Połącz się z nami

Newsy

To dlatego hasła muszą umrzeć

Korzystanie z haseł jest coraz mniej komfortowe. Serwisy stają się bowiem bardziej wymagające pod tym względem i coraz bardziej starają się przeciwdziałać atakom hakerów. Jesteśmy zmuszani do wymyślania trudnych i złożonych kombinacji. Co gorsza, część portali wymaga okresowych zmian hasła. Jak już uda nam się w wstrzelić w niełatwy do zapamiętania ciąg znaków, po chwili musimy wymyślać i zapamiętywać nowy.

Wouter Smet, który jest zatrudniony w Engagor jako Growth Hacker, opublikował ciekawy przewodnik, który pokazuje ludziom, w jaki sposób tworzyć nowe, inteligentne hasła. W swojej pracy Smet prezentuje również, jak absurdalny jest obecny system ich tworzenia.

W gruncie rzeczy, Smet jest zdania, iż należy stworzyć kilka różnych rodzajów haseł. Przykładowo – jedno, które jest współdzielone z innymi ludźmi (jak komputer domowy), drugie dla aplikacji wykorzystywanych w pracy, kolejne dla służbowego e-maila, czwarte dla banku (które jest długie i niemożliwe do odgadnięcia) oraz całe mnóstwo innych haseł do pozostałych aplikacji.

Jednak strategia Smeta zakłada konieczność tworzenia i zapamiętywania wielu różnych ciągów znaków, co z pewnością jest bardzo niewygodne dla większości użytkowników.

Dobrą nowiną jest to, że największe mózgi z Google i Microsoftu pracują nad technologiami, które mają uśmiercić konieczność korzystania z haseł. Dla przykładu, Google oraz Yubico pracują nad urządzeniem, które po podłączeniu do komputera będzie wymagało tylko nazwy użytkownika i numeru PIN. Następnie, zaszyfrowane informacje na temat wszystkich naszych kont online zostaną przesłane do przeglądarki Chrome umożliwiając nam tym samym autoryzowany dostęp.

Student Informatyki i Ekonometrii na Politechnice Gdańskiej, zapalony fotograf i multiinstrumentalista.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Wyciek pierwszej bety Androida 11

Newsy

Google prezentuje aplikację do dystansowania społecznego Sodar

Newsy

Nowy głos polskich Map Google

Newsy

TEST: Streaming gier wideo

Testy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!