Połącz się z nami

Newsy

Konsole PS4 zacinają się po otrzymaniu złośliwej wiadomości

Zawiera ona symbole, które powodują zawieszenie oprogramowania.

Wiadomości rozsyłane w celu zacięcia urządzeń elektronicznych nie są nowością, ale po raz pierwszy problem ten dotknął konsol do gier. Wielu użytkowników PS4 zaobserwowało, że po otrzymaniu na pozór niewinnej wiadomości od nieznanych użytkowników ich konsola przestaje działać.

Problem wywołany jest przez określony ciąg znaków z emotikonkami. Ich odebranie powoduje natychmiastową utratę funkcji kontrolera, a w ciągu kilku minut konsola zawiesza się całkowicie. Bug spowodowany jest najprawdopodobniej faktem, że oprogramowanie nie wie, w jaki sposób poprawnie wyświetlić użyte znaki. Co najgorsze, nawet po wyłączeniu systemu użytkownicy zanotowali problemy z ponownym uruchomieniem PS4. Wiadomość została oczywiście wykorzystana przez nieuczciwych graczy, którzy zaczęli rozsyłać ją swoim przeciwnikom w trakcie rozgrywek online, aby polepszyć swoje wyniki – większość gier interpretuje zacięcie się konsoli jako poddanie się. Wiadomo, że praktyki te pojawiły się w takich tytułach jak FIFA 19, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege czy Fortnite.

W jaki sposób bronić się przed atakiem zanim Sony wypuści stosowną łatkę bezpieczeństwa? Najlepszym rozwiązaniem jest tymczasowe wyłączenie przyjmowania wiadomości od nieznajomych – można to zrobić w menu Ustawienia prywatności > Wiadomości. Osoby, które otrzymały szkodliwy ciąg znaków i nie mogą normalnie korzystać z konsoli, muszą włączyć tryb bezpieczny PS4, przytrzymując przycisk zasilania aż do otrzymania stosownego sygnału dźwiękowego i wybrać opcję „odbudowanie bazy danych”. Proces ten jest czasochłonny, ale pozwoli na dobre wyeliminować problem wywołany przez wiadomość.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Sega Game Gear Micro – miniaturowa konsolka

Gaming

RECENZJA: Mafia II: Edycja Ostateczna

Gaming

TEST: Streaming gier wideo

Gaming

Creative Sound Blaster X3 – kiedy zintegrowana karta to za mało

Publikacje

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!