Połącz się z nami

Newsy

Odkryto kolejne szkodliwe aplikacje na Androida

Na chwilę obecną wciąż są one dostępne w Sklepie Play.

Opublikowane

dnia

Otwarty charakter Androida jest zarówno jego zaletą, jak i wadą. Z jednej strony pozwala on na instalację aplikacji z dowolnego źródła, co daje dostęp do wielu niedostępnych bez VPN-u regionalnych usług i gier, ale ma on także swoją ciemniejszą stronę – większe ryzyko, że ściągana apka może być szkodliwa. Kilka tego typu programów znaleziono w Sklepie Google Play.

Tym razem problem dotyczy aplikacji należących do tzw. oprogramowania fleeceware. Jego zasada działania jest prosta: po ściągnięciu i zainstalowaniu apki użytkownik musi potwierdzić, że po okresie próbnym będzie płacił za pełną wersję programu. Podana kwota jest najczęściej porażająco wysoka, sięgająca nawet 70 USD (ok. 265 PLN) za tydzień korzystania. Nic dziwnego, że większość użytkowników decyduje się na ich odinstalowanie tuż po zakończeniu darmowego trialu.

To błąd: chociaż większość aplikacji w Sklepie Play traktuje odinstalowanie jako zrezygnowanie z usługi, programy fleeceware wciąż naliczają opłatę abonamentową; jedyny sposób na przerwanie okresu próbnego wymaga skorzystania ze specjalnego formularza. W skali roku mogło to prowadzić do strat wartych tysiące dolarów. Co najgorsze, otrzymanie zwrotu pieniędzy za tego typu wydatek jest niezwykle trudne, ponieważ w teorii aplikacja wykonywała swoją rolę poprawnie, a użytkownik został poinformowany o konieczności rezygnacji z usługi.

Na liście programów zidentyfikowanych przez badaczy cyberbezpieczeństwa z firmy Sophos znalazły się aplikacje wideo (VCUT, Filmigo, Filmix, Z Camera, V Recorder, Master Recorder, Clipvue, Wonder Video), edytory zdjęć (S Photo Editor, Easysnap, Face X Play), programy do archiwizacji mediów (Photo Recovery & Video Recovery), horoskopy (Astrofun, Fortunemirror) oraz apki z serii GO, w tym GO Keyboard Lite. Ta ostatnia aplikacja nie cieszy się zresztą idealną reputacją – w 2017 roku została przyłapana na przesyłaniu wpisywanych przez użytkowników kombinacji znaków na chińskie serwery. Na chwilę obecną programy wciąż dostępne są w Sklepie Play.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Disney+ trafi do Europy już w marcu

Wśród zapowiedzianych państw niestety nie ma Polski.

Opublikowane

dnia

Serwis streamingowy Disneya był do tej pory dostępny jedynie w czterech krajach świata. Pod koniec marca do usługi dołączy wiele państw europejskich, a lista ta rozszerzy się dodatkowo latem. Data polskiej premiery usługi jest na razie niepotwierdzona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla broni się przed oskarżeniami o błędy konstrukcyjne

Mają być one skoordynowanym atakiem na wartość przedsiębiorstwa.

Opublikowane

dnia

Firma Elona Muska po raz kolejny stanęła przed poważnym problemem. Tym razem chodzi o skargi klientów, którzy zwrócili uwagę na pewne niepokojące zachowanie auta. Według Tesli nie ma powodów do obaw, ponieważ oskarżenia są sfabrykowane.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Qualcomm prezentuje nowe procesory ze średniej półki

Szybkie 4G i sztuczna inteligencja dla każdego.

Opublikowane

dnia

Chociaż standard 5G rozpowszechnia się coraz szybciej (lecz nie u nas), Qualcomm nie zapomina o wciąż popularnym 4G LTE. Podczas konferencji w Delhi producent zaprezentował trzy nowe procesory Snapdragon przeznaczone do urządzeń ze średniej i niższej półki.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Huawei zastąpi Mapy Google nawigacją TomTom

Skuteczny sposób na obejście amerykańskiego embargo.

Opublikowane

dnia

Ograniczony dostęp do amerykańskich technologii i usług stał się bolączką wielu chińskich producentów. Gdy nie mogą oni skorzystać z produktów Google, zwracają się ku alternatywom, na przykład tym pochodzącym z Europy.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne