Jeśli chcesz pisać bloga dla przyjemności, ale z większą kontrolą nad stroną niż na blogach dużych portali wybierz Tumblr.com. To obecnie jeden z ciekawszych systemów.
Tumblr.com został stworzony do publikacji krótkich wpisów i udostępniania krótkich materiałów z zewnętrznych źródeł, ale z powodzeniem można go wykorzystać jak zwykły blog. Na początku przyjrzyjmy się cechom tej platformy:
- całkowicie darmowa platforma
- szablony do zdjęć, filmów, nagrań, cytatów, linków, dialogów i zwykłych wpisów
- funkcje społecznościowe: „reblog”, śledzenie użytkowników, dashboard
- gotowe skórki do wyboru
- miejsce na własne zdjęcia i pliki dźwiękowe, zapowiedziana możliwość wysłania materiałów video
- automatycznie tworzone archiwum
- obsługa tagów
- bardzo dobra obsługa z iPhone’a i BlackBerry
- skryptozakładka do szybkiej publikacji odwiedzanych stron
- eksport wpisów do Facebooka, Twittera, Google Buzz (w trybie rzeczywistym przez PubSubHubbub), kanał RSS
- import wpisów z innych serwisów (Digg, WordPress, Blogger, YouTube) lub z dowolnego kanału RSS
- możliwość pełnej edycji kodu HTML i CSS
- możliwość podpięcia domeny
- możliwość dodania reklam (m.in. AdSense, AdTaily)
- API
- brak domyślnej możliwości komentowania(!)
- brak polskiej wersji
System dla każdego?
Cechy platformy pokazują, że Tumblr.com jest uniwersalnym, ale jednocześnie prostym w obsłudze narzędziem. W największym skrócie, jest to blog przeznaczony dla osób, które nie mają czasu na blogowanie. W tym systemie szybko założymy konto, szybko dodamy wpis i szybko przekażemy go do innych używanych serwisów. Może więc być społecznościowym „centrum sterowania”, łączącym miejsca, w których jesteśmy aktywni.
Z drugiej strony Tumblr.com jest prostym sposobem na prowadzenie bloga z automatycznymi powiadomieniami do osób śledzacych nas w popularnych serwisach (Facebook, Tweeter, Google Buzz). Jednak za prostym wyglądem czają się duże możliwości.
Platforma blogowa z możliwościami
Dostęp do szablonów ucieszy osoby nieobeznane z HTML-em, które chcą po prostu blogować. Bardziej zaawansowane dodadzą do bloga widgety albo reklamy. Projektanci stworzą własny szablon, a programiści korzystając z API dodadzą do bloga wszystko, czego potrzebują. Oczywiście Tumblr.com nie daje takich możliwości jak WordPress, ale nie o to chodzi w tym systemie.
Warto zwrócić również uwagę na możliwość zarobku. Platforma nie ogranicza nas pod względem reklam – możemy wstawić AdSense lub popularne w Polsce AdTaily. Tumblr.com pozwala an dodanie do biblioteki własnego szablonu, za który możemy zażądać opłaty. Możemy również na własną rękę sprzedawać dodatki korzystające z API. Duża społeczność tworzy naturalny rynek.
Ciekawostką jest duże zaangażowanie społeczności w blogi innych osób. Reuters podaje, że 85% wpisów jest to „pulubianych” lub udostępnianych na blogu innego użytkownika. To znacznie więcej niż w innych serwisach (np. Twitter – 40%, Facebook – 70%).
Jak dodać komentarze do Tumblr.com?
Tumblr ma jednak wady, przy czym niektórych z nich nie można obejść. Nie mamy dostępu do kodu PHP, więc dostosowanie bloga do własnych potrzeb jest ograniczone. Nie możemy zainstalować skryptu bloga na własnym serwerze.
I najważniejsze: na Tumblr.com domyślnie nie ma komentarzy. Często największa wartością blogów jest właśnie dyskusja pod tekstami, której tutaj brakuje. Aby dodać komentarze trzeba skorzystać z zewnętrznego serwisu, np. Disqus. Zakładamy konto (http://www.disqus.com/comments/register/), wybieramy w jaki sposób mogą się logować odwiedzający (np. z konta Facebooka albo Twittera) i instalujemy widget z formularzem na stronie (customize->Appearance->Disqus Shrotname), po czym potwierdzamy zmiany. Od tego czasu możemy korzystać z Tumblr.com jak ze zwykłego bloga.
Podsumowując, Tumblr.com jest bardzo ciekawą, nowoczesną platformą, przeznaczoną dla osób, które chcą po prostu blogować, ale niekoniecznie mają czas na dokładne dostosowanie systemu do swoich wymagań. Bardziej wymagający powinni jednak pozostać przy skryptach takich jak WordPress.