Połącz się z nami

Newsy

Nokie 7 Plus wysyłały dane użytkowników na chiński serwer

Sprawę zbada fińska agencja ochrony danych osobowych.

Opublikowane

dnia

Niektórzy użytkownicy telefonów Nokia 7 Plus mogli od jakiegoś czasu zauważyć dziwną aktywność ich urządzeń, której przyczyną było wysyłanie danych użytkownika na zlokalizowany w Chinach serwer. Według HMD Global był to jedynie błąd, a nie celowe działanie.

O sprawie poinformowała norweska telewizja publiczna NRK, do której zgłosił się użytkownik telefonu Nokia 7 Plus. Zauważył on, że jego urządzenie regularnie łączyło się z nieznanym serwerem, na który przesyłało pakiety niezaszyfrowanych danych. Śledztwo wykazało, że serwer, vnet.cn, znajdował się w Chinach, a sprawa dotyczyła większej ilości egzemplarzy tego modelu.

Obecny właściciel licencji na produkowanie smartfonów Nokia, fiński HMD Global, potwierdził, że taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce. Jej przyczyną był błąd oprogramowania w wadliwej partii Nokii 7 Plus przeznaczonej na europejski rynek, w którą wkradły się ustawienia z chińskiej wersji smartfona. Błąd został wyeliminowany w lutym przez aktualizację. Nie wiadomo, ilu telefonów dotyczył ten problem. Jednocześnie producent podkreślił, że wśród przesłanych danych nie było żadnych informacji pozwalających na identyfikację konkretnego urządzenia.

To ostatnie zapewnienie na pewno miało na celu uspokojenie inspektorów RODO, którzy przyjrzą się sprawie z bliska – śledztwo poprowadzą fińskie organy rządowe zajmujące się ochroną danych osobowych. Pierwszym krokiem będzie ustalenie, jakie dokładnie informacje zostały przesłane na zewnętrzny serwer i czy mogło dojść w ten sposób do złamania ustaleń RODO.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Archer MR600 – pierwszy stacjonarny router 4G+ od TP-Link

Opublikowane

dnia

Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom użytkowników internetu mobilnego, TP-Link rozszerzył swoje portfolio urządzeń LTE i wprowadził na rynek stacjonarny router 4G+, Archer MR600. (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Galaxy Tab S6 – przecieki na temat nowego tabletu Samsunga

Opublikowane

dnia

7 sierpnia Samsung pokaże swój nowy smartfon, czy raczej phablet, Galaxy Note 10, oraz zegarek Galaxy Watch Active 2. Wspominaliśmy, że w okolicach tego terminu powinniśmy także spodziewać się, że Galaxy Fold w końcu ujrzy światło dzienne. Teraz wiemy, że koreańska firma planuje coś jeszcze – istnieje duża szansa, że na sierpniowym evencie zobaczymy nowy tablet Samsunga – Galaxy Tab S6.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Wiedźmin Netfliksa z teaserem!

Opublikowane

dnia

Podczas festiwalu San Diego Comic Con 2019 gwiazda serialu Henry Cavill pokazał fanom zgromadzonym w Hali H pierwszy zwiastun serialu Wiedźmin.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy Fold – drugie podejście po falstarcie

Opublikowane

dnia

To jeszcze nie oficjalna informacja, ale źródło jest całkiem poważne: Narodowy Uniwersytet Seulski i KAIST, jak również „ktoś bliski sprawie”, informują, że Samsung Galaxy Fold po licznych perturbacjach trafi na rynek w okolicach prezentacji modelu Galaxy Note 10, która będzie miała miejsce już 7 sierpnia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Creative Outlier Gold: Całkowicie bezprzewodowe słuchawki z oprogramowaniem Super X-Fi

Opublikowane

dnia

Creative Technology Ltd  ogłosiła dziś wprowadzenie na rynek Creative Outlier Gold, kontynuację uznanego przez krytyków Creative Outlier Air, który wprowadził na rynek konkurencyjny cenowo, prawdziwie bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Dzięki Outlier Gold użytkownicy mogą oczekiwać nowych ulepszeń, które wyznaczą nowy standard w tym segmencie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne