Połącz się z nami

Newsy

NASA planuje na wypadek uderzenia asteroidy

System wykrywania kolizji i ćwiczenie procedur informacyjnych.

Opublikowane

dnia

Uderzenie asteroidy w Ziemię, jeden z popularnych motywów w kinie i literaturze sci-fi, wcale nie jest tylko wytworem wyobraźni pisarzy i scenarzystów. NASA rozpoczęła właśnie konferencję, na której agencje kosmiczne z całego świata przećwiczą procedury chroniące naszą planetę.

W wydarzeniu IAA Planetary Defense Conference biorą udział m. in. przedstawiciele NASA, Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego, Europejskiej Agencji Kosmicznej i IAWN (Międzynarodowej Sieci Wykrywania Asteroid). Centralnym punktem konferencji jest przeprowadzenie symulacji wykrycia asteroidy znajdującej się na potencjalnie kolizyjnym kursie z Ziemią.

Scenariusz zakłada, że fikcyjny obiekt o nazwie 2019PDC zbliży się do naszej planety w kwietniu 2027 roku, a prawdopodobieństwo uderzenia to 1 do 50 000. Ma on pomóc w sprawdzeniu, czy kanały komunikacji pomiędzy poszczególnymi agencjami kosmicznymi działają bez problemu, a informacje o asteroidzie docierają do opinii publicznej. Ćwiczenie przeprowadzane jest nie tylko na miejscu, ale także w mediach społecznościowych i na blogach uczestniczących w konferencji podmiotów, dzięki czemu możemy je śledzić na bieżąco.

Podczas otwierającego konferencję przemówienia Jim Brindenstine, przedstawiciel NASA, przywołał kilka przykładów uderzeń asteroid z niedawnej historii. Najbardziej znany przypadek, katastrofa tunguska z 1908 roku, pokazuje, że istnieje ryzyko poważnych kolizji z Ziemią. Do podobnego wypadku doszło także w roku 1930 w Brazylii. 15 lutego 2013 roku kolizja była blisko, ale obiekt spłonął w atmosferze nad rosyjskim miastem Czelabińsk – wywołał on falę uderzeniową i trzęsienie ziemi, które uszkodziły ponad 7 tysięcy budynków i zraniły 1,5 tysiąca ludzi.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

GitHub chce stworzyć arktyczne archiwum oprogramowania

Ukryte głęboko we wnętrzu góry na wypadek katastrofy.

Opublikowane

dnia

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak bardzo zależni jesteśmy od internetu i zawartej w nim bazy wiedzy i narzędzi. W przypadku wyniszczającego ludzkość kataklizmu niedobitki naszego gatunku (o ile takie przeżyją) zostaną od niego na dobre odcięte. Tej sytuacji chce zapobiec GitHub, który umieści kopię swojej biblioteki kodu wewnątrz specjalnie przygotowanych krypt.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Oficjalna premiera Forda Mustanga Mach-E

Elektryczny crossover o maksymalnie 600 km zasięgu.

Opublikowane

dnia

Mustang z silnikiem elektrycznym – to brzmi jak szaleństwo. Mimo tego Ford zdecydował się na stworzenie Mustanga Mach-E, elektrycznego SUV-a o eleganckich liniach, nietypowym systemie infotainment i potężnym akumulatorze.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Przeglądarka internetowa Brave dostępna w wersji 1.0

Nastawiona na prywatność i płacąca swoim użytkownikom.

Opublikowane

dnia

W czasach, gdy nasze dane są jedną z najcenniejszych walut, niezwykle ważna jest ich odpowiednia ochrona. Z tego założenia wyszli twórcy przeglądarki Brave, darmowego programu pozwalającego na blokowanie reklam w sposób, który nie wpływa negatywnie na dochody właścicieli stron.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Projekt xCloud z oficjalną premierą nawet w przyszłym roku

Rywal Google Stadia już wkrótce trafi na konsolę Microsoftu.

Opublikowane

dnia

Projekt xCloud – system strumieniowania gier w chmurze na konsole Xbox One – znajduje się w fazie testów już od miesięcy, ale póki co pozostaje w fazie bety. Podczas konferencji X019 Microsoft uchylił rąbka tajemnicy i zapowiedział, że usługa może ruszyć już w 2020 roku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Netflix ogłasza drugi sezon serialu Wiedźmin!

Henry Cavill, Anya Chalotra i Freya Allan powrócą w kolejnej części ekranizacji bestsellerowej serii książek Andrzeja Sapkowskiego.

Opublikowane

dnia

przez

Netflix ogłosił, że powstanie kolejny sezon Wiedźmina, najnowszego serialu na podstawie kultowej powieści Andrzeja Sapkowskiego.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne