Połącz się z nami

Newsy

Pierwszy w pełni kobiecy spacer kosmiczny

Dwie astronautki wymieniły zepsuty zasilacz.

Spacer kosmiczny odbyty jedynie w kobiecym składzie był przez wiele lat jedynie marzeniem. Dopiero w piątek dwie amerykańskie astronautki, Christina Koch i Jessica Meir, po raz pierwszy z powodzeniem spędziły ponad siedem godzin na zewnątrz stacji kosmicznej.

Zadaniem astronautek była naprawa zewnętrznego zasilacza na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz wykonanie kilku innych drobnych prac konserwacyjnych. Christina Koch i Jessica Meir przebywały w przestrzeni kosmicznej siedem godzin i 17 minut – Koch odbywała kosmiczny spacer po raz czwarty, Meir po raz pierwszy. Całe wydarzenie było strumieniowane na żywo przez NASA. W trakcie prac do astronautek zadzwonił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który złożył im stosowne gratulacje.

Pierwszy spacer kosmiczny z udziałem kobiety odbył się w 1984 roku. Od tej pory na zewnątrz stacji wyszło jedynie 15 kobiet, które zawsze udawały się w przestrzeń kosmiczną w towarzystwie mężczyzn. Na początku wydarzenie było zaplanowane na marzec, ale musiało zostać przełożone – na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie było wystarczającej liczby skafandrów w pasującym rozmiarze. Mimo tego niefortunnego opóźnienia pierwszy spacer kosmiczny i tak spełnił swoją rolę. Ma on bowiem zachęcać młode kobiety do rozważenia kariery astronautki.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Unia Europejska przyspiesza programy kosmiczne

Newsy

NASA stworzyła naszyjnik, który ostrzega przed dotykaniem twarzy

Newsy

NASA ogłasza konkurs na projekt… księżycowej wygódki

Newsy

SpaceX wynosi kolejne 60 satelitów Starlink na orbitę

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!