SOCJAL
Do góry

Project Loon: mobilne wieże transmisyjne nad Portoryko

Kolejny gigant technologiczny dostarcza pomoc humanitarną.

Zniszczone przez huragan Maria Portoryko otrzymuje pomoc humanitarną z wielu źródeł, jednak nawet to nie wystarcza do uporania się ze skutkami katastrofy. Przywrócenie komunikacji telefonicznej jest obecnie jednym z priorytetów, ponieważ ponad 80% infrastruktury telefonicznej wyspy jest wciąż niedostępne. Zajmie się tym m.in. Alphabet, macierzysta jednostka Google.

W zaproponowanym przez Alphabet rozwiązaniu nazwanym Project Loon główną rolę odgrywają… balony. Nie są to jednak zwykłe gumowe zabawki do nadmuchania, a wysokościowe, zasilane energią słoneczną jednostki wyposażone w przenośne stacje bazowe telefonii komórkowej. Wieże zapewniają dostęp do pełnego wachlarza usług telekomunikacyjnych, w tym internetu. To nie pierwszy przypadek wykorzystania ich podczas akcji humanitarnej – w tym roku Project Loon pomógł przywrócić komunikację po katastrofalnych powodziach w Peru. Balony mogą być wykorzystywane nie tylko w sytuacjach awaryjnych, ale również tworzyć podwaliny „stałej” infrastruktury telekomunikacyjnej w niedostępnych rejonach świata.

Nie tylko Alphabet niesie pomoc mieszkańcom Portoryko. Przywracaniem łączności na wyspie zajął się również Facebook. Natomiast Elon Musk chce zająć się dostarczeniem energii do domostw i schronień – panele słoneczne Tesla SolarCity mają zaspokoić potrzeby energetyczne wszystkich osób, które obecnie pozostają bez dostępu do źródła prądu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy