Połącz się z nami

Newsy

Minecraft sposobem obejścia cenzury

Wirtualna biblioteka, która daje dostęp do ocenzurowanych tekstów z całego świata.

Wydawałoby się, że w dobie internetu utrudnienie dostępu do wiedzy jest bardzo trudne, ale wielu reżimom na całym świecie sztuka ta udaje się bez problemu. Aby przekazać informacje na temat prawdziwej sytuacji politycznej w danym kraju, często konieczne jest korzystanie z nietypowych sposobów.

The Uncensored Library to projekt organizacji Reporterzy bez Granic, stworzony we współpracy ze studiem projektowym BlockWords i agencją reklamową DDB Berlin. Aby z niego skorzystać, wystarczy pobrać odpowiednią mapę do popularnej gry Minecraft. Znajdziemy na niej wirtualną bibliotekę z tekstami dziennikarzy z całego świata, których teksty są cenzurowane lub wręcz zakazane przez reżimy polityczne i religijne.

Wykonany z minecraftowych klocków budynek podzielony jest na sześć sekcji: pięć z nich odpowiada krajom, z których pochodzą dziennikarze (Rosja, Meksyk, Egipt, Wietnam, Arabia Saudyjska), a ostatnia przeznaczona jest dla samych Reporterów bez Granic. Każda z nich ozdobiona jest centralną rzeźbą, która symbolizuje sytuację wolnej prasy w danym państwie. W Nieocenzurowanej Bibliotece możemy przeczytać felietony zamordowanego przez saudyjski reżim Jamala Khashoggiego, teksty pochodzące z zablokowanej w Rosji strony Grani.ru oraz reportaże śledcze dziennikarzy meksykańskich dotyczące powiązań rządu z kartelami narkotykowymi.

Biblioteka została uruchomiona pod koniec zeszłego tygodnia. Projekt jest zabezpieczony przed ewentualnymi atakami hakerskimi i działa na wielu serwerach jednocześnie; na dodatek każdy gracz może ściągnąć mapę i ją samodzielnie odbudować. Jedynym sposobem na ograniczenie dostępu do The Uncensored Library jest całkowite odcięcie dostępu do Minecrafta, co – spójrzmy prawdzie w oczy – dla reżimów totalitarnych nie będzie stanowiło żadnego problemu. Na chwilę obecną teksty są jednak dostępne dla wszystkich użytkowników. Biblioteka ma również inspirować organizacje prasowe do szukania kreatywnych sposobów walki o wolność słowa.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Kwiecień w HBO GO – nowe filmy i seriale

Newsy

Astro Slide 5G – smartfon, palmtop i laptop w jednym

Newsy

Pokémon Go i inne tytuły Niantic w wersji do gry stacjonarnej

Newsy

Sound United ogłasza kompatybilność z oprogramowaniem usługi Roon dla 59 produktów Denon i Marantz

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!