Połącz się z nami

Newsy

SpaceX przekłada lot kapsuły Crew Dragon

Pierwszy test dopiero w marcu.

Opublikowane

dnia

Prace nad kapsułą transportową Crew Dragon idą do przodu, ale nie tak szybko, jak zakładano. Jej pierwszy, testowy lot miał planowo odbyć się w styczniu, ale był już kilkukrotnie przekładany. Kolejny termin został wstępnie ustalony na marzec.

Dziewiczy lot Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną odbędzie się oczywiście w trybie bezzałogowym i bezładunkowym, ale docelowo kapsułą będą mogli podróżować astronauci wraz ze sprzętem. Pierwszy start będzie stanowił test funkcjonalności rozwiązania SpaceX oraz pomoże w ustaleniu procedur kontroli naziemnej. Ze względu na kilka nieprzewidzianych problemów został on przełożony na 2 marca. Dotarcie na Międzynarodową Stację Kosmiczną zajmie Crew Dragon 2 tygodnie, a po wylądowaniu sprawdzony zostanie stan kapsuły oraz to, czy w obecnym kształcie nadaje się do transportu osób.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, rozpoczną się przygotowania do testu załogowego, który na razie planowany jest na lipiec 2019 – o miesiąc później niż pierwotnie zakładano. Zanim kapsuła z astronautami wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną, będzie ona musiała pomyślnie przejść szereg procedur, które umożliwią jej certyfikację jako bezpiecznej dla ludzi. Oprócz Crew Dragon już niedługo na orbitę ziemską wyniesiony zostanie także CST-100 Starliner produkowany przez Boeinga. Jego pierwszy test bezzałogowy odbędzie się w kwietniu, a załogowy – w sierpniu. Celem NASA jest rozpoczęcie regularnych lotów na MSK jeszcze w tym roku.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Problemy z ekranami recenzenckich telefonów Galaxy Fold

Kontrowersje związane z warstwą ochronną i wytrzymałością na zgięcia.

Opublikowane

dnia

Technologia składanych ekranów dopiero wchodzi do świata smartfonów, dlatego można było przewidzieć, że napotka ona na swojej drodze pewne przeszkody. Część użytkowników recenzenckich egzemplarzy Samsunga Galaxy Fold zgłosiła problemy z wyświetlaczami smartfonów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Sony ujawnia pierwsze informacje na temat PlayStation 5

Wsparcie dla 8K i ray-tracingu.

Opublikowane

dnia

Wieści o następcy PS4 od czasu do czasu pojawiają się w internecie, ale do tej pory żadne z nich nie zostały oficjalnie potwierdzone lub zaprzeczone. Dopiero teraz Sony zdecydowało się na ujawnienie pierwszych detali next-genowej konsoli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Koniec dysputy pomiędzy Apple i Qualcomm

Firmy podpisały porozumienie licencyjne na 6 lat.

Opublikowane

dnia

Jeden z najgłośniejszych sporów w technologicznym świecie, jaki mogliśmy zaobserwować w ciągu ostatnich lat, właśnie dobiegł końca. Apple i Qualcomm porozumiały się w sprawie sporu o rzekomo skradzione rozwiązania patentowe i podpisały umowę licencyjną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Serce wydrukowane na drukarce 3D

Do jego stworzenia wykorzystano komórki pacjenta.

Opublikowane

dnia

Druk 3D jest stosowany w naukach medycznych nie od dzisiaj, ale do tej pory nie był on stosowany do drukowania w pełni działających organów. Aż do teraz – naukowcy zaprezentowali pierwsze unaczynione serce wydrukowane z ludzkich komórek.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne