Połącz się z nami

Newsy

SpaceX z misją dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kapsuła Dragon została wyniesiona przez używaną rakietę.

Opublikowane

dnia

Siódma w tym roku misja SpaceX zakończyła się sukcesem. Używana rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę Ziemi kapsułę Dragon pełną zapasów dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czternasta misja SpaceX dla NASA oznaczona numerem CRS-14 zakończyła się pomyślnym wystrzeleniem rakiety Falcon 9 z kapsułą transportową Dragon. Co najciekawsze, zarówno silniki rakietowe, jak i kapsuła zostały już wcześniej wykorzystane podczas dwóch niezależnych misji: CRS-12 i CRS-8. SpaceX nie zdecydowało się na kolejne wylądowanie „recyklingowanego” Falcon 9. Kapsuła Dragon ma dotrzeć do celu w dniu dzisiejszym. Jest ona wypełniona ponad 2,5 tonami sprzętu i zapasów przeznaczonych dla astronautów. Za miesiąc ma powrócić na Ziemię, niosąc ze sobą ok. 2 ton zużytego sprzętu, w tym zepsutego robota Robonaut 2.

Co znajduje się w kapsule Dragon? Oprócz standardowych zapasów takich, jak żywność czy sprzęt badawczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafi… drukarka. Nie byle jaka, bo zaprojektowana specjalnie do pracy w zerowej grawitacji. HP Envy ISS oparta jest na modelu OfficeJet 5740, ale wykonana z niepalnych materiałów i zoptymalizowana do drukowania w różnych orientacjach przestrzennych. Modernizacja tego elementu wyposażenia stacji jest zadziwiająco ważna – astronauci zużywają prawie dwie ryzy papieru miesięcznie, a drukarka była ostatni raz wymieniana 17 lat temu. Co ciekawe, Envy ISS również zostało wydrukowane – na drukarce 3D.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Facebook uruchamia własny system płatności

Pozwala na przesyłanie pieniędzy wewnątrz aplikacji.

Opublikowane

dnia

Zakupy w Marketplace, urodzinowe akcje charytatywne – Facebook ma sporo zakątków, w których można wydać pieniądze. W przyszłości będzie można zapłacić nie tylko kartą lub przelewem, ale również za pośrednictwem usługi Facebook Pay, która automatycznie obsłuży nasze transakcje.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Kolejna fabryka Tesli powstanie w Berlinie

Będzie produkowała baterie, napędy i niektóre modele.

Opublikowane

dnia

Po Stanach Zjednoczonych i Chinach przyszedł czas na Europę. Elon Musk oficjalnie potwierdził, że kolejna fabryka Tesli powstanie w Niemczech. Plany firmy zakładają, że produkcja ruszy już w 2021 roku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje ekspansję na rynku AR

W planach headset, okulary i nowe funkcje na iPadzie.

Opublikowane

dnia

O tym, że Apple z nadzieją patrzy w stronę rozwiązań AR, wiadomo nie od dziś. Póki co firma stara się zachować w sekrecie swoje plany związane z rzeczywistością rozszerzoną, ale najnowsze przecieki zdają się potwierdzać, że już wkrótce mocno zaznaczy ona swoją pozycję na tym rynku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Oficjalna premiera Disney+

Serwis streamingowy dostępny dla subskrybentów w trzech krajach.

Opublikowane

dnia

To chyba najbardziej oczekiwana premiera wśród serwisów streamingowych – w końcu po raz pierwszy w jednym miejscu dostępne będą wszystkie produkcje z uniwersum Marvela, Gwiezdnych Wojen czy klasyczne, disneyowskie filmy. Czego jeszcze możemy spodziewać się po usłudze Disney+?

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google otwiera projekt Google Cardboard

Teraz każdy może stworzyć aplikację VR.

Opublikowane

dnia

Ledwie miesiąc temu pożegnaliśmy Google Daydream, najambitniejszy projekt zakładający wprowadzenie wirtualnej rzeczywistości na smartfony. Na otarcie łez Google daje nam otwarty dostęp do kodu źródłowego i narzędzi służących do budowania apek na nieco bardziej, hmm, chałupniczy headset.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne