Połącz się z nami

Newsy

Polska wersja Wikipedii nie działa

To protest przeciwko zmianom w dyrektywie o prawach autorskich.

Opublikowane

dnia

Kontrowersyjna nowelizacja internetowych praw autorskich, nad którą pracują europarlamentarzyści, spotkała się z odzewem nie tylko ze strony internautów. Przeciwko wprowadzeniu zmian opowiedziała się także Wikipedia. W proteście przed nowymi ustaleniami niektóre z jej wersji językowych, w tym polska, zostały tymczasowo zablokowane.

Fundacja Wikipedia protestuje przeciwko dwóm kontrowersyjnym artykułom zawartym w nowelizacji prawa autorskiego Unii Europejskiej. Artykuł 11 przyznaje wydawcom publikacji prasowych wyłączne prawa do ich dystrybucji i rozpowszechniania, w efekcie dając możliwość licencjonowania publikowanej treści i żądania opłat za jej linkowanie i cytowanie. Działanie to utrudniłoby dostęp i korzystanie ze źródeł zamieszczanych pod artykułami na Wikipedii. Artykuł 13 narzuca natomiast na wydawcę serwisu obowiązek monitorowania umieszczanej przez użytkowników zawartości i usuwanie elementów, które mogłyby stanowić potencjalne naruszenie praw autorskich. Fundacja Wikipedia obawia się, że może on zniechęcić użytkowników do dzielenia się niektórymi rodzajami wykonanej zawartości – mimo niekomercyjnej działalności portalu każdy plik na nim udostępniony jest objęty komercyjną licencją.

Z tego powodu dostęp do zasobów najpopularniejszej darmowej encyklopedii został czasowo zablokowany w niektórych krajach europejskich. Do protestu dołączyły Polska, Hiszpania, Włochy i Estonia; komunikat został opublikowany także po angielsku, katalońsku, francusku, holendersku i portugalsku. Dostęp do Wikipedii zostanie odblokowany w dniu dzisiejszym o 15:00, czyli w momencie głosowania nad przyjęciem dyrektywy do dalszych procedur w niezmienionym kształcie. Do tego czasu większość zasobów będzie nieaktywna, a jedyne dostępne hasło to to opisujące samą dyrektywę. Pod apelem znajduje się również link do strony, poprzez którą internauta może skontaktować się ze swoim europosłem i zaapelować o głosowanie przeciwko przyjęciu kontrowersyjnego prawa.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Samsung aktualizuje starsze smartwatche

Funkcje z Galaxy Watch Active trafią na wszystkie modele.

Opublikowane

dnia

Posiadacze starszych smartwatchy od Samsunga już w tym tygodniu mogą liczyć na miłą niespodziankę. Firma zapowiedziała, że ich oprogramowanie zostanie zaktualizowane o interfejs One UI i dodatkowe funkcje z najnowszego Galaxy Watch Active.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google prezentuje nową edycję Google Glass

Sprzęt przeznaczony jest dla użytkowników biznesowych.

Opublikowane

dnia

Google Glass zapisało się w historii jako jedno z pierwszych urządzeń AR, ale daleko mu było do ideału. Mimo niezliczonej ilości memów, które powstały na temat okularów, marka Glass jest ciągle aktywna. Właśnie ukazała się ich najnowsza wersja.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Car Thing – pierwszy sprzęt od Spotify

Sprawdzi, jak słuchamy muzyki w samochodach.

Opublikowane

dnia

Wielu producentów oprogramowania próbuje swoich sił także w tworzeniu sprzętu. Spotify właśnie rozpoczęło testy swojego pierwszego gadżetu – samochodowego odtwarzacza Car Thing. Najprawdopodobniej nie będzie on jednak dostępny w sprzedaży…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google zawiesza współpracę z Huawei

Czy telefony producenta stracą dostęp do aktualizacji?

Opublikowane

dnia

Nie trzeba było długo czekać na reakcje technologicznego świata po ogłoszeniu rozporządzenia o obostrzającego prowadzenie transakcji biznesowych pomiędzy amerykańskimi i chińskimi firmami telekomunikacyjnymi. Google oficjalnie potwierdziło zawieszenie współpracy z Huawei.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Karta microSD 1 TB SanDisk już w sprzedaży

Trzeba jednak długo poczekać na realizację zamówienia.

Opublikowane

dnia

Ta karta od SanDiska to sposób na ostateczne rozwiązanie problemów z miejscem na telefonie. Za 1 TB pojemności przyjdzie nam jednak dość sporo zapłacić.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne