Połącz się z nami

Newsy

Nokie 7 Plus wysyłały dane użytkowników na chiński serwer

Sprawę zbada fińska agencja ochrony danych osobowych.

Opublikowane

dnia

Niektórzy użytkownicy telefonów Nokia 7 Plus mogli od jakiegoś czasu zauważyć dziwną aktywność ich urządzeń, której przyczyną było wysyłanie danych użytkownika na zlokalizowany w Chinach serwer. Według HMD Global był to jedynie błąd, a nie celowe działanie.

O sprawie poinformowała norweska telewizja publiczna NRK, do której zgłosił się użytkownik telefonu Nokia 7 Plus. Zauważył on, że jego urządzenie regularnie łączyło się z nieznanym serwerem, na który przesyłało pakiety niezaszyfrowanych danych. Śledztwo wykazało, że serwer, vnet.cn, znajdował się w Chinach, a sprawa dotyczyła większej ilości egzemplarzy tego modelu.

Obecny właściciel licencji na produkowanie smartfonów Nokia, fiński HMD Global, potwierdził, że taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce. Jej przyczyną był błąd oprogramowania w wadliwej partii Nokii 7 Plus przeznaczonej na europejski rynek, w którą wkradły się ustawienia z chińskiej wersji smartfona. Błąd został wyeliminowany w lutym przez aktualizację. Nie wiadomo, ilu telefonów dotyczył ten problem. Jednocześnie producent podkreślił, że wśród przesłanych danych nie było żadnych informacji pozwalających na identyfikację konkretnego urządzenia.

To ostatnie zapewnienie na pewno miało na celu uspokojenie inspektorów RODO, którzy przyjrzą się sprawie z bliska – śledztwo poprowadzą fińskie organy rządowe zajmujące się ochroną danych osobowych. Pierwszym krokiem będzie ustalenie, jakie dokładnie informacje zostały przesłane na zewnętrzny serwer i czy mogło dojść w ten sposób do złamania ustaleń RODO.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne