SOCJAL
Do góry

Nokia wraca do świata smartfonów i tabletów

Już niedługo na rynku zagoszczą nowe urządzenia z logiem Nokia.

Kultowa fińska marka już niedługo wróci do świata smartfonów i tabletów za sprawą firmy HMD Global Oy, która wykupiła prawa do korzystania z patentów i nazwy Nokia przez kolejne 10 lat. Ponadto Microsoft właśnie sprzedał swój dział telefonów komórkowych Nokia firmie FIH Mobile, która nawiązała współpracę właśnie z HMD.

Plotki dotyczące powrotu Nokii do świata smartfonów krążyły już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz scenariusz ten wydaje się być bardziej prawdziwy niż kiedykolwiek wcześniej. Jak widać po wszelkich wynikach finansowych Microsoft ponosi spektakularną porażkę w segmencie urządzeń mobilnych. Głównie dlatego gigant z Redmond postanowił pozbyć się części balastu jakim jest dział telefonów komórkowych, które nadal noszą logo Nokia (np. modele Asha, Seria 40 czy Nokia X). Za kwotę 350 mln USD balast ten trafił w ręce firmy FIH Mobile, która należy do przedsiębiorstwa Foxconn.

W tym miejscu pojawia się z kolei fińska firma HMD Global Oy, która właśnie weszła z Nokią w 10-letnią współpracę. HMD będzie dzięki temu mogło umieszczać na swoich produktach logo Nokia i korzystać z całego katalogu patentów, które nadal należą do ich nowego partnera. Rola Nokii została ograniczona do „dbania o jakość marki”, co znaczy miej więcej tyle, że firma będzie pilnowała, czy aby jej dobre imię nie jest przypadkiem deptane fatalnymi produktami. Co więcej HMD weszło również we współpracę z FIH (czyli tak naprawdę Foxconn), które w ramach umowy zajmie się produkcją nowych urządzeń. Tym sposobem już niedługo na rynku zagoszczą nowe urządzenia z logiem Nokia i systemem Android na pokładzie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy