Połącz się z nami

Newsy

Nokie 7 Plus wysyłały dane użytkowników na chiński serwer

Sprawę zbada fińska agencja ochrony danych osobowych.

Opublikowane

dnia

Niektórzy użytkownicy telefonów Nokia 7 Plus mogli od jakiegoś czasu zauważyć dziwną aktywność ich urządzeń, której przyczyną było wysyłanie danych użytkownika na zlokalizowany w Chinach serwer. Według HMD Global był to jedynie błąd, a nie celowe działanie.

O sprawie poinformowała norweska telewizja publiczna NRK, do której zgłosił się użytkownik telefonu Nokia 7 Plus. Zauważył on, że jego urządzenie regularnie łączyło się z nieznanym serwerem, na który przesyłało pakiety niezaszyfrowanych danych. Śledztwo wykazało, że serwer, vnet.cn, znajdował się w Chinach, a sprawa dotyczyła większej ilości egzemplarzy tego modelu.

Obecny właściciel licencji na produkowanie smartfonów Nokia, fiński HMD Global, potwierdził, że taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce. Jej przyczyną był błąd oprogramowania w wadliwej partii Nokii 7 Plus przeznaczonej na europejski rynek, w którą wkradły się ustawienia z chińskiej wersji smartfona. Błąd został wyeliminowany w lutym przez aktualizację. Nie wiadomo, ilu telefonów dotyczył ten problem. Jednocześnie producent podkreślił, że wśród przesłanych danych nie było żadnych informacji pozwalających na identyfikację konkretnego urządzenia.

To ostatnie zapewnienie na pewno miało na celu uspokojenie inspektorów RODO, którzy przyjrzą się sprawie z bliska – śledztwo poprowadzą fińskie organy rządowe zajmujące się ochroną danych osobowych. Pierwszym krokiem będzie ustalenie, jakie dokładnie informacje zostały przesłane na zewnętrzny serwer i czy mogło dojść w ten sposób do złamania ustaleń RODO.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Otwarta beta GOG GALAXY 2.0 już dostępna

Sprawdź, jakie możliwości daje ci GOG GALAXY 2.0!

Opublikowane

dnia

GOG GALAXY 2.0, aplikacja, dzięki której połączysz wszystkie swoje gry i znajomych w jednym miejscu, jest już dostępna w otwartej becie. Wejdź na www.gogalaxy.com i dołącz do innych graczy. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Chiny zakazują zagranicznego sprzętu i oprogramowania w urzędach

Odpowiedź na amerykańskie obostrzenia.

Opublikowane

dnia

Nie wydaje się, żeby konflikt handlowy na linii Chiny-Stany Zjednoczone był bliski końcowi – sytuacja wciąż się zaostrza. Wiele bitew toczonych jest na rynku technologicznym: ostatnia z nich dotyczy oprogramowania i sprzętu wykorzystywanego przez instytucje rządowe i administracyjne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google dodaje nowe funkcje do Pixeli

Rozmycie tła po zrobieniu zdjęcia i filtrowanie połączeń.

Opublikowane

dnia

Pixel 4 na starcie nie był najoryginalniejszym spośród tegorocznych flagowców, ale Google obiecało, że przyszłe aktualizacje pozwolą użytkownikom skorzystać z pełni możliwości smartfona. Firma właśnie udostępniła pierwszy z wielu dużych „pakietów nowości”.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Netflix ogłasza premierę 4 sezonu „Domu z papieru”

Najnowszy sezon serialu dostępny na Netflix od 3 kwietnia 2020.

Opublikowane

dnia

przez

Ogłoszenie daty premiery czwartego sezonu Domu z papieru było jedną z niespodzianek podczas CCXP (Brazil Comic Con Experience).

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

NASA bada wybuchy na asteroidzie

Ciało niebieskie od czasu do czasu wyrzuca skały.

Opublikowane

dnia

Asteroida Bennu stała się sławna, gdy NASA wybrało ją jako cel misji – agencja kosmiczna miała lepiej poznać asteroidę, która znajduje się na orbicie potencjalnie kolidującej z Ziemią. Na razie zaobserwowano jednak inne, niespotykane dotąd zjawisko…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne