Połącz się z nami

Newsy

Indie zakazują korzystania z chińskich aplikacji

Przyczyną jest bezpieczeństwo narodowe.

Trwający od ubiegłego wieku konflikt terytorialny o prowincję Aksai Chin pomiędzy Indiami i Chinami przybrał ostatnimi czasy na sile. W odpowiedzi na starcie graniczne, w którym życie straciło 20 indyjskich żołnierzy, Indie zdecydowały się na wprowadzenie potężnych obostrzeń dla zawartości z Chin – także aplikacji.

Indyjski rząd zdecydował się na zbanowanie 58 aplikacji pochodzących z Chin lub powiązanych z Chinami, w tym TikToka, WeChata, ShareIt, apki zakupowej Club Factory, gry mobilnej Clash of Kings lub nawet komunikatora Mi VideoCall od Xiaomi. Programy mają zostać niezwłocznie usunięte z indyjskiego Sklepy Play i AppStore, chociaż jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób zakaz będzie egzekwowany wśród osób, które już zainstalowały powyższe aplikacje na swoich telefonach.

Przyczyną blokady jest fakt, że apki zbierają dane użytkowników i przekazują je na chińskie serwery. Według indyjskiego rządu zagraża to bezpieczeństwu i integralności narodowej, ponieważ programy nie zawsze informują użytkownika, co dzieje się z jego personalnymi informacjami – mogą one nawet zostać wykorzystane do działań przeciwko Indiom.

Na temat zakazu wypowiedział się prezes indyjskiej gałęzi TikToka, który zapewnił, że aplikacja nie ma nic wspólnego z chińskimi organami rządowymi i nie przekazuje im danych użytkowników. Ban w Indiach to spory cios dla apki – dotychczas stanowiły one jej największy zagraniczny rynek. W podobnej sytuacji znajdują się też inne programy, dla których Indie były najważniejszym odbiorcą – w wyniku zakazu nagle stracą one znaczącą część przychodów.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Sieć 5G a bezpieczeństwo, czyli jak zmniejszyć pozostawiany cyfrowy ślad w Internecie

Publikacje

Acer Swift 5 w najnowszej odsłonie

Newsy

Apple nie zapłaci 13 mld EUR zaległego podatku

Testy

Apple zapłaciło Samsungowi 950 mln USD kary

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!