Systemy Zarządzania Treścią (CMS) są w czasach dzisiejszych standardem. To bardzo prosta metoda postawienia swojej własnej strony internetowej bez konieczności posiadania większej wiedzy na ten temat. Wystarczy korzystać z poradników dostępnych w Internecie, aby stworzyć serwis internetowy za pomocą systemów zarządzania treścią.
Jednym z najlepszych i najpopularniejszych CMS w ostatnich latach jest Joomla! Już od początku swojego istnienia (czyli od sierpnia 2005 roku) Joomla! regularnie zdobywa nagrody i jest niezwykle wysoko ceniona. Trzeba wspomnieć, że Joomla! jest pochodną CMS Mambo, którego autorzy definitywnie zarzucili tenże projekt.
Instalacja
Instalacja Joomla! nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami. W pierwszej kolejności należy oczywiście ściągnąć pliki instalacyjne. Można je pobrać z: http://joomlacode.org/gf/download/frsrelease/14659/64120/Joomla_1.6.3-Stable-Full_Package.zip. Następnie trzeba wgrać wszystkie pliki na serwer. Wpisujemy w przeglądarce adres naszej strony. Wyświetli się panel instalacyjny Joomla! Na wstępie zostaniemy poproszeni o język. Po wybraniu interesującej nas wersji językowej system sam wykona test środowiska. Jeśli wszystkie napisy są zielone, możemy kliknąć ?Dalej?. Jeśli tak nie jest, to musimy podjąć odpowiednie kroki, aby to zmienić. Kolejną rzeczą jest akceptacja licencji. Następnie konfigurujemy bazę danych. Jest to jedna z najważniejszych kwestii. Należy bardzo starannie wypełnić każde pole. Podobnie postępujemy z konfiguracją FTP. Na koniec pozostaje wpisanie takich danych jak nazwa witryny, nasz email oraz login i hasło konta administratora.
UWAGA: Należy pamiętać o usunięciu folderu installation po wykonaniu instalacji. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa naszego serwisu.
Język polski
Jak zdążyliśmy zauważyć, mamy do dyspozycji tylko język angielski. Na szczęście wersja polska również może być dostępna. Należy ją jednak uprzednio zainstalować. Pliki językowe można pobrać z: http://joomlacode.org/gf/download/frsrelease/14755/64484/pl-PL_joomla_lang_full_163.1.zip. Gdy już je pobierzemy, wychodzimy na ?Zaplecze? naszego serwisu. U góry wybieramy zakładkę ?Extensions? i opcję ?Extention Manager?. W polu ?Package file? wybieramy nasz plik językowy. Następnie klikamy ?Upload & install?. Aby móc korzystać z języka polskiego musimy jeszcze wejść w opcję ?Language manager?, która znajduje się w zakładce ?Extensions?. Tam zaznaczamy język polski i klikamy ?Default?. Tym samym ustawiliśmy język polski na naszej stronie. Aby ?Zaplecze? także było w języku polskim należy w ?Language Manager? w polu ?Filter location? wybrać ?Administration?. Dalej postępujemy tak samo.
Tym samym udało nam się zakończyć proces instalacji CMS Joomla! w języku polskim.
Jak widać, zainstalowana wersja Jommla! jest raczej bardzo ?sucha?. Nie ma w niej żadnych danych, menu wygląda bardzo ubogo. Jednak można to w bardzo łatwy sposób zmienić. W pierwszej kolejności możemy stworzyć kilka nowych artykułów.
Nowe artykuły
Nasza strona nie ma na razie żadnej streści. Aby to zmienić wchodzimy do ?Zaplecza? i klikamy w ikonkę ?Utwórz artykuł?. Wpisujemy tytuł, treść oraz autora. Dodawanie nowych artykułów jest raczej intuicyjne. Jeśli dany artykuł zostanie wyróżniony, to będzie on widoczny na stronie głównej.
Rysunek 1- Strona główna Zaplecza
Rysunek 2- Dodawanie nowego artykułu
Modyfikacja menu
Aby zmodyfikować menu, w ?Zapleczu? w zakładce ?Menu? wybieramy opcję ?Projektant menu?.
Następnie klikamy na nazwę naszego menu (domyślnie ?Main Menu?). W nowo wyświetlonym oknie możemy dodawać/usuwać/modyfikować linki znajdujące się w nawigacji. Aby dodawać nowe odnośniki wystarczy kliknąć w ikonkę „Utwórz„. Aby wyedytować istniejący odnośnik klikamy „Dostosuj„. Możemy do danego odnośnika przypisać konkretny artykuł. W tym celu w polu ?Typ pozycji menu? wybieramy ?Pojedynczy artykuł?. Następnie z prawej strony ekranu wybieramy interesujący nas tekst.
Bardzo często wykorzsystuje się dziś poziome menu zamiast pionowego. Jak wykonać to w Joomla!? Wystarczy wejść w zarządzanie modułami, a następnie kliknąć w ?Main Menu?.
W polu ?Pozycja? wybieramy ?position-1? i zapisujemy.
Rysunek 3- Edycja modułu Main Menu
Efekt:
Rysunek 4- Nawigacja pozioma w Joomla!
Instalacja modułów
Do zwiększenia funkcjonalności Joomla! służą tak zwane rozszerzenia. Ich instalacja jest bardzo prosta. Musimy wejść na ?Zaplecze?. Następnie z zakładki ?Rozszerzenia? wybieramy opcję ?Instalacje?. W nowo otwartym oknie polu ?Plik pakietu? wybieramy rozszerzenie, które chcemy zainstalować i klikamy ?Wczytaj plik i instaluj?. Każdy moduł instalujemy w ten sam sposób.
Rysunek 5- Instalacja nowych modułów/dodatków/szablonów/rozszerzeń
Zmiana szablonu
Nasza strona nie wygląda obecnie zbyt interesująco. Bazowa wersja Joomla! posiada zaledwie trzy, i to mało ciekawe szablony. Oczywiście możemy tworzyć swoje własne templatki. Co zrobić, gdy nie potrafimy? Wystarczy poszukać darmowych w Internecie. Jest ich całe mnóstwo. Instalujemy je podobnie jak moduły. Gdy plik z szablonem zostanie już załadowany wystarczy wejść w opcję ?Szablony? i ustawić ten nowy jako domyślny. Niekiedy wystąpi konieczność przydzielenia poszczególnym elementom strony położenia w nowym szablonie. Dokonujemy tego w opcjach danego moduły w polu ?Pozycja?.
Adresy pod którymi można znaleźć darmowe templatki dla Joomla! 1.6:
- http://www.jm-experts.com/free-joomla-templates
- http://joomla-mart.com/category/joomla-1-6-templates/
- http://joomlatp.com/joomla-1.6-templates/
- http://www.joomlaxtreme.com/free-joomla-templates-download/joomla-1.6-templates.html
Interesujące moduły, dodatki i komponenty:
1. Forum (Kunena v1.6.4) (Pobierz)
Jak widać, podstawowa wersja Joomla! nie ma forum. Możemy je sobie jednak zainstalować. W pierwszej kolejności ściągamy plik. Następnie wchodzimy do ?Zaplecza?. W zakładce ?Rozszerzenia? klikamy ?Instalacja?. Wybieramy plik *.zip, który przed chwilą ściągnęliśmy i wczytujemy go. W nowo otwartym oknie klikamy ?Install? i cierpliwe czekamy. Na koniec klikamy ?Finish? i tym samym zainstalowaliśmy komponent forum. Możemy nim dowolnie zarządzać z ?Zaplecza?. Wszelkie opcje forum są dostępne w zakładce ?Komponenty?.
2. ShoutBox (dla Joomla! 1.6) (Pobierz)
Bazowa wersja Joomla! nie posiada również shoutbox?a. Aby go zainstalować wystarczy ściągnąć wyżej podany plik i zainstalować go jak każdy inny moduł. Oczywiście nie zapomnijmy o włączeniu tego modułu.
Należy wspomnieć, że Joomla! 1.6 wyszła w kwietniu tego roku, zatem mnóstwo dodatków jest jeszcze dla tej wersji niedostępnych. Musimy jeszcze trochę poczekać zanim na przykład komponent sklepu internetowego będzie dostępny dla Joomla! 1.6.
Efekt kilkunasto minutowej pracy
Wykonanie wszystkich powyższych zmian sprawiło, że z bardzo ?suchej? i mało użytecznej wersji Joomla! udało nam się stworzyć nieco bardziej funkcjonalną witrynę. Oczywiście możliwości tego CMS?a są znacznie większe. Te zaprezentowane tu, to zaledwie ich cząstka.
Rysunek 6- Joomla! zaraz po instalacji
Rysunek 7- Joomla! po wykonaniu małych modyfikacji
Jak widać, różnica jest znaczna, a poświęciliśmy na to tylko kilkanaście minut. Wprawionemu użytkownikowi zajmie to dosłownie chwilę. Tak naprawdę możliwości Joomla! są nieograniczone. Można dowolnie modyfikować wygląd strony, czy ustawienie modułów. Wszystko zależy od naszej inwencji i wiedzy.
Podsumowanie
Podsumowując, Joomla! wymaga nieco większej wiedzy informatycznej niż wordpress. Jednak nawet pomimo tego, po krótkim kursie użytkowania zwykły użytkownik bez problemów jest w stanie prowadzi w tym CMS swoją stronę. Trzeba powiedzieć, że funkcjonalność Joomla! jest bardzo wysoka. Możemy sobie tutaj zainstalować takie pluginy jak sklep internetowy, forum, czy newslettery.
Zalety Joomla!:
- w pełni funkcjonalna strona WWW,
- intuicyjna obsługa,
- duża łatwość tworzenia linków,
- duży wybór szablonów,
- stały rozwój,
- dostęp za darmo.
Wady Joomla!:
- dla sprawnego działania wymaga solidnego hostingu,
- Zaplecze jest zbyt silnie rozbudowane dla początkujących,
- Duża ilość wyświetlanych błędów, które nie mają większego znaczenia dla działania strony (na szczęście tę opcję można wyłączyć).