Połącz się z nami

Newsy

Samsung i Uniwersytet Stanforda projektują ekran do VR

Zagęszczenie 10000 ppi ma wyeliminować efekt migotania obrazu.

Aby przenieść się do świata wirtualnej rzeczywistości, niezbędny jest wyświetlacz o dużej rozdzielczości i prędkości odświeżania – rozpikselowany, rwący się obraz potrafi skutecznie zniechęcić do gry w VR. Samsung i naukowcy z Uniwersytetu Stanforda właśnie zaprezentowali technologię newOLED, która może być przyszłością headsetów.

Sekretem nowej technologii jest otaczająca organiczne diody LED, metalowa warstwa odbijająca światło pokryta mikroskopijnymi zmarszczeniami. Zmienia ona właściwości optyczne LED-ów, jednocześnie zachowując wysoką jasność wyświetlacza. Dzięki niej diody mogą zostać rozmieszczone znacznie gęściej, uzyskując wartość zagęszczenia 10000 ppi, tak małą, że nie ludzkie oko nie rozpozna poszczególnych „kropek” nawet z bardzo małej odległości.

Główną dziedziną, w której Samsung chce wykorzystać technologię newOLED, jest wirtualna rzeczywistość – w końcu zakłada ona noszenie wyświetlacza przy twarzy przez dość długi czas. Ekran o tak dużej liczbie pikseli na cal jest kompletnie niewrażliwy na efekt drzwi ekranowych, czyli charakterystyczne migotanie obrazu podczas ruchu głową, wywołane przez zauważalne ludzkim okiem przerwy między diodami. Wyposażony w niego headset może zatem wyeliminować bóle głowy, których do tej pory doświadczali niektórzy użytkownicy VR.

Samsung ma w planach stworzenie pełnowymiarowego wyświetlacza 10000 ppi i opracowanie technologii pozwalającej na masową produkcję wyświetlaczy newOLED. Należy zauważyć, że minie jeszcze parę lat, zanim na rynku pojawią się komputery zdolne udźwignąć płynne wyświetlanie takiej liczby pikseli co sekundę, ale jest na co czekać.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

HTC XR suite – produktywność przyszłości

Publikacje

Hyundai prezentuje nową platformę dla aut elektrycznych

Newsy

Snapdragon 888 – nowy flagowy procesor od Qualcomm

Newsy

TEST: TP-Link Deco S4

Testy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!