SOCJAL
Do góry

Rozszerzona rzeczywistość dentystyczna

Piękny uśmiech za pomocą mapowania szczęki.

Wizyty u dentysty są dla wielu z nas zmorą. Szwajcarski startup Kapanu ma na to sposób – dzięki systemowi wizualizacji szczęki i rzeczywistości rozszerzonej daje nam podgląd możliwych zmian w uzębieniu.

Kapanu to firma spin-offowa, której początki znajdują się na uniwersytecie technologicznym w Zurychu. We współpracy z Disney Research opracowała ona pierwszy na świecie system AR dedykowany dla stomatologii. Zasada działania „Kapanu Augmented Reality Engine” jest bardzo prosta. Jej pierwszym krokiem jest wykonanie trójwymiarowego skanu jamy ustnej i porównaniu jej ze znajdującymi się w bazie danych wzorcami zdrowych zębów. Użytkownik otrzymuje wirtualną wizualizację swojej jamy ustnej po zabiegu wstawienia nowych implantów lub chirurgii szczękowej. Na dodatek system jest interaktywny – szerokość, wysokość i kształt zębów można ustawiać zgodnie ze swoimi preferencjami. Wszystkie zmiany widoczne są na żywo.

Kapanu jest jednym z przykładów wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej w celach niezwiązanych z rozrywką. Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozwiązanie to pojawi się w gabinetach dentystycznych, ale można z pewnością stwierdzić, że przetrze ono szlaki kolejnym medycznym i ekonomicznym zastosowaniom AR.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy