Połącz się z nami

Newsy

Polska wersja Wikipedii nie działa

To protest przeciwko zmianom w dyrektywie o prawach autorskich.

Opublikowane

dnia

Kontrowersyjna nowelizacja internetowych praw autorskich, nad którą pracują europarlamentarzyści, spotkała się z odzewem nie tylko ze strony internautów. Przeciwko wprowadzeniu zmian opowiedziała się także Wikipedia. W proteście przed nowymi ustaleniami niektóre z jej wersji językowych, w tym polska, zostały tymczasowo zablokowane.

Fundacja Wikipedia protestuje przeciwko dwóm kontrowersyjnym artykułom zawartym w nowelizacji prawa autorskiego Unii Europejskiej. Artykuł 11 przyznaje wydawcom publikacji prasowych wyłączne prawa do ich dystrybucji i rozpowszechniania, w efekcie dając możliwość licencjonowania publikowanej treści i żądania opłat za jej linkowanie i cytowanie. Działanie to utrudniłoby dostęp i korzystanie ze źródeł zamieszczanych pod artykułami na Wikipedii. Artykuł 13 narzuca natomiast na wydawcę serwisu obowiązek monitorowania umieszczanej przez użytkowników zawartości i usuwanie elementów, które mogłyby stanowić potencjalne naruszenie praw autorskich. Fundacja Wikipedia obawia się, że może on zniechęcić użytkowników do dzielenia się niektórymi rodzajami wykonanej zawartości – mimo niekomercyjnej działalności portalu każdy plik na nim udostępniony jest objęty komercyjną licencją.

Z tego powodu dostęp do zasobów najpopularniejszej darmowej encyklopedii został czasowo zablokowany w niektórych krajach europejskich. Do protestu dołączyły Polska, Hiszpania, Włochy i Estonia; komunikat został opublikowany także po angielsku, katalońsku, francusku, holendersku i portugalsku. Dostęp do Wikipedii zostanie odblokowany w dniu dzisiejszym o 15:00, czyli w momencie głosowania nad przyjęciem dyrektywy do dalszych procedur w niezmienionym kształcie. Do tego czasu większość zasobów będzie nieaktywna, a jedyne dostępne hasło to to opisujące samą dyrektywę. Pod apelem znajduje się również link do strony, poprzez którą internauta może skontaktować się ze swoim europosłem i zaapelować o głosowanie przeciwko przyjęciu kontrowersyjnego prawa.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Fundacja Internet Archive udostępnia gry na MS-DOS do pobrania

Aż 2 500 tytułów z lat 80 i 90 do wyboru.

Opublikowane

dnia

Niektórzy czytelnicy na pewno pamiętają erę pierwszych gier na pecety. Stare platformówki, erpegi, puzzle i przygody tekstowe bywają jednak niemożliwe do uruchomienia na nowoczesnych komputerach, nawet za pomocą DOS-owych emulatorów. Na szczęście teraz możemy zagrać w nie za pośrednictwem Internet Archive.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Razer Blade 15 Advanced z optyczną klawiaturą

Wykorzystuje ona podczerwone czujniki.

Opublikowane

dnia

Klawiatury w laptopach dzielą się na dwie grupy: mechaniczne, które są głośne, ale żywotne, oraz te bardziej popularne, membranowe – pracujące cicho, chociaż dość szybko się zużywające. Razer właśnie dorzucił do tego zestawienia kolejny rodzaj przełączników, optyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Ford i Audi prezentują system wirtualnej rzeczywistości do samochodu

Oparty na filmie Narzeczona Frankensteina.

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość w aucie to technologia, która zmieni dowolny przejazd w interaktywną przygodę – oczywiście o ile nie siedzimy na fotelu kierowcy. Ford, Audi Holoride i Universal Monsters zaprezentowali właśnie system rozrywki VR do samochodu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Facebook Libra traci poparcie Visy i MasterCard

Poważne kłopoty kryptowaluty Facebooka.

Opublikowane

dnia

Ledwie tydzień temu pisaliśmy o wycofaniu się systemu płatności PayPal z organizacji Libra, mającej na celu stworzenie uniwersalnej kryptowaluty. Teraz ambitny projekt zapoczątkowany przez Facebooka otrzymał kolejny cios, tym razem ze strony pięciu kolejnych partnerów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

„Batwoman” – nowy serial inspirowany komiksami DC

Premiera w HBO GO już 15 października.

Opublikowane

dnia

przez

Batwoman to nowy serial przygodowy inspirowany bohaterami z komiksów DC, w którym rolę Mrocznego Rycerza przyjmuje na siebie kobieta. Główna bohaterka, aby pomóc ojcu i uratować Gotham przed chaosem, zostaje tytułową Batwoman. Premiera serialu Batwoman odbędzie się już 15 października w HBO GO.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne