Connect with us

Cześć, czego dzisiaj szukasz?

Newsy

Internet ze Starlink z oficjalnymi testami prędkości

Dostęp do sieci już dostępny w wersji beta, acz tylko dla wybranych.

Dzięki inicjatywie Elona Muska, przestrzeń okołoziemska wypełniła się niewielkimi satelitami Starlink. Sieć już ruszyła, chociaż na chwilę obecną jedynie w ograniczonej becie, co wcale nie przeszkodziło testerom w wykonaniu testów prędkości…

Pierwsze wyniki pomiarów prędkości Starlink zostały opublikowane na Reddicie. Pochodzą one z wersji beta usługi, udostępnionej użytkownikom w północnej części Stanów Zjednoczonych. Do testów wykorzystano popularny serwis SpeedTest by Ookla, a do tej pory wykonano kilkanaście anonimowych badań – kolejne wyniki wciąż napływają. Osiągane przez Starlink prędkości pobierania wahały się pomiędzy 11 Mb/s a 60 Mb/s, a prędkości wysyłania – między 5 Mb/s a 18 Mb/s. Ping wynosił natomiast od 20 ms do 94 ms.

Wartości te nie mogą równać się z prędkością internetu „po kablu”, ale jak na sieć satelitarną to naprawdę niezłe osiągnięcie. Należy zauważyć, że wyniki te zostały osiągnięte przez niekompletny system satelitów: w chwili obecnej na orbicie znajduje się około 600 jednostek, ale docelowo ma ich być niemal 12 000. Tak rozbudowana sieć obsłuży nie tylko użytkowników w Stanach, ale i na całym świecie. Kolejna partia satelitów Starlink zostanie wysłana w przestrzeń pozaziemską już jutro.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowy numer

Reklama

Może cię też zainteresować

Newsy

Tim Cook nie był zainteresowany zakupem.

Newsy

Prototyp wzbił się na wysokość 12,5 km nad powierzchnią Ziemi.

Testy

Trzy jednostki Deco S4 kontra ogromna martwa strefa.

Newsy

Czterej astronauci są już w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną.