Połącz się z nami

Newsy

NASA informuje o znalezieniu cząstek organicznych na Marsie

Wiele przesłanek wskazujących na to, że mogło tam kiedyś istnieć życie.

Opublikowane

dnia

Misja marsjańskiego łazika Curiosity dostarcza coraz to nowych informacji o Czerwonej Planecie, w tym tych dotyczących życia na Marsie. Co prawda najnowsze doniesienia jednoznacznie nie potwierdzają tego faktu, ale badania przeprowadzone przez łazik wskazują na to, że planeta może (lub mogła) być zamieszkana.

W ciągu ostatnich pięciu lat łazik Curiosity poszukiwał cząstek organicznych w wydrążonych próbkach skał. Zostały one w końcu znalezione w kraterze Gale, który miliardy lat temu był marsjańskim jeziorem o warunkach podobnych do tych panujących na młodej Ziemi. Drobne cząstki organiczne stały się częścią skał osadowych tworzących dno krateru i pochodzą sprzed 2-3 miliardów lat. Naukowcy twierdzą, że ich źródłem są procesy skałotwórcze lub bytujące w dawnych wodach żywe organizmy. Póki co istnieje zbyt mało dowodów na to, by potwierdzić tę drugą hipotezę: jednoznacznie potwierdzającą, że na Marsie wykształciły się formy życia.

Drugie, równie ekscytujące badanie dotyczyło poziomu metanu w marsjańskiej atmosferze. Podczas trwających trzy marsjańskie lata pomiarów wskazano, że jego stężenie zmienia się wraz z porami roku. Oznacza to, że na powierzchni lub wewnątrz planety zachodzą reakcje chemiczne, które powodują cykliczne uwalnianie się i absorpcję gazu. Na podstawie zebranych danych nie można stwierdzić, czy ich źródłem są żywe organizmy, chociaż NASA uprzedza, że prawdopodobieństwo jest stosunkowo niewielkie. Wyniki badań dostarczają więcej pytań niż odpowiedzi, ale stanowią kolejny krok w stronę rozwikłania tajemnic Czerwonej Planety i… rozbudzają wyobraźnię.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Sztuczna inteligencja od Adobe rozpoznaje edytowane zdjęcia

Narzędzie do walki z technologią deepfake?

Opublikowane

dnia

W erze Photoshopa coraz trudniej jest rozpoznać, które zdjęcia są w pełni naturalne, a które zostały poddane retuszowi. Pomóc w tym może sztuczna inteligencja rozwijana przez Adobe i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley rozpoznająca, czy dana grafika była poddawana korekcie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowy wygląd aplikacji mobilnej Spotify

Zmiany przede wszystkim dla użytkowników Premium.

Opublikowane

dnia

Spotify od jakiegoś czasu mocno stawia na podcasty. Widać to także w nowym układzie aplikacji mobilnej dla subskrybentów serwisu – biblioteka zawartości została ułożona w taki sposób, aby dawać im łatwiejszy dostęp do słuchowisk.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Reedycja konsoli PC Engine Core Grafx od Konami

W wersjach na rynek amerykański, europejski i japoński.

Opublikowane

dnia

Niektóre konsole nie osiągnęły takiej popularności jak NES czy Sega Genesis, a przynajmniej nie w Europie. PC Engine, znane także jako TurboGrafx-16, było w późnych latach 80 prawdziwym hitem w Japonii, ale na zachodzie zdobyło stosunkowo niewielu fanów. Mimo tego Konami postanowiło wypuścić w świat jej odświeżoną wersję.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google ze zgłaszaniem utrudnień drogowych

Kolejne funkcje dla społeczności w popularnej aplikacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców preferuje Yanosika i Waze od Map Google – te pierwsze aplikacje pozwalają uzyskiwać szybkie informacje na temat nagłych sytuacji drogowych. Funkcja zgłaszania utrudnień nareszcie trafiła także do polskiej wersji nawigacji od Google.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowości od Creative w strefie audio!

Coś dla sportowców i fanów dobrego dźwięku.

Opublikowane

dnia

przez

Creative wprowadza kolejne nowości na lato, nowy model słuchawek bezprzewodowych edycja specjalna Outlier Air Sports, niskobudżetowe słuchawki Outlier Active dla wszystkich aktywnych, odporny na warunki atmosferyczne głośnik Muvo Play, nowatorski zestaw głośnikowy 2.1 do komputera Pebble Plus.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne