Połącz się z nami

Newsy

Polska wersja Wikipedii nie działa

To protest przeciwko zmianom w dyrektywie o prawach autorskich.

Opublikowane

dnia

Kontrowersyjna nowelizacja internetowych praw autorskich, nad którą pracują europarlamentarzyści, spotkała się z odzewem nie tylko ze strony internautów. Przeciwko wprowadzeniu zmian opowiedziała się także Wikipedia. W proteście przed nowymi ustaleniami niektóre z jej wersji językowych, w tym polska, zostały tymczasowo zablokowane.

Fundacja Wikipedia protestuje przeciwko dwóm kontrowersyjnym artykułom zawartym w nowelizacji prawa autorskiego Unii Europejskiej. Artykuł 11 przyznaje wydawcom publikacji prasowych wyłączne prawa do ich dystrybucji i rozpowszechniania, w efekcie dając możliwość licencjonowania publikowanej treści i żądania opłat za jej linkowanie i cytowanie. Działanie to utrudniłoby dostęp i korzystanie ze źródeł zamieszczanych pod artykułami na Wikipedii. Artykuł 13 narzuca natomiast na wydawcę serwisu obowiązek monitorowania umieszczanej przez użytkowników zawartości i usuwanie elementów, które mogłyby stanowić potencjalne naruszenie praw autorskich. Fundacja Wikipedia obawia się, że może on zniechęcić użytkowników do dzielenia się niektórymi rodzajami wykonanej zawartości – mimo niekomercyjnej działalności portalu każdy plik na nim udostępniony jest objęty komercyjną licencją.

Z tego powodu dostęp do zasobów najpopularniejszej darmowej encyklopedii został czasowo zablokowany w niektórych krajach europejskich. Do protestu dołączyły Polska, Hiszpania, Włochy i Estonia; komunikat został opublikowany także po angielsku, katalońsku, francusku, holendersku i portugalsku. Dostęp do Wikipedii zostanie odblokowany w dniu dzisiejszym o 15:00, czyli w momencie głosowania nad przyjęciem dyrektywy do dalszych procedur w niezmienionym kształcie. Do tego czasu większość zasobów będzie nieaktywna, a jedyne dostępne hasło to to opisujące samą dyrektywę. Pod apelem znajduje się również link do strony, poprzez którą internauta może skontaktować się ze swoim europosłem i zaapelować o głosowanie przeciwko przyjęciu kontrowersyjnego prawa.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Samsung Galaxy Fold – drugie podejście po falstarcie

Opublikowane

dnia

To jeszcze nie oficjalna informacja, ale źródło jest całkiem poważne: Narodowy Uniwersytet Seulski i KAIST, jak również „ktoś bliski sprawie”, informują, że Samsung Galaxy Fold po licznych perturbacjach trafi na rynek w okolicach prezentacji modelu Galaxy Note 10, która będzie miała miejsce już 7 sierpnia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Creative Outlier Gold: Całkowicie bezprzewodowe słuchawki z oprogramowaniem Super X-Fi

Opublikowane

dnia

Creative Technology Ltd  ogłosiła dziś wprowadzenie na rynek Creative Outlier Gold, kontynuację uznanego przez krytyków Creative Outlier Air, który wprowadził na rynek konkurencyjny cenowo, prawdziwie bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Dzięki Outlier Gold użytkownicy mogą oczekiwać nowych ulepszeń, które wyznaczą nowy standard w tym segmencie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera soundbara Samsung Harman Kardon Q80R

Opublikowane

dnia

Samsung wprowadził właśnie do sprzedaży soundbara Samsung Harman Kardon Q80R, który w założeniu ma być idealnym towarzyszem dla telewizora QLED Q80.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Thule Gauntlet – nowe, „pancerne” futerały i aktówki na Macbooki (i nie tylko)

Opublikowane

dnia

Na polski rynek trafiły właśnie nowe modele ochronnych futerałów i aktówek na komputery przenośne Apple z serii Thule Gauntlet: Thule Gauntlet MacBook Pro Attaché (dla komputerów 13” i 15”) oraz Thule Gauntlet MacBook Pro Sleeve (Macbook 12/13/15”). Nowości charakteryzują się stylowym, eleganckim wzornictwem, wysokim poziomem ochrony oraz tym, że pozwalają na korzystanie z komputerów bez konieczności wyjmowania ich z futerałów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Asystent Google przesyła nasze rozmowy pośrednikom

Afera podsłuchowa od Google?

Opublikowane

dnia

przez

Głośnik Google Home to świetny dodatek do każdego inteligentnego domu. Działający w jego wnętrzu Asystent Google nasłuchuje naszych poleceń po usłyszeniu frazy „OK Google” i odpowiada na nasze pytania lub wykonuje zaprogramowane polecenia. Jak się jednak okazuje nasze rozmowy z urządzeniem nie trafiają jedynie na serwery Google.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne