Serwery dedykowane to jedyna droga do świetnej zabawy dla zespołu. Nie trzeba się wówczas przepychać przez Internet w poszukiwaniu odpowiedniego serwera. Nie musimy znosić różnych nie potrafiących grać idiotów, którzy psują frajdę z gry. I w końcu, nie musimy dostosowywać się do niczyich zasad, bowiem sami możemy ustalić takie, jakie nam odpowiadają.
Często chcemy zagrać z jakimś modem, który nie jest zbyt popularny w sieci, bądź też chcemy ominąć którąś mapę ze standardowej rotacji. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak poustawiać wszystko według własnych upodobań.
Zdecydowana większość serwerów to serwery przeznaczone do gier FPP. Inne gatunki, takie jak strategie działają nieco inaczej. Gracz, który tworzy serwer, oferuje tylko miejsce do gry. Natomiast wszelkie dotyczące jej szczegóły leżą już po stronie samej gry.
Takie rozwiązanie jest dużo mniej praktycznie w przypadku gier FPS ze względu na dużą ilość danych, która jest przetwarzana. Często serwer trzeba ustawić w ogóle na innej maszynie, aby dało się grać.
Serwery dedykowane – głosy sprzeciwu
Brzmi nieźle? Niestety, jest tu haczyk. Serwery dedykowane bowiem są obecnie pod obstrzałem niektórych firm z branży gier wideo. Wolą one bowiem, aby serwery gier zostały włączone do nieco szerszego, bardziej skomercjalizowanego systemu. Wówczas racja bytu serwerów dedykowanych jest znikoma.
Głównym argumentem przeciwko serwerom dedykowanym jest to, że trudniej jest w ich przypadku zapanować nad takimi rzeczami jak na przykład różne transakcje związane z grą. Jak się jednak okazuje, różnica w obsłudze tego elementu nie jest aż tak duża, aby na poważnie traktować ten argument jako najważniejszy.
Rozważ możliwości swojego łącza
Pierwszą rzeczą, o której musimy pomyśleć stawiając swój serwer, jest rozważanie, czy nasze domowe łącze internetowe jest w stanie sprostać wymaganiom gry. Mowa tutaj dokładnie o dwóch czynnikach- jakiej jakości jest łącze oraz jak dużo danych jest ono w stanie przetworzyć.
Problem ten nie odnosi się tylko do samej siły łącza, a raczej do jego stabilności. Połączenia domowe są często spowolnione w godzinach szczytu. Dodatkowo, aby umożliwić znajomym grę o każdej porze, serwer powinien być czynny 24/7, co z pewnością niekorzystnie wpłynie na wysokość rachunku za prąd.
Zatem wynajęcie serwera do gry multiplayer powinno być najlepszym rozwiązaniem, jeśli nasze łącze nie jest odpowiednie. Ceny zależne są od kilku czynników, jak na przykład to, w którą grę gramy. Serwery do starszych gier powinny kosztować mniej, podczas gdy serwery do gier nowych są nieco droższe. Jednak nie są to wysokie koszty.
O nie! Więcej Linuksa!
Minusem takiego podejścia jest to, że jest to rozwiązanie niemal zamknięte na własne modyfikacje. Co prawda poprzez ustalenie hasła możemy sprawić, że tylko osoby upoważnione będą z tego serwera korzystać, jednakże jeśli chcielibyśmy zainstalować jakąś modyfikację, to będzie to niemożliwe.
Wówczas rozwiązaniem może być kupno serwera dedykowanego nie pod konkretną grę, a ogólnego. Niestety, takie wyjście jest bardzo drogie (kosztuje nawet kilkaset złotych miesięcznie) i dużo bardziej skomplikowane niż serwer dedykowany dla jednej gry. Co więcej, będzie on najprawdopodobniej oparty na Linuksie. W związku z tym niejednokrotnie trzeba będzie pracować na skomplikowanych dla przeciętnego gracza rozwiązaniach. Dlatego też, jeśli nie jesteśmy dobrze obeznani z Linuksem, to podarujmy sobie to rozwiązanie. Zaoszczędzimy bowiem dużo pieniędzy.
Przejdźmy zatem do tworzenia serwerów dedykowanych na własnym komputerze.
Minecraft
Jak uruchomić serwer w popularnej grze Minecraft
1. Uruchom serwer
W Minecraft tworzenie serwerów jest banalnie proste. Wejdź na stronę Minecraft i kliknij 'Download’. Znajdziesz tam specjalny plik serwera. Wystarczy, że go ściągniesz i uruchomisz. Odczekaj kilka sekund, aby uruchomiło się wszystko co niezbędne.
Aby grać, wystarczy włączyć Minecrafta, wejść w tryb Multiplayer i wprowadzić 'localhost’ jako serwer. Twoi znajomi potrzebować będą adres IP komputera, na którym stoi serwer.
2. Możliwości Administratora
Jako Admin masz wiele możliwości. Wpisz w konsoli 'tp [player1] [player2]’, aby przetransportować kogoś do miejsca, w którym znajduje się inny gracz. Gdy wpiszesz 'kick [player]’, gracz zostanie wrzucony w przepaść. Możesz także rozdawać darmowe przedmioty, ustanawiać innych graczy moderatorami oraz dużo więcej.
Oczywiście grzeczność nakazuje nie nadużywać tych opcji. Zwłaszcza jeśli gracz, którego trollujesz, jest na tyle blisko, że może do ciebie podejść i ci się za to odpłacić 🙂
3. Właściwości serwera
To tutaj dzieją się najważniejsze rzeczy. Możesz na przykład zmienić domyślną szybkość gry. Samo uruchomienie serwera daje ci świetny punkt startowy, jednakże wykonanie kilku sztuczek może znacznie uatrakcyjnić grę.
Możesz także uruchomić różnorodne mody. Jedne powodują łatwiejsze zarządzanie grą dla Admina, a inne dodają nowe cechy do gry, jak na przykład magia. Wejdź na stronę Minecraft Wiki, aby sprawdzić, co możesz zrobić.
Team Fortress 2
Jak uruchomić serwer w grze Team Fortress 2
1. Pierwsze kroki
Jak zwykle, potrzebować będziemy klienta gry i serwera. Obie te rzeczy znaleźć można na Steamie. Zacznij od instalacji gry TF2 i upewnienia się, że wszystko działa jak należy. Podczas ściągania, wejdź do menu głównego biblioteki Steam i wybierz 'Tools’. Następnie sprawdź, jakie serwery dostępne są po dokonaniu zakupu na Steam.
Wiele z nich będzie miało podobne ustawienia. Jednakże każdy z nich różni się od siebie w większym bądź mniejszym stopniu.
2. Postaw swój własny serwer
Oczywiście nie mamy zamiaru użyć powyższych serwerów. Zamiast tego ściągnij plik i uruchom go.
Następnie wciśnij 'Start’, wpisz 'cmd’ i znajdź folder, w którym znajduje się tenże plik. W kolejnym kroku wpisz komendę 'hldsupdatetool -command update -game tf -dir [TwojaLokalizacja]’. Ten krok zajmie chwilkę, ponieważ TF2 zostanie ponownie ściągnięta.
3. Skonfiguruj grę
Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, jest ustawienie wszystkich szczegółów gry według własnego uznania. Zamiast tego, możesz odwiedzić Forum Steama, skopiować i wkleić podstawowe ustawienia serwera TF2. Otwórz notatnik i umieść tutaj te ustawienia. Następnie zapisz plik jako 'server.cfg’, upewniając się, iż nie ma on rozszerzenia TXT. Tym samym wszystkie podstawowe ustawienia serwera zostały ustalone.
4. Zabezpieczenie przed hakerami
Jednym z elementów zabawy przy prowadzeniu własnego serwera jest podjęcie decyzji – czy chcesz być liberałem czy konserwatystą. Chodzi tutaj o to, jak będziesz podchodził do osób cheatujących. Zatem gdzie ustawić dopuszczalność występowania osób grających nieczysto?
Wszystkie serwery gry TF2 są domyślnie chronione VAC (Valve Anti-Cheat). Jednakże jeśli tylko dodasz linię 'sv_pure = 0′ do pliku server.cfg, zawodnicy mogą podmieniać modele wroga na białe tablice. Ustaw tę wartość na ?2?, aby uruchomić oryginalne ustawienia gry.
5. Inne możliwości konfiguracji
Bardziej zaawansowane ustawienia są poza zakresem tego poradnika, jednakże są możliwe do wykonania. Na przykład, na stronie GTFO Gaming znajdziesz różne ustawienia, dla alternatywnych czasów respawnu. Natomiast na Special Attack nauczysz się jak tworzyć ?wiadomość dnia?. I na koniec, sprawdź stronę Dodbits, aby znaleźć listę wszystkich zmiennych, którą możesz modyfikować.
Wynajem serwera
Duża moc, niskim kosztem.
1. Duży wybór
Wynajmujesz serwer dla pojedynczej gry czy też cały dedykowany serwer? W większości przypadków lepszym rozwiązaniem będzie to pierwsze. W Polsce liderzy w branży oferują serwery do wszystkich najpopularniejszych gier. Wynajęcie całego serwera dedykowanego jest bardziej uciążliwe i znacznie droższe. Chyba, że chcesz posiadać serwery do wielu gier jednocześnie. Wówczas wynajęcie całego dedyka może się rzeczywiście okazać opłacalne.
2. Graj bez wkładu pracy
W przypadku serwera dla pojedynczej gry, za drobną opłatą, odpadają ci zmartwienia związane z zabezpieczeniem serwera, aktualizacją oprogramowania i innymi tego typu rzeczami. Dostajesz jedynie do dyspozycji panel z ustawieniami samej gry. Warto rozważyć tę możliwość zwłaszcza wówczas, gdy nikt z grona twoich przyjaciół nie miał styczności z Linuxem.
3. Specyfikacja serwera
Nie przejmuj się za bardzo specyfikacją sprzętu, na którym postawiony jest dedyk. Nie musi on przetwarzać takich elementów związanych z grą jak grafika, zatem niepotrzebna jest tutaj droga karta graficzna czy inne komponenty.
Jednocześnie trzeba mieć na względzie, że niektóre serwery mogą się okazać za słabe, aby uciągnąć dużą liczbę graczy czy interakcji zachodzących w grze. Dlatego też poszukaj serwera, który posiada przynajmniej dual core?a z 4 GB pamięci RAM.
4. Ile będzie to kosztować?
Tak, serwery dedykowane są drogie. Ich cena wynosi nawet kilkaset złotych miesięcznie. Należy się zatem poważnie zastanowić nad opłacalnością takiego zakupy. Niemniej jednak, ceny serwerów dla pojedynczych gier wahają się w granicach kilku złotych, więc ten wariant warto przemyśleć.