Połącz się z nami

Newsy

NASA i Nokia stworzą sieć LTE na Księżycu

Ma ona ułatwić komunikację na powierzchni satelity.

Nie wszystkie obszary na świecie zostały objęte łącznością LTE, a NASA już myśli o założeniu sieci 4G na… Księżycu. Partnerem amerykańskiej agencji kosmicznej w tym przedsięwzięciu będzie Nokia.

Głównym celem projektu jest stworzenie na powierzchni Księżyca systemu komunikacyjnego, który umożliwi nawigację w czasie rzeczywistym, strumieniowanie transmisji wideo na żywo oraz zdalne sterowanie księżycowymi łazikami. Połączenie LTE jest szybsze i stabilniejsze niż aktualnie wykorzystywane standardy transmisji danych, więc zastosowanie go znacząco ułatwiłoby eksplorację naszego satelity. Do obsługi pozaziemskiego internetu producent planuje stworzenie kompaktowych, energooszczędnych stacji LTE odpornych na wszystkie kosmiczne niespodzianki.

Na wykonanie projektu Nokia otrzymała dotację w wysokości 14,1 mln USD, która została przekazana należącemu do marki ośrodkowi badawczemu Bell Labs. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sieć będzie gotowa już pod koniec 2022 roku. Jest ona elementem programu Artemis, którego celem jest stworzenie samodzielnych baz księżycowych do roku 2028. Nokia zapowiada, że w przyszłości możliwa będzie aktualizacja sieci LTE do standardu 5G, zapewniającego jeszcze lepsze prędkości przesyłania danych.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

TEST: Google Nest Audio

Testy

TEST: Creative Outlier Active V2

Testy

Project Latte – aplikacje z Androida na Windowsie

Newsy

TEST: Opel Grandland X Hybrid4

Moto

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!