Połącz się z nami

Newsy

Koniec dysputy pomiędzy Apple i Qualcomm

Firmy podpisały porozumienie licencyjne na 6 lat.

Opublikowane

dnia

Jeden z najgłośniejszych sporów w technologicznym świecie, jaki mogliśmy zaobserwować w ciągu ostatnich lat, właśnie dobiegł końca. Apple i Qualcomm porozumiały się w sprawie sporu o rzekomo skradzione rozwiązania patentowe i podpisały umowę licencyjną.

Do porozumienia doszło ledwie kilka dni po rozpoczęciu procesu w sądzie federalnym. Zakłada ono zaprzestanie wszystkich prawnych procedur prowadzonych na całym świecie – batalia toczyła się także o rynki europejskie i azjatyckie. Apple zgodziło się na zapłacenie Qualcommowi zaległych opłat za wykorzystywanie technologii (dokładna kwota nie została podana do wiadomości publicznej), a ponadto firmy podpisały umowę licencyjną.

Jej elementem jest także zapis o dostarczaniu modemów łączności bezprzewodowej przez „kilka” lat. Niewątpliwie chodzi tutaj o modemy 5G, które Qualcomm oferuje innym wytwórcom telefonów. Apple początkowo planowało zainstalować w nowych iPhone’ach czipy 5G produkcji Intela, jednak okazało się, że pojawią się one na rynku z opóźnieniem, niewystarczająco szybko, by wykorzystać je w przyszłorocznych flagowcach. Ponadto Qualcomm w ostatnich miesiącach odniósł kilka znaczących prawnych zwycięstw, w tym zakaz sprzedaży niektórych smartfonów Apple w Chinach i Niemczech. Sam Qualcomm musiał natomiast zmierzyć się z oskarżeniami o monopolistyczne praktyki na rynku mobilnych podzespołów i wynikającymi z nich karami pieniężnymi.

Porozumienie odbiło się szerokim echem nie tylko w świecie technologii. Po jego ogłoszeniu ceny akcji Qualcomma wzrosły o 23,2%. W odpowiedzi na decyzję Apple Intel zdecydował się na oficjalne zakończenie prac nad modemem 5G. Producent będzie dalej dostarczał czipy 4G do iPhone’ów Xs i Xr, ale jego inwestycje w rozwój 5G będą dotyczyły przede wszystkim infrastruktury.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Premiera Samsunga Galaxy Fold przełożona

Na razie nie wiadomo, kiedy trafi do sprzedaży.

Opublikowane

dnia

Składany telefon od Samsunga był jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. W świetle problemów z niektórymi egzemplarzami recenzenckimi Koreańczycy postanowili jednak nie spieszyć się z wypuszczeniem produktu na rynek i wyeliminować wszystkie problemy zanim sprzęt trafi do użytkowników.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla prezentuje technologię jazdy autonomicznej

Taksówki autonomiczne, carsharing i wiele innych planów.

Opublikowane

dnia

Samochody Tesli są wyposażone w tryb autopilota, ale do tej pory nie mógł on pełnić funkcji w pełni autonomicznego systemu prowadzenia. Firma zaprezentowała technologię, która to zmieni: autorski komputer pokładowy mogący jeździć bez kierowcy w kabinie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Facebook pozyskiwał kontakty mailowe ze skrzynek użytkowników bez ich wiedzy

Problem dotyczy 1,5 miliona użytkowników.

Opublikowane

dnia

Facebook nie potrafi ustrzec się od kontrowersji związanych z prywatnością i ochroną danych osobowych. Tym razem chodzi o proceder, podczas którego portal pozyskiwał od użytkowników zawartość ich list kontaktów ze skrzynek mailowych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Google daje użytkownikom możliwość wyboru przeglądarki

Jedno z antymonopolowych zaleceń Unii Europejskiej wchodzi w życie.

Opublikowane

dnia

O zmianach w Androidzie i domyślnych programach dostarczanych wraz z nim słyszymy już od kilku tygodni, ale dopiero teraz Google podało więcej szczegółów na temat tego, jak system operacyjny będzie wyglądał po ich wprowadzeniu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne