Połącz się z nami

Newsy

NASA planuje na wypadek uderzenia asteroidy

System wykrywania kolizji i ćwiczenie procedur informacyjnych.

Opublikowane

dnia

Uderzenie asteroidy w Ziemię, jeden z popularnych motywów w kinie i literaturze sci-fi, wcale nie jest tylko wytworem wyobraźni pisarzy i scenarzystów. NASA rozpoczęła właśnie konferencję, na której agencje kosmiczne z całego świata przećwiczą procedury chroniące naszą planetę.

W wydarzeniu IAA Planetary Defense Conference biorą udział m. in. przedstawiciele NASA, Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego, Europejskiej Agencji Kosmicznej i IAWN (Międzynarodowej Sieci Wykrywania Asteroid). Centralnym punktem konferencji jest przeprowadzenie symulacji wykrycia asteroidy znajdującej się na potencjalnie kolizyjnym kursie z Ziemią.

Scenariusz zakłada, że fikcyjny obiekt o nazwie 2019PDC zbliży się do naszej planety w kwietniu 2027 roku, a prawdopodobieństwo uderzenia to 1 do 50 000. Ma on pomóc w sprawdzeniu, czy kanały komunikacji pomiędzy poszczególnymi agencjami kosmicznymi działają bez problemu, a informacje o asteroidzie docierają do opinii publicznej. Ćwiczenie przeprowadzane jest nie tylko na miejscu, ale także w mediach społecznościowych i na blogach uczestniczących w konferencji podmiotów, dzięki czemu możemy je śledzić na bieżąco.

Podczas otwierającego konferencję przemówienia Jim Brindenstine, przedstawiciel NASA, przywołał kilka przykładów uderzeń asteroid z niedawnej historii. Najbardziej znany przypadek, katastrofa tunguska z 1908 roku, pokazuje, że istnieje ryzyko poważnych kolizji z Ziemią. Do podobnego wypadku doszło także w roku 1930 w Brazylii. 15 lutego 2013 roku kolizja była blisko, ale obiekt spłonął w atmosferze nad rosyjskim miastem Czelabińsk – wywołał on falę uderzeniową i trzęsienie ziemi, które uszkodziły ponad 7 tysięcy budynków i zraniły 1,5 tysiąca ludzi.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kultura

„Pani Fletcher” – Kathryn Hahn w głównej roli w miniserialu na podstawie powieści Toma Perrotty

Matka i syn zaczynają cieszyć się nową wolnością.

Opublikowane

dnia

przez

Pani Fletcher to miniserial HBO na postawie powieści Toma Perrotty, który jest także twórcą serialu. Produkcja przedstawia dwie równoległe historie o dojrzewaniu dwojga bohaterów – matki, której jedyne dziecko wyprowadza się z domu i jej syna, studenta pierwszego roku. Premiera Pani Fletcher odbędzie się 28 października w HBO i HBO GO.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Rozpoczyna się certyfikacja urządzeń Wi-Fi 6

Nowy standard ma lepiej radzić sobie z obsługą wielu jednoczesnych połączeń.

Opublikowane

dnia

O Wi-Fi 6 słyszeliśmy już od wielu miesięcy, ale dopiero teraz standard został sfinalizowany i będzie mógł trafić do urządzeń. Wśród gadżetów, które już niedługo otrzymają stosowna certyfikację, znajdą się routery, smartfony i wiele innych sprzętów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Platforma z grami Apple Arcade już dostępna

Póki co tylko dla beta testerów iOS 13 i iPadOS13.

Opublikowane

dnia

Jeszcze kilka tygodni temu niewiele osób spodziewało się, że zapowiadana platforma z grami od Apple pojawi się już we wrześniu. Okazuje się jednak, że pierwsi użytkownicy mogą już zagrać w zawarte na niej ekskluzywne tytuły.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Rozszerzona rzeczywistość na Igrzyskach Olimpijskich 2020 r.

Dodatkowe informacje wyświetlane w czasie rzeczywistym ułatwią śledzenie zmagań.

Opublikowane

dnia

Jedna z najbardziej prestiżowych imprez sportowych zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią odsłaniane są towarzyszące jej technologie. Intel i Alibaba zaproponowali właśnie nową technologię śledzenia sportowców w 3D, która urozmaici transmisje na żywo.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Vision Mercedes Simplex – nietypowy koncept

Oparty na modelu 35 PS z 1901 roku.

Opublikowane

dnia

Auta koncepcyjne kojarzą nam się przeważnie z supernowoczesnymi pojazdami przyszłości, ale w przypadku Vision Mercedes Simplex inspiracja pochodzi sprzed ponad stulecia. Odpowiada on na palące pytanie, jak wyglądałyby pierwsze, klasyczne samochody w nowoczesnym kontekście.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne