Połącz się z nami

Newsy

Koniec dysputy pomiędzy Apple i Qualcomm

Firmy podpisały porozumienie licencyjne na 6 lat.

Opublikowane

dnia

Jeden z najgłośniejszych sporów w technologicznym świecie, jaki mogliśmy zaobserwować w ciągu ostatnich lat, właśnie dobiegł końca. Apple i Qualcomm porozumiały się w sprawie sporu o rzekomo skradzione rozwiązania patentowe i podpisały umowę licencyjną.

Do porozumienia doszło ledwie kilka dni po rozpoczęciu procesu w sądzie federalnym. Zakłada ono zaprzestanie wszystkich prawnych procedur prowadzonych na całym świecie – batalia toczyła się także o rynki europejskie i azjatyckie. Apple zgodziło się na zapłacenie Qualcommowi zaległych opłat za wykorzystywanie technologii (dokładna kwota nie została podana do wiadomości publicznej), a ponadto firmy podpisały umowę licencyjną.

Jej elementem jest także zapis o dostarczaniu modemów łączności bezprzewodowej przez „kilka” lat. Niewątpliwie chodzi tutaj o modemy 5G, które Qualcomm oferuje innym wytwórcom telefonów. Apple początkowo planowało zainstalować w nowych iPhone’ach czipy 5G produkcji Intela, jednak okazało się, że pojawią się one na rynku z opóźnieniem, niewystarczająco szybko, by wykorzystać je w przyszłorocznych flagowcach. Ponadto Qualcomm w ostatnich miesiącach odniósł kilka znaczących prawnych zwycięstw, w tym zakaz sprzedaży niektórych smartfonów Apple w Chinach i Niemczech. Sam Qualcomm musiał natomiast zmierzyć się z oskarżeniami o monopolistyczne praktyki na rynku mobilnych podzespołów i wynikającymi z nich karami pieniężnymi.

Porozumienie odbiło się szerokim echem nie tylko w świecie technologii. Po jego ogłoszeniu ceny akcji Qualcomma wzrosły o 23,2%. W odpowiedzi na decyzję Apple Intel zdecydował się na oficjalne zakończenie prac nad modemem 5G. Producent będzie dalej dostarczał czipy 4G do iPhone’ów Xs i Xr, ale jego inwestycje w rozwój 5G będą dotyczyły przede wszystkim infrastruktury.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

80-lecie Batmana – od komiksu do filmu w 8K

Doskonały obraz to składowa wielu technologii i funkcji.

Opublikowane

dnia

W tym roku mija 80 lat od wydania pierwszego komiksu z człowiekiem-nietoperzem w roli głównej. Na przestrzeni ostatnich lat i kolejnych filmów mieliśmy okazję obserwować nie tylko rozwój superbohatera, lecz także – ewolucję telewizji i telewizorów. Teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć kultowe ekranizacje, takie jak „Batman” czy „Powrót Batmana” na UHD Blu-ray na najwyższej jakości telewizorach Samsung QLED 4K i 8K.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Chrome z możliwością zgłaszania podejrzanych stron

Rozszerzenie pozwoli nam uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Opublikowane

dnia

Sztuczki z instalowaniem szkodliwego oprogramowania czy wyłudzaniem danych są wciąż popularne wśród hakerów. Najnowsze oficjalne rozszerzenie do przeglądarki Chrome ma nie tylko bronić użytkowników przed tymi atakami, ale także pomagać im w zgłaszaniu potencjalnych niebezpieczeństw.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Instagram ułatwi odzyskiwanie straconego konta

Ochrona przed przejmującymi konta hakerami.

Opublikowane

dnia

Utrata kontroli nad swoim profilem w mediach społecznościowych to niekomfortowa sytuacja, która może przysporzyć wielu problemów, także w procesie jego odzyskiwania. Instagram testuje właśnie nowe funkcje pomagające użytkownikowi na powrót przejąć profil.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje przyszłość 5G w iPhone’ach

Od 2021 roku wszystkie smartfony Apple będą w nie wyposażone.

Opublikowane

dnia

Technologia 5G wciąż się rozwija, dlatego nic dziwnego, że nie wszyscy producenci zdecydowali się na podążenie za tym trendem. Wśród „wielkich nieobecnych” znalazło się Apple, okazuje się jednak, że producent ma ambitne plany względem 5G.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne