Połącz się z nami

Newsy

NASA planuje na wypadek uderzenia asteroidy

System wykrywania kolizji i ćwiczenie procedur informacyjnych.

Opublikowane

dnia

Uderzenie asteroidy w Ziemię, jeden z popularnych motywów w kinie i literaturze sci-fi, wcale nie jest tylko wytworem wyobraźni pisarzy i scenarzystów. NASA rozpoczęła właśnie konferencję, na której agencje kosmiczne z całego świata przećwiczą procedury chroniące naszą planetę.

W wydarzeniu IAA Planetary Defense Conference biorą udział m. in. przedstawiciele NASA, Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego, Europejskiej Agencji Kosmicznej i IAWN (Międzynarodowej Sieci Wykrywania Asteroid). Centralnym punktem konferencji jest przeprowadzenie symulacji wykrycia asteroidy znajdującej się na potencjalnie kolizyjnym kursie z Ziemią.

Scenariusz zakłada, że fikcyjny obiekt o nazwie 2019PDC zbliży się do naszej planety w kwietniu 2027 roku, a prawdopodobieństwo uderzenia to 1 do 50 000. Ma on pomóc w sprawdzeniu, czy kanały komunikacji pomiędzy poszczególnymi agencjami kosmicznymi działają bez problemu, a informacje o asteroidzie docierają do opinii publicznej. Ćwiczenie przeprowadzane jest nie tylko na miejscu, ale także w mediach społecznościowych i na blogach uczestniczących w konferencji podmiotów, dzięki czemu możemy je śledzić na bieżąco.

Podczas otwierającego konferencję przemówienia Jim Brindenstine, przedstawiciel NASA, przywołał kilka przykładów uderzeń asteroid z niedawnej historii. Najbardziej znany przypadek, katastrofa tunguska z 1908 roku, pokazuje, że istnieje ryzyko poważnych kolizji z Ziemią. Do podobnego wypadku doszło także w roku 1930 w Brazylii. 15 lutego 2013 roku kolizja była blisko, ale obiekt spłonął w atmosferze nad rosyjskim miastem Czelabińsk – wywołał on falę uderzeniową i trzęsienie ziemi, które uszkodziły ponad 7 tysięcy budynków i zraniły 1,5 tysiąca ludzi.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Samsung Galaxy Fold – drugie podejście po falstarcie

Opublikowane

dnia

To jeszcze nie oficjalna informacja, ale źródło jest całkiem poważne: Narodowy Uniwersytet Seulski i KAIST, jak również „ktoś bliski sprawie”, informują, że Samsung Galaxy Fold po licznych perturbacjach trafi na rynek w okolicach prezentacji modelu Galaxy Note 10, która będzie miała miejsce już 7 sierpnia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Creative Outlier Gold: Całkowicie bezprzewodowe słuchawki z oprogramowaniem Super X-Fi

Opublikowane

dnia

Creative Technology Ltd  ogłosiła dziś wprowadzenie na rynek Creative Outlier Gold, kontynuację uznanego przez krytyków Creative Outlier Air, który wprowadził na rynek konkurencyjny cenowo, prawdziwie bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Dzięki Outlier Gold użytkownicy mogą oczekiwać nowych ulepszeń, które wyznaczą nowy standard w tym segmencie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera soundbara Samsung Harman Kardon Q80R

Opublikowane

dnia

Samsung wprowadził właśnie do sprzedaży soundbara Samsung Harman Kardon Q80R, który w założeniu ma być idealnym towarzyszem dla telewizora QLED Q80.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Thule Gauntlet – nowe, „pancerne” futerały i aktówki na Macbooki (i nie tylko)

Opublikowane

dnia

Na polski rynek trafiły właśnie nowe modele ochronnych futerałów i aktówek na komputery przenośne Apple z serii Thule Gauntlet: Thule Gauntlet MacBook Pro Attaché (dla komputerów 13” i 15”) oraz Thule Gauntlet MacBook Pro Sleeve (Macbook 12/13/15”). Nowości charakteryzują się stylowym, eleganckim wzornictwem, wysokim poziomem ochrony oraz tym, że pozwalają na korzystanie z komputerów bez konieczności wyjmowania ich z futerałów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Asystent Google przesyła nasze rozmowy pośrednikom

Afera podsłuchowa od Google?

Opublikowane

dnia

przez

Głośnik Google Home to świetny dodatek do każdego inteligentnego domu. Działający w jego wnętrzu Asystent Google nasłuchuje naszych poleceń po usłyszeniu frazy „OK Google” i odpowiada na nasze pytania lub wykonuje zaprogramowane polecenia. Jak się jednak okazuje nasze rozmowy z urządzeniem nie trafiają jedynie na serwery Google.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne