobecność portu HDMI 2.0 – na jego brak utyskiwać mogą zwłaszcza wizualni puryści, dla których obraz 4K odtwarzany z prędkością
30 fps nie stanowi spełnienia ich multimedialnych marzeń.
55PUS7809 nie jest może najwspanialszym telewizorem jaki możesz wstawić do swojego salonu, ale kosztuje niewiele i na dzień dzisiejszy oferuje jakość obrazu, obok której nie można przejść obojętnie.
Zdaniem T3 4/5
Przystępny cenowo telewizor, będący świetną opcją na zakup „tu i teraz”.
PANASONIC TX-50AX800E
Specyfikacja
- 3D Aktywne
- OKULARY Dwie pary
- TUNER DVB-C, DVB-T/T2, DVB-S2
- HDMI 2.0 Tak
- HEVC Tak
- GŁOŚNIKI 18 W
- WYSOKOŚĆ 673 mm
- SZEROKOŚĆ 1131 mm
- GRUBOŚĆ 42 mm
- WAGA 24 kg
- CENA 8 100 PLN
Suche fakty
- OBRAZ Oszałamiające kolory oraz głębia czerni.
- WYKONANIE Bardzo solidne, widać tu dbałość o najmniejsze detale.
- DŹWIĘK 18 W to trochę za mało, warto więc poratować się jakimś zestawem audio.
- DETALE Na uwagę zasługuje zwłaszcza innowacyjny kształt podstawy.
Zacznijmy z grubej rury – jakość natywnego obrazu 4K oferowana przez telewizor Panasonica jest po prostu wspaniała. Świetne odwzorowanie barw w połączeniu z niezwykle głębokimi czerniami tworzy cudowną wizualną kompozycję, która jest w stanie doprowadzić do wizualnej ekstazy każdą parę oczu.
Kiedy model ten po raz pierwszy pojawił się na sklepowych półkach, brakowało mu kilku funkcji zapewniających optymalny komfort rozkoszowania się przesyłanym strumieniowo obrazem w rozdzielczości 4K. We wrześniu jednak pojawiła się poważna aktualizacja oprogramowania, czyniąca z niego prawdziwego multimedialnego debeściaka.
Oprócz tego, Panasonic wyposażył swój sprzęt w fantastyczną funkcję pozwalającą na oglądanie oraz nagrywanie dwóch transmisji telewizyjnych w tym samym czasie. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość bardzo łatwego przesłania sygnału z jednego z dwóch tunerów na wyświetlacz urządzenia mobilnego posiadającego zainstalowaną dedykowaną aplikację. Dzięki temu rodzinne wojny o pilota odchodzą w zapomnienie – ty możesz w spokoju oglądać mecz, a twoja lepsza połowa na tablecie będzie ekscytować się kolejnym odcinkiem swojego ulubionego serialu.
Telewizor Panasonica posiada też sporą liczbę różnego rodzaju aplikacji multimedialnych, zaś cały system operacyjny umiejętnie współpracuje z wbudowaną w urządzenie kamerą z mikrofonem. Dzięki tej ostatniej kwestii w dziecinnie prosty sposób można stworzyć/obsługiwać spersonalizowany interfejs użytkownika dla każdego członka rodziny.
Gdybyśmy mieli wymienić jakiekolwiek wady tego modelu, to po dłuższym zastanowieniu wskazalibyśmy na głośniki. Ich 18-watowa moc okazuje się niewystarczająca przy seansie w nieco większym pomieszczeniu, tak więc do ceny telewizora warto doliczyć koszt jakiegoś niedrogiego soundbara, który pozwoli w pełni rozkoszować się możliwościami tego odjazdowego sprzętu.
Zdaniem T3 4/5
Dla tego sprzętu warto porzucić nawet najlepszy telewizor Full HD.
SAMSUNG UE48HU7500
Specyfikacja
- 3D Aktywne
- OKULARY Dwie pary
- TUNER DVB-T, DVB-C, DVB-S2
- HDMI 2.0 Tak
- HEVC Tak
- GŁOŚNIKI 60 W
- WYSOKOŚĆ 621 mm
- SZEROKOŚĆ 1073 mm
- GRUBOŚĆ 36 mm
- WAGA 14 kg
- CENA 5 500 PLN
Suche fakty
- OBRAZ Jakością 4K zawstydza o wiele droższe modele.
- WYKONANIE Schludny minimalizm jest tu kluczem do sukcesu.
- DŹWIĘK 60-watowe głośniki dają niezłego czadu.
- DETALE Designerskiej prostocie zawdzięczamy stonowany wygląd pozbawiony wizualnych fajerwerków.
Przy przekątnej o rozmiarach 48 cali telewizor Samsunga jest najmniejszym spośród zaprezentowanych tu modeli, ale nawet na tak „niewielkim” ekranie jak na dłoni widać doskonałą jakość obrazu 4K. UE48HU7500 jest również bardzo nowoczesnym sprzętem, zaś dzięki obsłudze HDMI 2.0 oraz standardu HEVC jego zakup można rozpatrywać w kategoriach inwestycji na lata.
Pod względem designu testowany model nie jest może tak doskonały jak niektóre inne pomysły Samsunga, ale w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że jest brzydki. Stylistyczny minimalizm widoczny jest także w przypadku interfejsu użytkownika – akurat w tej kwestii stanowi to zaletę, gdyż poruszanie się po ogromnej liczbie dostępnych aplikacji oraz funkcji Smart TV jest szybką i bardzo intuicyjną czynnością.
Jakość natywnego obrazu w rozdzielczości 3840×2160 pikseli w przypadku Samsunga jest tak dobra, że z miejsca obala argument kwestionujący zasadność produkcji telewizorów 4K w rozmiarach mniejszych niż 50 cali. Jeśli jednak wolisz oglądać filmy na większym sprzęcie to droga wolna – koreański koncern w niewiele wyższej cenie oferuje ten model w kilku pokaźniejszych wersjach gabarytowych.
Osoby kupujące nowy odbiornik głównie dla funkcji skalowania obrazu również nie będą mieć tu powodu do narzekań. Filmy w sztucznie podbitej rozdzielczości prezentują się tu fenomenalnie i jesteśmy nawet w stanie zaryzykować stwierdzenie, że ich jakość wypada najlepiej spośród wszystkich telewizorów 4K, jakie mieliśmy okazję testować w historii naszego magazynu.
Koreański telewizor sprzedawany jest z dodatkowym kontrolerem Smart Control zapewniającym wygodniejszą obsługę systemowego menu. Warto też pamiętać, że mamy tu do czynienia ze sprzętem Samsunga, co przekłada się na ogromną liczbę funkcji Smart TV – najlepsze wrażenie robi oczywiście kontrola urządzenia głosem, której na próżno szukać w urządzeniach dostępnych w tak niskiej cenie.
Zdaniem T3 5/5
Doskonały telewizor 4K oferujący bezkonkurencyjny stosunek jakości do ceny.
Dlaczego Samsung UE48HU7500 zasługuje na waszą miłość i pieniądze?
- 1/ Oferuje olśniewającą jakość obrazu 4K.
- 2/ Obraz poddany skalowaniu do rozdzielczości Ultra HD wygląda tu rewelacyjnie.
- 3/ Posiada mnóstwo funkcji Smart TV – zarówno tych efektownych, jak i tych bardziej przydatnych.
- 4/ Ma niezwykle prosty w obsłudze interfejs użytkownika.
- 5/ Może nie jest dziełem sztuki, ale z powodzeniem będzie stanowić główną ozdobę twojego salonu.
- 6/ Technologia aktywnego 3D pozwala uchwycić większą liczbę detali trójwymiarowego obrazu.
- 7/ Ma port HDMI 2.0 i obsługuje kodowanie HEVC. Innymi słowy – to sprzęt na przynajmniej pięć lat.
- 8/ To telewizor Samsunga, wobec czego znajdziesz w nim ogromną liczbę różnego rodzaju aplikacji.
- 9/ Głośniki o mocy 40 W nie wymuszają potrzeby dokupowania dodatkowego sprzętu audio.
- 10/ Może być twój za 5 500 PLN.
Naszym zdaniem…
4K przestało już uchodzić za ekscytującą technologię dostępną wyłącznie dla osób z miesięcznymi zarobkami wyrażonymi przynajmniej pięcioma cyframi przed przecinkiem. Obecnie niemal każdy może sobie pozwolić na zakup telewizora z ekranem o rozdzielczości 3840×2160 pikseli, dlatego też postanowiliśmy wziąć na warsztat kilka z najciekawszych naszym zdaniem modeli, których cena może uchodzić za akceptowalną z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego.
Krótko zastanawialiśmy się nad przyznaniem zwycięskiego lauru, a ostatecznie wyróżnienie to powędrowało do Samsunga, który za bajecznie atrakcyjną cenę oferuje fantastyczną jakość obrazu oraz bezkonkurencyjną funkcjonalność w zakresie rozwiązań Smart TV. Tuż za nim uplasował się Panasonic – kosztuje nieco więcej od koreańskiego konkurenta, ale za to może pochwalić się bardzo ładnym i najbardziej szczegółowym obrazem spośród wszystkich urządzeń w tym zestawieniu.
Atrakcyjną ceną kuszą również modele od Sony oraz Philipsa. Zwłaszcza ten drugi zasługuje na nieco większą uwagę z racji fantastycznego dodatku w postaci podświetlenia Ambilight. Bardzo spodobał nam się również telewizor marki LG, który poza świetnym wyglądem oraz fantastycznym interfejsem bryluje też wysoką jakością obrazu skalowanego do rozdzielczości 4K.